شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
کد مطلب: ۶۲۲۶

ملاک و معیار انتصاب نواب اربعه چه بوده است؟
مهدویت

ملاک و معیار انتصاب نواب اربعه چه بوده است؟

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
امامان معصوم علیهم السلام بر اساس حکمت رفتار می کردند و قطعا در نصب ها یک سری معیارها و ملاک هایی را مد نظر داشتند ...

بسم الله الرّحمن الرّحیم

ملاک و معیار انتصاب نواب اربعه چه بوده است؟

امامان معصوم علیهم السلام بر اساس حکمت رفتار می کردند و قطعا در نصب ها یک سری معیارها و ملاک هایی را مد نظر داشتند از قبیل: 

1 - تقیه و راز داری در حد بالا :
سفیر اول حضرت، عثمان بن سعید برای رعایت تقیه می کوشید تا خود را از بازرسی های رژیم عباسی دور نگه دارد. او بدین منظور در هیچ بحث و مجادله مذهبی یا سیاسی به صورت آشکار در گیر نمی شد. (تاریخ سیاسی غیبت امام زمان عج الله، دکتر جاسم حسین، ص 149)
حسین بن روح نیز در راستای رعایت و حفظ تقیه، یکی از خدمتگزاران خود را تنها به این دلیل که معاویه را لعن نمود عزل و اخراج کرد. (الغیبه، طوسی، ص 237)
2 - صبر و استقامت بسیار عالی و ممتاز:
عده ای از ابوسهل نوبختی پرسیدند: چرا تو نایب خاص حضرت نشدی؟ او در جواب گفت: «آنان (امامان معصوم علیهم السلام) بهتر از همه می دانند که چه کسی لایق این مقام است. من آدمی هستم که با دشمنان رفت و آمد دارم و با آنان مناظره می کنم. اگر آنچه را که ابوالقاسم حسین بن روح درباره امام مهدی عج الله می داند من می دانستم، شاید در بحث هایم با دشمنان، آن گاه که جدال و لجاجت آنان را می دیدم، می کوشیدم تا دلایل بنیادی را بر وجود امام ارائه دهم و در نتیجه محل اقامت او را بر ملا می ساختم. اما اگر ابوالقاسم حسین بن روح، امام را زیر عبای خود پنهان داشته باشد، و بدنش را با قیچی قطعه قطعه کنند تا امام مهدی عج الله را نشان دهد، هرگز عبای خود را کنار نمی زند و امام را نشان نمی‌ دهد». 
3 - نسبت به دیگران فهمیده تر بودن:
شیخ طوسی در کتاب «الغیبه» به فهم و درایت آنان اشاره کرده است. (همان، ص 236)
4 - حساس نبودن حکومت نسبت به آنان: 
امام زمان عج الله در انتخاب نایبان خاص خود ار افرادی استفاده می کرد که در دستگاه ظالمان عباسی نسبت به آنها حساسیتی نباشد، چون نیابت خاص، کاری بود بسیار مخفی و مبهم و مهم؛ و لذا هر یک از آنان دارای شغل بوده، کاسبی می کرده اند تا شناخته نشوند.

مقصود از نیابت عامه در عصر غیبت کبرا چیست؟
مقصود از نیابت عامه این است که امام علیه السلام ضابطه ای کلی به دست می دهد تا در هر عصر، فرد شاخصی که آن ضابطه از همه جهات و در همه ابعاد بر او صدق می کند نایب امام شناخته شود و در جامعه، نماینده او گردد. 
بنابراین، کسانی که در دوره غیبت صغری نیابت داشتند و با اسم و رسم معرفی شده بودند «نایب خاص» نامیده می شوند. 
بر اساس روایات وارده در این باب، مقام نیابت عامه به وسیله خود امامان معصوم علیهم السلام به ویژه حضرت حجت علیه السلام به فقیه جامع الشرایط تفویض شده است، که از آن جمله می توان به این روایت اشاره کرد:
اسحاق بن یعقوب بعد از طرح مسائلی از حضرت مهدی علیه السلام جواب آنها را طلب می کند. امام در توقیعی که در ذیل آن نامه به وسیله نایب دوم خود محمد بن عثمان عمری می فرستد، از جمله مسائلی که در آن اشاره کرده اینکه: «اما در حوادثی که پیش می آمد به راویان حدیث ما مراجعه کنید، زیرا آنان حجت من بر شمایند…»(کمال الدین، ص 484 ؛ الغیبه، طوسی، ص 177)

چه عواملی باعث شد برخی ادعای سفارت دروغین از طرف حضرت نمایند؟
هنوز مدتی از عهد سفارت ناحیه مقدسه نگذاشته بود که این دستگاه مقدس مبتلا به مصیبت مدعیان دروغین سفارت گشت. آنان از این ادعای دروغین خود اهدافی را دنبال می نمودند که عبارت بود از:
1 - از آنجا که ایمان ضعیفی داشتند با این ادعا در صدد انحراف مردم و جامعه شیعی بودند.
2 - طمع به دست آوردن اموال مردم و حقوق شرعیه، زیرا از آنجا که امام زمان عج الله در غیبت به سر می بردند اینها می توانستند در اموال تصرف نمایند.
3  -گسترش موقعیت خود در جامعه، زیرا با این ادعا و انتساب خود به امام مهدی علیه السلام در صدد گسترش شهرت خود بر می آمدند.


منبع: پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان عج الله
از استاد علی اصغر رضوانی


نویسنده کبری شعبانی


تاریخ ارسال مطلب: ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۵/۱۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین