سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
کد مطلب: ۵۰۳۶

فرمانده کل قوا: خاطره از یکی از فرماندهان 
زندگینامه شهداء

فرمانده کل قوا: خاطره از یکی از فرماندهان 

::> ولایت آنلاین، گروه شهدا <::
چند روز قبل از عملیات خبر رسید که آیت الله بهشتی به خوزستان آمده. مصطفی خیلی سریع خود را به اهواز رساند. صحنه ی دیدار آن ها بسیار زیبا بود‌. گویی پسری در آغوش پدر قرار گرفته. 

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

زندگینامه و خاطرات شهید مصطفی ردانی پور: 

فرمانده کل قوا:

خاطره از یکی از فرماندهان: 

حضور در منطقه ی دارخوئین و کار پدافندی ما نزدیک به شش ماه طول کشید. اوایل سال شده شصت با حفر یک کانال به سمت دشمن تصمیم به یک عملیات گسترده گرفتیم. 
قرار بود از این کانال مخفی جلو برویم و عملیات را آغاز کنیم. مصطفی یکی از کسانی بود که بی ادعا در حفر کانال همکاری می کرد. 
بچه ها برای انجام این عملیات لحظه شماری می کردند. برادر رحیم صفوی از نزدیک کار ما را پیگیری می کرد. 
برادر حسن باقری که مسئولیت کارهای اطلاعاتی جنگ را بر عهده داشت در جریان امر بود. 
روزهای خرداد سال شصت آخرین شناسایی ها و فعالیت های تکمیلی برای انجام عملیات انجام شد. بچه های رزمنده در دمای بالای پنجاه درجه ی خرداد ماه مشغول تکمیل کانال بودند.
من دیده بودم که برخی از نیروها با گازوئیل صورت خود را می شستند تا از نیش پشه ها در امان باشند و به حفر کانال ادامه دهند! ما باید برای یک عملیات مهم آماده می شدیم. 
چند روز قبل از عملیات خبر رسید که آیت الله بهشتی به خوزستان آمده. مصطفی خیلی سریع خود را به اهواز رساند. صحنه ی دیدار آن ها بسیار زیبا بود‌. گویی پسری در آغوش پدر قرار گرفته. 
آیت الله بهشتی از دوران مدرسه حقانی مصطفی را می شناخت. ایشان برای کار دادگستری به خوزستان آمده بود. پس از کمی صحبت قرار شد با ما به دارخوئین بیاید‌. 
نوزدهم خرداد بود. همه دویست و هفتاد نفر نیرو دارخوئین که برای عملیات آماده شده بودند دور آیت الله بهشتی حلقه زدند. 
مصطفی گزارشی از منطقه و کارشکنی های بنی صدر و اطرافیانش ارائه داد. بعد هم درباره ی عملیات و عدم اختصاص مهمات و ...صحبت کرد. آیت الله بهشتی در ضمن نصیحت به نیروها فرمودند: راضی باشید به امری که خدا برای شما نوشته. 
ایشان ادامه داد: اگر بنا باشد عملیات کنید، سر ساعت مقرر انجام دهید. ما فقط وسیله ایم و... بعد هم ایشان بلند شدند و تک تک بچه ها را در آغوش گرفتند. سخنان ایشان قوت قلبی برای همه ی نیروها بود. همه آماده بودند تا اولین عملیات بزرگ خود را در منطقه انجام دهند. ما بعد از مدت ها کار دفاعی، می خواستیم به دشمن حمله کنیم. 
آن ایام خیانت های بنی صدر به اوج خود رسید. کمترین جرم او تجهیز منافقین بود. در گیری های خیابانی در تهران شدید شده بود. 
بنی صدر در همان ایام به دستور حضرت امام از فرماندهی کل قوا بر کنار شد. امام خمینی رحمة الله خودشان فرماندهی کل قوا را عهده دار شدند. 
خیلی از فرماندهان نظامی گفتند با رفتن بنی صدر رکورد در جبهه ها حاکم می شود. در جلسه ی فرماندهان در دارخوئین قرار شد که عملیات راس ساعت مقرر آغاز شود. 
دو روز بعد همه کارهای مقدماتی انجام شد. مهمات تهیه گردید و ...
به پیشنهاد مصطفی و دیگر فرماندهان نام زیبایی برای عملیات انتخاب شده بود. عملیات فرمانده کل قوا  خمینی روح خدا 
نیمه شب از همان کانالی که ماه ها برای حفر آن تلاش کردیم جلو رفتیم. بعد هم با یک حمله ی سریع و تصرف اولین خاکریز دشمن عملیات آغاز شد. 
این عملیات، اولین حمله منظم نیروهای  بسیج و سپاه بعد از بر کناری بنی صدر بود. لذا نتیجه ی عملیات بسیار مهم بود. بچه ها خیلی سریع از خاکریز های اول منطقه ی دشمن عبور کردند. خاکریز دوم هم تصرف شد. ساعتی بعد نبرد به خط سوم دشمن کشید. آن هم به شکل تن به تن! 
برخی اتفاقات این عملیات برای کسانی که با مسائل جنگ آشنا هستند عجیب بود! در این حمله ده ها دستگاه تانک دشمن به آتش کشیده شد که بیشتر آن ها به وسیله ی کوکتل مولوتوف بود! 
یعنی رزمندگانی که قرار است خط دشمن شکسته و جلو بروند به اندازه ی کافی گلوله ی آرپی جی و مهمات نداشتند! 
در خاکریز سوم تعداد تلفات دشمن بسیار زیاد شده بود. رزمندگان با جانفشانی، خود را به اهداف از پیش تعیین شده رساندند. 


منبع: کتاب مصطفی 
نویسنده کتاب: گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی 


نویسنده مطلب: سمیه شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۱/۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین