پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
کد مطلب: ۵۱۴۹

 چه آثاری بر انتظار منجی مترتب است؟
مهدویت

 چه آثاری بر انتظار منجی مترتب است؟

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
انتظار، دوره آماده سازی و زمینه سازی برای یک نهضت به شمار می آید و هر انقلاب و حرکتی که این دوره را پشت سر نگذاشته باشد ناقص و بی ثمر است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

چه آثاری بر انتظار منجی مترتب است؟

منابع: ضرورت و اهمیت انتظار را می توان از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داد:
1 - انتظار، دوره آماده سازی و زمینه سازی برای یک نهضت به شمار می آید و هر انقلاب و حرکتی که این دوره را پشت سر نگذاشته باشد ناقص و بی ثمر است.
2 - در اهمیت انتظار همین بس که دشمنان، آن را مانع تسلط خود بر مسلمان بر شمرده اند. میشل فوکر، کار بریر در بحث مبارزه با تفکر مهدی باوری، ابتدا قیام امام حسین علیه السلام و بعد انتظار امام زمان عج الله را دو عامل پایداری شیعه معرفی می کنند. در کنفرانس تل آویز نیز افرادی مثل برنارد لوییس، مایکل ام جی، جنشر، برونبرک و مارتین کرامر بر این نکته تکیه فراوان داشتند. آنان در توصیف شیعه گفته اند: «شیعیان به نام امام حسین قیام می کنند و به اسم امام زمان قیامشان را حفظ می نمایند» مجله بازتاب اندیشه، خرداد 80، ص193. 
ماربین، محقق آلمانی می گوید: «از جمله مسائل اجتماعی بسیار مهمی که موجب امیدواری و رستگاری شیعه می باشد، اعتقاد به وجود حجت عصر و انتظار ظهور است». سیاست اسلام، اثر مارتین، ص 49 و 50
3 - پیراستن از خصایص ناپسند و آراستن خود به اخلاق نیکو از فواید دیگر انتظار است. امام صادق علیه السلام فرمودند: «… هر کس دوست دارد که از یاران حضرت قائم علیه السلام گردد باید که منتظر باشد و در عین حال به پرهیزکاری و اخلاق نیکو مشغول گردد.» بحار الانوار، ج 52، ص 140، ح 50. 
4 - از نتایج انتظار، تلاش فکری مؤمن منتظر و بصیرت و آگاهی اوست. فتنه ها علاوه بر آنکه غفلت می آورد، شبهه و تردید و تزلزل را نیز در افکار جامعه ایجاد می کند، و این منتظر واقعی است که چون به هوشیاری فکری رسیده، بیدار است و به شبهات پاسخ می گوید.
امام صادق علیه السلام فرمودند: «خوشا به حال کسی که در زمان غیبت قائم ما به فرمان ما تمسک جوید که در نتیجه قلب او هرگز به طرف باطل متمایل نخواهد شد.» همان، ص 123، ح 6.
5 -انتظار از آنجا که انسان را به عمل وا می دارد و در جامعه ای که حالت انتظار منجی الهی حاکم است، تحرک و پویایی حکم فرماست و بشر را به زمینه سازی و اصلاح فردی و اجتماعی وا می دارد، عاملی ارزشمند برای حفظ و بقای شریعت است.

6 -انتظار از آن جهت که محرک عمل است، زمینه ساز ظهور منجی عالم بشریت خواهد بود.


آیا تأخیر در فرج موجب قساوت قلب می شود؟
آنچه که بر هر مؤمنی بلکه بر هر انسانی لازم است، اینکه هیچ گاه از تأخیر فرج و ظهور منجی ناامید نباشد، بلکه باید به ریسمان صبر جنگ زده تا به سر منزل مقصود رهنمون شود. . این تنها از راه ایمان قلبی به خدواند متعال و اینکه او خلف نمی کند، میسر است و نیز با سیر و بررسی سر گذشت امت های پیشین که چگونه بعد از هر شدت و گرفتاری شدید، خداوند آخر الامر برای آنها آسایش و فرجی حاصل نمود، به دست می آید. و همچنین با مراجعه به فطرت و میل درونی خود که چگونه به ظهور منجی بشریت متمایل است می تواند خود را از یأس و ناامیدی  رهانیده و به ظهور منجی امیدوار باشد.
در ذیل آیه شریفه (و لا یکونوا کالذین اوتوا الکتاب من قبل فطال علیهم الامد فقست قلوبهم)؛ سوره حدید، آیه 16. از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند:«تأویل این آیه برای مردم عصر غیبت است، و روزهای زمان غیبت غیر از روزهای اهل زمان های دیگر است. خداوند متعال شیعیان را از شک در حجت خود نهی کرده است و نیز نهی کرده از اینکه گمان کنند که خدواند متعال زمین را یک چشم بر هم زدن از حجت خالی می گرداند.» الغیبه، نعمانی، ص 24 ؛ المحجه، ص 219 و 220.
آیا انتظار طولانی فرج، خسته کننده و ملالت آور است؟
انتظار اگر از قسم مثبت آن باشد که همراه با آمادگی کامل منتظر برای ظهور حضرت مهدی علیه السلام است نه تنها ملالت آور نیست بلکه دائما در انسان روحیه امید را شعله ور کرده و او را سر حال و زنده نگه می دارد. شخص منتظر دائما در فکر آمدن محبوب خود است و این بهترین حالتی است که به او دست می دهد، او دائما به عشق  رسیدن محبوب خود شب را به روز و روز را به شب می رساند.
از طرفی دیگر، از آنجا که انتظار منجی حقیقی یعنی امام زمان علیه السلام در حقیقت یک نوع توسل و ارتباط باطن با او نیز هست لذا با این ارتباط هر لحظه فیوضاتی از ناحیه آن حضرت به انسان می رسد که او را از خستگی و ملالت بیرون می آورد.
بر انتظار موعود حقیقی آثار و برکاتی بسیار مترتب است که در جای خود به آن اشاره می نماییم.


نام کتاب: مردم می پرسند
از استاد علی اصغر رضوانی


نویسنده کبری شعبانی


تاریخ ارسال مطلب: ۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۲/۳۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه