جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
کد مطلب: ۴۹۵۸

زندگینامه و خاطراتی از سردار سرلشگر شهید مصطفی ردانی 
زندگینامه شهداء

زندگینامه و خاطراتی از سردار سرلشگر شهید مصطفی ردانی 

::> ولایت آنلاین، گروه شهدا <::
آقا مصطفی سرداری بود که ایمان و عمل را در وجودش آمیخت و این دو را با هم به بسیجیان می آموخت. او فرماندهی بود که قبل از جهاد اصغر به جهاد اکبر مشغول شد و مانند او بسیار اندک بودند. 

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

زندگینامه و خاطراتی از سردار سرلشگر شهید مصطفی ردانی:

اجازه: 
از آروزهای قلبی من بود! اینکه بتوانم برای آقای مصطفی کاری انجام دهم. احساس می کردم حق مطلب درباره ی این سردار بزرگ ادا نشده. 
آقا مصطفی سرداری بود که ایمان و عمل را در وجودش آمیخت و این دو را با هم به بسیجیان می آموخت. او فرماندهی بود که قبل از جهاد اصغر به جهاد اکبر مشغول شد و مانند او بسیار اندک بودند. 
بسیاری از فرماندهان پیروزی های سال های اول جنگ را مدیون رشادت ها و مدیریت او می دانند. اما چرا فرماندهی که پنج لشکر را در عملیات رمضان هدایت می کرده، دلاوری که بسیاری از پیروزی های جنگ مدیون رشادت اوست باید این قدر غریب باشد. 
با اینکه دو کتاب در خصوص خاطرات ایشان منتشر شد اما احساس می کردم مطالب آن ها بسیار محدود است. 
وقتی برای یک فرمانده دفاع مقدس بیش از سی عنوان کتاب منتشر می شود!
فیلم ساخته می شود برنامه تلویزیونی در سالگرد او پخش می شود و ‌... پس چرا آقا مصطفی این قدر غریب است! 
این صحبت ها را به برادر ایشان گفتم، او که خودش زمانی فرمانده یکی از گردان های لشکر بود ایشان هم حرف های مرا تایید کرد. 
بعد با همان لحن شریفیو متین ادامه داد: مصطفی عاشق گمنامی بود حتی از اینکه به عنوان یک فرمانده مطرح شود بیزار بود. 
فرماندهی را فقط به عنوان ادای تکلیف می دانست بعد هم حرف هایی زد که نشان می داد دل ایشان هم از بی مهری به آقا مصطفی گرفته است. 
بعد از صحبت ها گفتم: آمده ام از شما اجازه بگیرم! اگر اجازه دهید برای این شهید کاری انجام دهم. اگر خدا توفیق دهد، کتابی تالیف شود که بیشتر خاطرات شهید در آن گرد آوری شده باشد.
حاج علی آقا نگاهی به من کرد‌. بعد از چند لحظه سکوت گفت: چرا از من! برو از خود شهید اجازه بگیر، هر وقت اجازه گرفتن ما هم در خدمتیم! 
وقتی از منزل شهید ردانی پور خارج شدم احساس کردم آن ها علاقه ای به این کار ندارند. نمی خواهند کتابی تهیه شود‌. شاید هم تجربه ی کتاب های قبلی جالب نبوده و یا .‌‌....
با اینکه من خیلی علاقه مند به این کار بودم. اما دل سرد شدم‌. من حتی نام مصطفی را برای عنوان کتاب در ذهنم انتخاب کردم. اما به کسی حرفی نزدم و برگشتم تهران. در حالی که بعد از این ماجرا فکر نوشتن این کتاب را از ذهنم خارج کردم. 

ایستاده بودم کنار یک جاده ی خاکی. کنار سنگر. حال و هوای زمان جنگ را داشت. از دور چند نفر با لباس بسیجی به سمت من آمدند با تعجب به آن ها نگاه می کردم. 
یکی از آن ها که در وسط جمع بود نورانیت عجیبی داشت‌. عمامه ی سفید بر سرش بود با بقیه می گفت و می خندید وقتی رسیدند همان شخص جلو آمد و دست مرا گرفت! 
به کنار جاده و نزدیک سنگر آمده ایم و نشستم. در همان حال شروع کرد به صحبت. از خاطرات خودش گفت. 
او را کامل شناختم. آقا مصطفی ردانی بود. دقایقی مشغول صحبت بودیم. آخرین مطلبی که گفت این بود که در اصفهان مرا ترور کردند ولی موفق نبودند من هم با تعجب به صحبت هایش گوش می کردم. یک باره از خواب پریدم. نزدیک سحر روز جمعه بود کمی نشستم و فکر کردم. هیچ چیزی از صحبت ها یادم نمی آمد. فقط همان جمله آخر!
همان روز یکی از بستگان تماس گرفت و بی مقدمه گفت: کتابی به نام مصطفی نوشته ای !!
با تعجب گفتم: چی، مصطفی!؟ 
گفت: آره، دیشب تو عالم خواب دیدم که یک تابلوی بزرگ بود و کتاب مصطفی را معرفی کرده بود. 
غروب جمعه زنگ زدم به برادر شهید. بعد از سلام خودم را معرفی کردم و گفتم: یه سوال دارم !؟ آقا مصطفی توی اصفهان ترور شده بود!؟ 
با تعجب پرسید: بله، چطور مگه؟! گفتم: آخه جایی نقل نشده. ایشان هم مکثی کرد و گفت: این ماجرا رو کسی نمی دونه‌. بعد هم اصل ماجرا را تعریف کرد و پرسید: این سوال برای چه بود‌! 
ماجراهایی که پیش آمده بود را گفتم. ایشان هم گفت: اجازه را گرفتی! بعد هم برای آخر هفته قرار گذاشتیم تا بقیه ی خاطرات را جمع آوری کنیم. خدا را شکر کردم و برای آخر هفته راهی اصفهان شدیم. 


منبع: کتاب مصطفی 
نویسنده کتاب: گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی 


نویسنده مطلب: سمیه شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه