سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
کد مطلب: ۶۲۳۷

عرفان در کلاس عرفه
کلام حق

عرفان در کلاس عرفه

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
انسان خلق شده که معرفت الله را کسب نماید چون تا معشوق و محبوب واقعی را نشناسیم حرکتی به سوی قرب او نخواهیم داشت. پس اولین گام در قرب الهی معرفت و شناخت حق تعالی است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

عرفان در کلاس عرفه:

مهربان خالق مان در کلام نورانیش می فرماید 'نیافریدم جن و انس را مگر اینکه مرا عبادت کنند. 
آری انسان، انسان خلق شده که معرفت الله را کسب نماید چون تا معشوق و محبوب واقعی را نشناسیم حرکتی به سوی قرب او نخواهیم داشت. پس اولین گام در قرب الهی معرفت و شناخت حق تعالی است.
آنجا که از نبی اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم نقل شده بالاترین اعمال علم به خداست.
در اینجا حضرت علم را عمل معرفی می نماید بدین معنا که کاری مهمتر از شناخت خدا نداریم که خدا را آنگونه که شایسته خدایی اوست بشناسیم و به صفات و اسما الهی دست پیدا نماییم به خدا عشق بورزیم و بعد از این عشق ورزی و خدا گونه شویم.
امام صادق علیه السلام در رابطه با اهمیت معرفت الله می فرماید: خدا دوست کسی است که او را به معنای واقعی بشناسد و دشمن کسی است که به دروغ ادعای خداشناسی کند.
... و تمام گره ها و بدبختی های زندگی یک انسان از همین دروغگویی انسان به خود و به خدای خویش نشات می گیرد. و بسیاری قساوت قلوب سردی روح و استرسها و ترسها از همین جا نشات می گیرد. و در نهایت نشاط و آرامش از زندگی چنین انسانی رخت بر می بندد.
حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام می فرماید: اگر واقعا کسی معرفت الله در دلش جای بگیرد هرگز شقاوت گریبان او را نخواهد گرفت.
لذا کلید همه سعادتها معرفت الهی است. خیلی از متدین ما دینشان به دادشان نم یرسد چرا که از خصوصیات دین و دینداری است که در هر کس ظهور پیدا کند تبعا چند صفت مهم در فرد دیندار واقعی به وجود می آورد که آن صفات عبارتند از آرامش 'نشاط یقین، دوری از وسواس، دوری از افکار منفی، دوری از اخلاق بد و مهمترین صفتی که در انسان به وجود می آورد مهربانیست.
بدین معنا که به هر اندازه که دینداری فردی بیشتر می گردد مهر و محبت او نسبت به همه کس و همه چیز روز به روز بیشتر می شود خشونتها، زود رنجی ها، عصبانیتها، مچاله شدنها و ...

از زندگی این فرد به مرور کنار می رود. از طرفی می بینیم که برخی افراد که لاف ایمان می زنند این خصلتها را ندارد بدین معنا که به ظاهر مومن است ولی اخلاق ندارد روش ارتباط صحیح طبق موازین دین مبین اسلام را به کار نمی گیرد.
ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۵/۲۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه