پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
کد مطلب: ۵۱۴۰

ماه رمضان
ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خدا

ماه رمضان

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
یادمان باشد تا دیو پلیدی ها و گناه از خانه دل و قلب بیاری حق و توسل به اولیای الهی علیهم السلام بیرون نکنیم، هرگز فرشته خوبی ها و مهر و محبت حق و رسول الله صلی الله و علیه و آله و سلم و خاندان مطهرش در آن جای نخواهد گرفت.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

رمضان:

رمضان  به منزله اول سال است بدین معنا که اگر کسی ماه رمضانش سالم باشد سال او سالم خواهد بود.
...و در روایت از معصوم علیه السلام به این معنا اشاره شده است.
اما در این جا یک سوال مطرح است که چرا با اینکه محرم اول سال است در روایت رمضان به عنوان اول سال قمری معرفی شده است؟ براستی علت اینکه امام جعفر صادق علیه السلام ماه رمضان را اول ماه سال قمری معرفی می فرمایند؟
مرحوم سید بن طاووس تفسیر بسیار زیبایی نمودند. فرمودند: از این جهت که ماه رمضان در واقع اول سال عبادی است. اول سال بندگی است.
اول سال به حسب افراد متفاوت است به عنوان مثال اول سال تحصیلی  برای دانش آموزان مهر ماه است. اول سال کشاورز زمانی است که محصول خود را درو می کند و درآمد بدست می آورد.
اول سال به حسب حوادث تاریخ ساز ماه محرم است. اما اول سال بندگی و خودسازی و گام برداشتن به سمت خدا ماه مهمانی خدا ماه دمضان است. که براستی اگر این ماه را درست وارد بشود سال خوبی خواهد داشت.و مثلی است معروف که می گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست.
لذا ماه مبارک رمضان آدابی دارد همانگونه که وقتی انسان وارد خانه خدا می شود آداب خاص خود را دارد و ادبی دارد که باید آن ادب رعایت بشود ماه مهمانی خدا نیز آدابی دارد که به طبع باید رعایت بشود.
مسجد و امکان مقدسه نیز آدابی دارند برای ورود. 
در ماه خدا نیز پاکی روح و جسم و ذهن لازم و ضروری است. شستو نیاز است. لذا توبه و استغفار جانانه نیاز دارد البته دو ماه رجب و شعبان مقدمه ایست زیبا برای ورود به ماه مبارک رمضان ...
حال اگر احیانا کسی خدای ناکرده درک فیض این دو ماه را از دست بدهد از شب اول ماه رمضان باید کمر همت ببندد برای مراقبت در این ماه...
به خصوص مراقب رفتار و گفتار و حتی اندیشه های خود نسبت به اطرافیانش باشد و در یک کلام خدا را از هر زمانی بیشتر و بهتر حاضر و ناظر بر اعمال و افکار خویش ببیند و حرمت این ماه و این خوان نعمت و ولی نعمت نگه دارد و گناه نکند.
آری در ماهی که نفس کشیدن روزه دار عبادت است.
در ماه پر برکتی که خواب او ثواب تسبیح را دارد.
در ماهی که شیاطین به اذن حق در غل و زنجیرند. حیف است که ما با غفلتمان شیطان صفت به جان سعادت و فلاح و رستگاری خویش بیفتیم و تیشه به ریشه سعادتمان بزنیم...
... و به یاد داشته باشیم که از لحظه لحظه آن برای پاکسازی روح و جسم و ذهن خویش از آلودگی ها و غبار روبی دل از کینه و رنجش و نفرت و حسد و ترسهای کاذب و... نهایت استفاده را بگیریم. 
..و یادمان باشد تا دیو پلیدی ها و گناه و ... از خانه دل و قلب بیاری حق و توسل به اولیای الهی علیهم السلام بیرون نکنیم هرگز فرشته خوبی ها و مهر و محبت حق و رسول الله صلی الله و علیه و آله و سلم و خاندان مطهرش در آن جای نخواهد گرفت...
گاهی در ماه رمضان ممکنه اخلاق تند بشود باید خیلی مراقب رفتار و اعمالمان باشیم. 
لذا پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم در خطبه شعبانیه فرمودند اگر  کسی در این ماه خوش خلق باشد، این شخص از صراط به تندی عبور می کند. آن روزی که خیلی ها لغزش پیدا می کنند این شخص در هنگام عبور از صراط ندارد.  
... و همینگونه است کسی که نفسش را در دنیا مهار کرده و لغزش نداشته است در آخرت هم نخواهد لرزید و در واقع لغزشی نخواهد داشت.
خیلی باید مراقب اعمالمان باشیم چرا گاهی ممکن است تاوان سختی پس بدهیم.
گاهی مواقع برخی از گناهان ممکن است به خاطر استغفار و توبه، در قیامت عذابی برای انسان گناهکار بدنبال نداشته باشد اما در دنیا آثار دارد به اصطلاح به آن آثار وضعی گناه می گویند و در روان شناسی امروزی به آن قانون  کارما یا عکس العمل گفته می شود. لذا آثار آخرتی به خاطر توبه و استغفار ندارد اما تبعات آن عمل در دنیا برای انسان خواهد بود.

پس مراقب آثار اعمالمان باشیم که گریزگاهی از نتیجه آن نداریم. 
اینجاست که مولای عارفان حضرت علی علیه السلام می فرماید: گناه نکردن آسانتر از توبه کردن است.
آری انسان حتی اگر از آن گناه توبه نصوح نماید و هرگز مرتکب آن نشود ولی آثار و تبعات آن در روح و جسم و ذهن او باقی خواهد ماند. 
پس بیایید لوح سفید روح و ذهن و قلب خویش را با گناه سیاه و کدر نسازیم و همانگونه که پاک و الهی متولد شده ایم پاک و الهی زندگی کنیم و پاک و الهی از دنیا برویم و به لقا الهی بپیوندیم. 

ماه رمضان زمان مناسبی برای شروع خودسازی و سفر به خود و به خدا رسیدن است.
آری ماه رمضان باید فرصتی باشد برای توشه برداشتن برای 11 ماه باقی مانده از سال ...
... و باید عادت کنیم که ساعاتی را برای خلدت با خود و خلوت با خدای خویش داشته باشیم و در هیاهوی زندگی در روزمرگی گم نشویم به تعبیری زیباتر کل ساعات عمر خویش را به بطالت و یا تلاش برای معاش و معاش برای لذت های فانی دنیوی صرف نکنیم.
آری باید ساعاتی دقایقی ولو لحظاتی را برای خلدتهای خویش با خالق آسمان و زمین و.... گذاشت. 
باید بتوان در روز حداقل 10 دقیقه نشست و با خدا راز و نیاز کرد با خدا حرف زد با آقا امام زمان درد دل کرد خلوت داشت چرا که اشتغالات دنیوی تا آخر عمر با انسان هستند. و بی ثمر و بی نتیجه هستند. 
از امام صادق علیه السلام در مورد اسم اعظم خدا پرسیدند امام علیه السلام فرمود آیا تا به حال یک مریض بد حال که از دیگران ناامید شده است دیده اید که با تمام درد آه می گوید. آه از اسما خداست.
پسر آیت الله اراکی فرمودند خواهر من حج تمتع نصیبشان شده بود قرار بود به تنهایی برود. خدمت پدرم قم آمدند به پدرم عرضه داشت من از تنها رفتن به این سفر ترس دارم چون دختری بسیار عفیف و با حیا بودند عرض کرد پدر من از تنها رفتن به این سفر به خاطر جمعیتی که ممکن است رعایت شئونات دین را نکنند ترس دارم و من یک زن تنها هستم. 
آیت الله اراکی فرمودند: خداوند متعال مهربان است و در این سفر میزبان توست خدا از تو پذیرایی می کند تو با خیال راحت به این سفر برو و این دو اسم خدا را مرتب به زبان جاری نما:
یا حفیظ و یا علیم.
یا حفیظ را بگو تا خداوند تو را حفظ نماید و یا علیم را بگو تا خداوند به تو اشراف داشته باشد. و عنایت خاص به تو داشته باشد.
دختر آیت الله اراکی راهی سفر حج شد مناسک حج را به اتمام رساند و خدمت پدر رسید. عرض کرد من در این سفر وارد مسجدالحرام که شدم سیل جمعیت را که دیدم پروانه وار دور خانه خدا می چرخند وحشت زده شدم ترسیدم و طواف نرفتم. 
کنار دیوار ایستادم و به سیل جمعیت نگاه میکردم. و اشک می ریختم و احساس بیچارگی به من دست داده بود. 
براستی خوشا به حال کسی که بیچاره شود کسی که مضطر بشود و امیدش از غیر خدا قطع بشود این شخص خوب گدایی خواهد کرد. 
می گوید وقتی گوشه دیوار با اضطراب ایستادم به یاد کلام پدرم افتادم که فرمود دخترم تو مهمان خدا هستی و خدا میزبان توست و به خوبی از تو مهمان نوازی خواهد کرد. با دلشکسته گفتم یا حفیظ و یا علیم...
به محض گفتن این ذکر دیدم یک محوطه ای دایره مانندی باز شد آقا امام زمان جلو ایستاده بودند به سمتی که محازی حجر الاسود است و قصد داشتند طواف را شروع کنند. یکی هم کنار حضرت بود هاتفی به من ندا داد با امام زمانت به حج برو. 
من در محوطه دایره مانند رفتم و از پشت عبای حضرت گرفتم حضرت شروع کردند به طواف کردن...
7 دور با آقا طواف کردم و برگشتم 
سوگند می خورد که یک انگشت هم به بدن او نخورد ...
آری اینگونه است اعتماد و باور به خدا...
این است نتیجه خدا ترسی واقعی و به جا...
کافی است ما باور داشته باشیم و با ایمان ذکر بگوییم با ایمان گام برداریم، آنگاه نتیجه ایمان و مراقبت خویش را خواهیم دید. چرا که خداوند صادق الوعد وعده فرموده که هر کس در هر راهی تلاش نماید نتیجه تلاش و کوشش را خواهید دید. 
آری این سنت الهی است قانون نظام آفرینش است.
پس بیایید ما نیز در این ماه برک و رحمت ما مهمانی حق خود را مهمان ویژه خالق و خالق مهربان را میزبان ثروتمند و مقتدر خویش بدانیم و با خلوص کامل و قلبی سلیم اسما الهی را به حسب حال و مقال خویش با زبانی پاک و قلبی پاکتر بر زبان جاری نماییم و ایمان داشته باشیم که این اذکار اگر برای بزرگان و مخلصان درگاه حق نتیجه بخش بوده برای ما نیز نتیجه بخش خواهد بود 
چرا که رمضان به سان اقیانوس بیکران رحمت الهی است که هر کس بنا به ظرفیت ظرف وجودی خویش از آن بهره می گیرد پس ظرف وجودیمان را بزرگ گردانیم تا توشه بزرگ برگیریم. 
یقین داشته باشیم که ما نیز مهمان ویژه خالقیم و همه نعمات و برکات بر خوان گسترده رمضان برای ما آماده است کافیست بخواهیم و بطلبیم که این خود وعده خالق صادق الوعد ماست. 
ادعونی استجب لکم 
ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۲/۳۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه