پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸

آثرات نماز مؤدبانه
چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟

آثرات نماز مؤدبانه

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
اولین قدم برای اینکه کسی با خدا عشق بازی کند و برای اینکه کسی بصیرت و معرفت پیدا کند، این است که تکبر نداشته باشد.

بسم الله الرّحمن الّرحیم


آثار و فواید نماز مؤدبانه:

باید به این شخص بگوییم که مگر نمی خواهی عاشق خدا شوی؟ عشق به خدا، شرط اولش این است که تکبر از دل تو برداشته شود. درست است که خدا به ادب تو نیاز ندارد و بی ادبی های تو را هم می بیند، اما اگر گاهی در خانه مؤدب شوی، تکبر تو مقابل خدا له می شود و کم کم از بین می رود. 
اولین قدم برای اینکه کسی با خدا عشق بازی کند و برای اینکه کسی بصیرت و معرفت پیدا کند، این است که تکبر نداشته باشد. انسان موجودی است که دوست دارد مثل خدا شود، دوست دارد بزرگ شود و اصلا خودش خدا شود. او اول باید بیاید در خانه خدا دست از تکبر بر دارد. اولین بدی و مهمترین عیبی که باید درون دل ما از بین برود، تکبر است. لذا اولین ذکری که در نماز می گوییم «الله اکبر» است. یعنی خدایا تو بزرگی نه من! من در برابرت خیلی کوچکم. همه دنیا مقابل تو کوچک است.کبریایی و تکبر برازنده توست، من در خانه تو خوار و ذلیل هستم.
کسی که می خواهد بگوید «خدایا تو بزرگ هستی» نباید خودش را لوس کند! تو اگر می خواهی حقارت خودت را اعلام کنی، باید مؤدب باشی. فایده ادب در خانه خدا این است که تکبر را از دل آدم ها بر می دارد. همان تکبری که طبق آیات و روایات، به حدی خطرناک است که فرموده اند اکثر اهل جهنم، متکبرین هستند و بدترین جای جهنم برای متکبرین است. امام صادق علیه السلام: ان فی جهنم لوادیا المتکبرین یقال له سقر شکا الی الله عز و جل شده حره و ساله ان یاذن له ان یتنفس فاحرق جهنم یک وادی(دره) وجود دارد که مخصوص متکبرین است و از شدت حرارت به خدا شکوه می کند و از خدا می خواهد که به او اجازه دهد تا یک نفس بکشد، این اجازه به او داده شد و جهنم در اثر نفس کشیدن او آتش می گیرد.»1 دردناک ترین آیات عذاب الهی هم که به خلود در جهنم و جادوانه بودن در عذاب دلالت دارد، خطاب به متکبرین بیان شده است. «ادخلوا ابواب جهنم خالدین فیها فبس مثوی المتکبرین؛ از درهای جهنم وارد شوید و جادوانه در آن بمانید و چه بد است جایگاه متکبرین.»2
تکبر آن قدر خطرناک است که رسول اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: «کسی که ذره ای تکبر در قلبش باشد حتی بوی بهشت هم به مشامش نمی رسد.» رسول اکرم صلی الله علیه و آله: «من مات و فی قلبه مثقال ذره من کبر لم سجاد رائحه الجنه الا ان یتوب قبل ذلک؛ کسی که بمیرد و در قلبش ذره ای تکبر باشد، بوی بهشت به مشامش نخواهد رسید مگر اینکه قلبش توبه کند.»3

 البته منظور از این تکبر، تکبر در مقابل حق و تکبر در مقابل ولی خدا است نه تکبر های کوچک و معمولی بین آدم ها. امام صادق علیه السلام: «لا یدخل الجنه عند فی قلبه مثقال ذره من خردل من کبر و لا یدخل النار عبد فی قلبه مثقال حبه من خردل من ایمان قلب جعلت فداک ان الرجل لیلبس الثواب و یرکب الدابه فیکاد یعرف من نفسه الکبر انما الکبر انکار الحق و الایمان اقرار بالحق؛ کسی که ذره ای از کبر در دل او باشد، وارد بهشت نخواهد شد، و آن کسی که ذره ای از ایمان در دل خود داشته باشد، به دوزخ نمی رود راوی می گوید عرض کردم: فدایت گردم! گاهی اتفاق می افتد که چون انسان لباس(نو) می پوشد و بر مرکب سوار می شود، نوعی احساس خود بزرگ بینی و بزرگ به او دست می دهد. آیا منشأ این حالت از کبر است؟ فرمود: نه! این گونه حالت ها، کبر نیست، بلکه مراد از کبر، انکار کردن حق است، همان گونه که ایمان، اقرار کردن به حق می باشد.»4 می گوید: 
—حاج آقا! می خواهم به بچه ام اصول عقاید یاد بدهم. 
—صبر کن آقا! اول ببین مشاعر بچه ات کار می کند یا نه؟ عقلش کار می کند با نه؟ قلبش سالم است یا نه؟ 
—حاج آقا! یاد می دهم تا معلوم شود. 
—صبر کن! به جای این کار، شما از هفت سالگی بچه ات را وادار به نماز خواندن کن. قال رسول الله: «مخاطبا لاولیاء الاطفال امروا أولادکم بالصلاه و هم أبناء سبع؛ رسول الله به اولیای بچه ها فرمود که فرزندان خود را به نماز خواندن امر کنید در حالی که هفت سال دارند.»5 وقتی نمازش را خواند، قلب و عقلش سالم می شود، بعد تازه آمادگی پذیرش اصول عقاید را پیدا می کند. 
—بچه که در هفت سالگی هنوز اصول عقاید نمی فهمد که بخواهد نماز بخواند. 
—یک مختصری می فهمد؛ همان متخصر کافی است. فعلا باید تکبر از دلش برود. اصل گرفتاری های ما از تکبر ما در مقابل خداوند است. اول باید این تکبر را از بین بیریم. فایده ادب رعایت کردن این است که تکبر را از دل ما بیرون می کند و در مقابل خداوند به ما تواضع می دهد.
خدا می خواهد تو خودت را در تواضع، محکم کنی. پس باید نماز بخوانی به این قصد که تکبر در خانه خدا له بشود. این قصد و نیت، که دیگر حال نمی خواهد! اتفاقا هر موقع اذان گفتند و تو حالش را نداشتی ولی وقتی و بلافاصله نماز را خواندی، آن موقع تکبرت بهتر خرد می شود. 
بگو: خدایا خواستی بزنی؟ ما که کتک خورده ات هستیم. دیدی سر نماز چه جوری مؤدب ایستادم؟ درست است که الان دلم جای دیگری است، ولی تکبر دلم زیر سنگ آسیاب نماز، در حال خردشدن است.
—آقا این چه حرف هایی است که سر نماز می زنی؟ سعی کن در نماز توجهت به خدا باشد!
—طول می کشد تا به جایی برسیم که توجه ما در نماز فقط به خدا باشد.بگذار اول کمی آدم شویم. همین که مؤدبانه نماز می خوانیم، معنایش این است که داریم کم کم آدم می شویم. 
یک مدتی مودبانه نماز بخوان، بدون منبر و موعظه تکبر از دلت خواهد رفت. یک دفعه ای خدا از دلت طلوع خواهد کرد و یک باره شروع می کنی به دوست داشتن خدا، به حدی که نمی توانی به کسی بگویی چقدر خدا را دوست داری. آن قدر عاشق خدا می شوی که نمی توانی این غم عشقت را به کسی بگویی.


پیوندها:

1 - (کافی/ج 2ص 310)

2 - (غافر/76)

3 - (امالی شیخ طوسی/537)

4 - (ثواب الاعمال/ص222)

5 - (عوالی اللالی/ج1/ص328)


منبع: چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟/ نوشته استاد علیرضا پناهیان

نویسنده مطلب: کبری شعبانی


تاریخ ارسال مطلب: ۹:۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه