یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸
کد مطلب: ۶۱۹۰

برای غیبت امام زمان(عج) چه زمینه سازی از جانب امامان انجام گرفت؟
مهدویت

برای غیبت امام زمان(عج) چه زمینه سازی از جانب امامان انجام گرفت؟

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
موضوع غیبت امام تجربه جدیدی برای امت بود، تجربه ای که به این مقدار از غیبت هرگز هیچ امتی به چشم خود ندیده بود، لذا امت و جامعه شیعی احتیاج مبرم به زمینه سازی برای ورود به آن داشت. به همین جهت اهل بیت علیهم السلام و حتی رسول خدا صلی الله علیه و آله همگی به طور مکرر به موضوع غیبت امام دوازدهم اشاره صریح داشته اند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم


 

برای غیبت امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف چه زمینه سازی از جانب امامان انجام گرفت؟

موضوع غیبت امام تجربه جدیدی برای امت بود، تجربه ای که به این مقدار از غیبت هرگز هیچ امتی به چشم خود ندیده بود، لذا امت و جامعه شیعی احتیاج مبرم به زمینه سازی برای ورود به آن داشت. به همین جهت اهل بیت علیهم السلام و حتی رسول خدا صلی الله علیه و آله همگی به طور مکرر به موضوع غیبت امام دوازدهم اشاره صریح داشته اند. همان گونه که غیبت صغری قبل از شروع غیبت کبرا نیز به جهت زمینه سازی و ایجاد انس در بین مردم برای ورود به غیبت کبرا بوده است.
همچنین، در بسیاری از روایات به این موضوع اشاره شده است؛ ابن عباس در حدیثی از رسول خدا نقل می کند که فرمود: «… و از صلب حسین امامانی قرار داد که به امر من قیام کرده و وصیت مرا حفظ خواهند نمود، نهمین از آنها قائم اهل بیت من و مهدی امت من است. او شبیه ترین مردم به من در شمایل و اقوام و افعال است. بعد از غیبتی طولانی و حیرتی گمراه کننده ظهور خواهد کرد، آن گاه امر خدا را اعلان کرده و دین او را ظاهر خواهد نمود…».
امام علی علیه السلام نیز از رسول خدا روایت کرده که فرمود: «…آن گاه امامشان از میان آنها تا هر زمان که خدا بخواهد غایب خواهد شد. و برای او دو غیبت مقرر شده که یکی از آن دو از دیگری طولانی تر است…». بحار الانوار ، ج 52، ص 380. جابر بن عبدالله انصاری از رسول خدا پرسید: «آیا برای قائم از اولاد تو غیبت است؟ فرمود: آری به خدا سوگند. آن گاه این آیه را قرائت نمود:(و لیمحص الله الذین امنوا و یمحق الکافرین). سوره مبارکه آل عمران، آیه 141.


 وجود امام مهدی را در دوران غیبت صغری چگونه می توان ثابت نمود؟

حضرت مهدی علیه السلام با قطع نظر از زمینه سازی هایی که امامان قبل برای تثبیت مسأله ولادت و امامت و غیبت او داشتند، خود نیز به شخصه در این مسأله دخالت کرده و از راه های مختلف در صدد اثبات ولادت و امامت خود بر آمدند. اینک به برخی از این راه ها اشاره می کنیم:
1 - حضرت کاری کردند که گروهی از بزرگان شیعه بتواند به ملاقاتش شرفیاب شوند.
2 - در مواقع ضروری اقدام به انجام کراهت و معجزه می نمود. این معجزات بعضا توسط سفرا و در برخی موارد نیز توسط خود حضرت انجام می گرفت.
3 - آن حضرت شخصا در صدد پاسخ به سؤال های مختلف مردم بر می آمد تا اعتقاد و یقینشان نسبت به او بیشتر گردد.
4 - خط خاص حضرت نیز از جمله قرائن و دلایلی بود که می توانست بر وجود امام عصر علیه السلام دلالت کند؛ زیرا این خط در زمان پدرش امام عسکری علیه السلام بین مردم مأنوس بوده است، و لذا از جمله راه هایی بود که با رسیدن توقیعات از ناحیه مقدسه، شیعیان به وجود امام زمان خود یقین و اطمینان پیدا می نمودند.


آیا این گونه غیبت در بین انبیاء پیشین هم بوده است؟

غیبت و دوری حجت خدا از بین مردم امری تازه و جدید نیست که در این امت آن هم در آخرین وصی پیامبر خاتم الانبیا تحقق پیدا کرده باشد، بلکه سنتی الهی بوده که حتی در بین انبیاء نیز پیدا شده است. اینکه به اسامی برخی از آنها اشاره می کنیم:
1 - حضرت ادریس علیه السلام
مطابق برخی روایات، ادریس پیامبر به جهت مشاجره ای که بین او و جباران زمانش ایجاد شد، بیست سال از میان امتش غایب شد و در کوه ها و غارها به سر می برد. خداوند ملکی را موکل بر او نموده بود تا هنگام غروب آفتاب افطاری او را حاضر کند… . کمال الدین، ج 1، ص 130، ح 1؛ سعد السعود، ص 125.
2 - حضرت صالح علیه السلام
صدوق رحمه الله علیه به سندش از امام صادق علیه السلام نقل کرده که فرمود: «همانا صالح علیه السلام مدتی از قومش غایب شد. هنگام غیبت پیر مردی بود… و وقتی که به قومش بازگشت کسی او را به چهره نمی شناخت…» کمال الدین، ص 136 و 137. 
3 - حضرت ابراهیم علیه السلام
حضرت ابراهیم علیه السلام نیز بنابر نقل روایات، مدتی از ابتدای ولادت تا سال های زیادی مخفی بود و امر خود را کتمان می کرد تا آنکه خدواند او را مأمور به ابلاغ رسالتش نمود. کمال الدین، ج 1، ص 138. 
4 -حضرت موسی علیه السلام
صدوق نقل می کند: «…حضرت موسی علیه السلام از شهر مصر به مدین فرار کرده، در آنجا مدت زیادی نزد حضرت شعیب علیه السلام اقامت نمود…» کمال الدین، ج 1، ص 145. 
5 -حضرت شعیب علیه السلام
مجلسی به سندش از امام علی علیه السلام نقل کرده که فرمود: «شعیب پیغمبر قومش را به سوی خدا دعوت کرد تا پیر شد و استخوان هایش ضعیف شد. آن گاه تا مدتی که خواست خدا بود از
 میان مردم غایب شد و سپس در حالی که جوان شده بود به سوی آنها باز گشت…». بحار الانوار، ج 12، ص 385، ح 10.  
6 -حضرت الیاس علیه السلام
قطب راوندی نقل می کند که حضرت الیاس علیه السلام از میان قومش هفت سال غایب شد، در آن مدت در صحراها و بیابان ها متواری بود. قصص راوندی، ص 248. 
7 -صدوق رحمه الله می گوید: «دانیال نبی 90 سال از میان قومش غایب و اسیر دست بخت النصر بود و پیروانش همگی در این مدت انتظارش را می کشیدند». کمال الدین، ج 1، ص385، ح 10. 
حضرت عیسی علیه السلام
حضرت عیسی علیه السلام دو نوع غیبت داشته است: یکی در مدت 12 سال در سرزمین های شام و مصر و دیگر از هنگامی که خواستند او را به دار آویزند، تا هم اکنون که بیش از دو هزار سال از عمر او می گذارد و هنوز زنده است. وی هنگام ظهور حضرت مهدی علیه السلام برای تشکیل حکومت عدل جهانی ایشان را مساعدت خواهد نمود.


منبع:  پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان عجل الله، از استاد علی اصغر رضوانی


نویسنده کبری شعبانی


تاریخ ارسال مطلب: ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۴/۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین