جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸

چهل حدیث امام خمینی (قدس سره)/در بیان ضبط خیال است
اخلاق اسلامی

چهل حدیث امام خمینی (قدس سره)/در بیان ضبط خیال است

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
بدان که اول شرط از برای مجاهد در این مقام و مقامات دیگر می تواند منشا غلبه بر شیطان و جنودش شود، حفظ طایر خیال است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

مقام دوم 

فصل سوم/در بیان ضبط خیال است: 

بدان که اول شرط از برای مجاهد در این مقام و مقامات دیگر می تواند منشا غلبه بر شیطان و جنودش شود، حفظ طایر خیال است. چون که این خیال مرغی است. بس پرواز کن، که در هر آنی به شاخی خود را آویزد، و این موجب بسی از بدبختی ها است. و خیال یکی از دستاویزهای شیطان است که انسان را به واسطه آن بیچاره کرده، به شقاوت دعوت می کند. انسان مجاهد که در صدد اصلاح خود بر آمده و می خواهد باطن را صفایی دهد، و آن را از جنود ابلیس خالی کند باید زمام خیال را در دست گیرد، و نگذارد صفایی دهد، و آن را از جنود ابلیس خالی کند باید زمام خیال را در دست گیرد، و نگذارد هر جا می خواهد پرواز کند و مانع شود از این که خیال های فاسد باطن برای او پیش آید، از قبیل خیال معاصی و شیطنت. همیشه خیال خود را متوجه امور شریفه کند، و این اگر چه در اول امر قدری مشکل بنظر می رسد و شیطان و جنودش آن را به نظر، بزرگ جلوه می دهند، ولی با قدری مراقبت و مواظبت، امر سهل می شود.

ممکن است برای تجزیه، تو نیز چندی در صدد جمع خیال باشی و مواظبت کامل از آن کنی. هر وقت می خواهد متوجه امر پست و خسیسی شود، آن را منصرف کنی و متوجه کنی به امور دیگر، از قبیل مباحات یا امور راجحه شریفه. اگر دیدی نتیجه گرفتی، شکر خدای تعالی کن بر این توفیق، و این مطلب را تعقیب کن، شاید خدای تو به رحمت خود راهی برای تو باز کند  از ملکوت، که هدایت شوی به صراط مستقیم انسانیت، و کار سلوک الی الله تعالی برای تو آسان شود. و ملتفت باش که خیالات فاسده قبیحه و تصورات باطله از القاات شیطان است که می خواهد جنود خود را در مملکت باطن تو برقرار کند، و تو که مجاهدی با شیطان و جنودش، و می خواهی صفحه نفس را مملکت الهی و رحمانی کنی، باید مواظب کید آن لعین باشی، و این اوهام برخلاف رضای حق تعالی را از خود دور نمایی تا ان شا الله در این جنگ داخلی، این سنگر را که خیلی مهم است از دست شیطان و جنودش بگیری که این سنگر، بمنزله سر حد است. اگر این جا غالب شوی، امیدوار باش. 

و ای عزیز! از خدای تبارک و تعالی در هر آن استعانت بجوی و استغاثه کن در درگاه معبود خود، و با عجز و الحاح عرض کن: بارالها! شیطان دشمن بزرگی است که طمع بر انبیا و اولیای بزرگ تو داشته و دارد. تو خودت با این بنده ضعیف گرفتار امانی و اوهام باطله و خیالات و خرافات عاطله، همراهی کن که بتواند از عهده این دشمن قوی برآید، و در این میدان جنگ با این دشمن قوی که سعادت و انسانیت مرا تهدید می کند، تو خودت با من همراهی فرما که بتوانم جنود او را مملکت خاص تو خارج کنم و دست این غاصب  را از خانه مختص به تو کوتاه نمایم. 


منبع: کتاب چهل حدیث امام خمینی(قدس سره) 
نویسنده مطلب: سمیه شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین