سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸

چهل حدیث امام خمینی (قدس سره)/در معالجه مفاسد اخلاقیه
اخلاق اسلامی

چهل حدیث امام خمینی (قدس سره)/در معالجه مفاسد اخلاقیه

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
انسان باید یک یک از اخلاق قبیحه فاسده را در نظر گرفته، به واسطه خلاف نفس از مملکت روح خود بیرون کند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

مقام دوم

فصل چهارم/ در معالجه مفاسد اخلاقیه: 

هان ای عزیز از خواب بیدار شو. از غفلت تنبه پیدا کن، و دامن همت به کمر زن، و تا وقت است فرصت را غنیمت بشمار، و تا عمر باقی است و قوای تو در تحت تصرف تو است و جوانی برقرار است و اخلاق فاسده بر تو غالب نشده، و ملکات رذیله بر تو چیره نگردیده، چاره یی کن و دوایی برای رفع اخلاق فاسده و قبیحه پیدا کن ‌و راهی برای اطفا نائره شهوت و غضب پیدا نما.

بهترین علاج ها که علما اخلاق و سلوک از برای این مفاسده اخلاقی فرموده اند برخلاف آن تا چندی مردانه قیام و اقدام کنی، و همت بگماری بر خلاف نفس تا مدتی، و بر ضد خواهش آن رذیله رفتار کنی و از خدای تعالی در هر حال توفیق طلب کنی که با تو اعانت کند در این مجاهده، مسلما بعد از مدتی قلیلی، آن خلق زشت رفع شده و شیطان و جندش از این سنگر فرار کرده، جنود رحمانی به جای آن ها برقرار می شود. 

مثلا یکی از ذمائم اخلاق که اسباب هلاکت انسان است، و موجب فشار قبر است، و انسان را دو دنیا معذب دارد، بدخلقی با اهل خانه یا همسایگان یا هم شغلها یا اهل بازار و محله است که این زاییده غضب و شهوت است. اگر انسان مجاهده، مدتی در صدد بر آید که هر وقت ناملایمی پیش آمد می کند از برای او، آتش غضب شعله ور می شود، و بنای سوزاندن باطن را می گذارد، و دعوت می کند او را بر ناسزا گفتن و بد گویی کردن، برخلاف نفس اقدام کرده، عاقبت بد و نتیجه زشت این خلق را یاد بیاورد، و در عوض ملایمت بخرج بدهد، ودر باطن، شیطان را لعن کند و به خدا او پناه ببرد، من به شما قول می دهم که اگر چنین رفتاری کنید _ بعد از چند مرتبه تکرار _ آن خلق به کلی عوض شده، و خلق نیکو در باطن مملکت شما منزل می کند. ولی اگر مطابق میل نفس رفتار کنید، اولا در همین عالم، ممکن است شما را نیست و نابود کند‌. پناه می برم به خدای تعالی از غضب، که می شود در یک آن، انسان را در دو دنیا هلاک کند. خدای ناخواسته موجب قتل نفس بشود‌. ممکن است انسان در حال غضب به نوامیس الهیه ناسزا بگوید، چنانچه دیدیم مردم را در حال غضب که رده گفتن و مرتد شدند. 

حکما فرموده اند که کشتی بی ناخدا که در موج های سخت دریا گرفتار شود، به نجات نزدیک تر است از انسان در حال غضب. یا اگر خدای ناخواسته، اهل جدال و مرا در مباحثه علمیه هستی _ کما این که بعضی از ما طلبه ها گرفتار این سریره زشت هستیم _ مدتی بر خلاف نفس اقدام کن. در مجالس رسمی که مشحون به علما و عوام است، مباحثه که پیش آمد کرد، دیدی طرف صحیح می گوید، معترف به اشتباه خودت بشو و تصدیق آن طرف را بکن. امید است در اندک زمانی، رفع شود این رذیله. خدا نکند که حرف بعضی از اهل علم و مدعی درست باشد. می گوید: برای من در یکی از مکاشفات، کشف شده که تخاصم اهل نار _ که خدای تعالی اطلاع می دهد_ مجادله اهل علم و حدیث است.

چه قدر زشت است که انسان به واسطه این مغالبه جزئی که هیچ ثمری و اثری ندارد، از شفاعت رسول اکرم_ صلی الله علیه و آله_ محروم بماند، و مذاکره علم را که افضل عبادات و طاعات است اگر با قصد صحیح باشد به صورت اعظم معاصی در آورد، و تالی عبادات اوثانش کند‌. در هر حال انسان باید یک یک از اخلاق قبیحه فاسده را در نظر گرفته، به واسطه خلاف نفس از مملکت روح خود بیرون کند. وقتی غاصب بیرون رفت، صاحب خانه خودش می آید، محتاج به زحمت دیگری نیست، وعده خواهی نمی خواهد. چون که مجاهده نفس در این مقام به اتمام رسید و انسان موفق شد جنود ابلیس را از این مملکت خارج کند، مملکتش را سکنای ملائکة الله و معبد عبادالله الصالحین قرار داد، کار سلوک الله آسان می شود و را مستقیم انسانیت، روشن و واضح می گردد، و ابواب و برکات و جنات به روی او مفتوح می گردد، و ابواب جهنم و درکات آن به روی او بسته می گردد، خدای تبارک و تعالی به نظر لطف و مرحمت به او نظر می کند و در سلک اهل ایمان منخرط می شود، و از اهل سعادت و اصحاب یمین می شود، و خدای تبارک و تعالی در آن راه پر خطر از او دستگیری می فرماید. 


منبع: چهل حدیث امام خمینی(قدس سره) 
نویسنده مطلب : سمیه شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین