جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸

چهل حدیث امام خمینی (قدس سره)/نزاع جنود رحمانی و شیطانی باطنی نفس 
اخلاق اسلامی

چهل حدیث امام خمینی (قدس سره)/نزاع جنود رحمانی و شیطانی باطنی نفس 

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
از برای نفس انسانی یک مملکت و مقام دیگر است که آن مملکت باطن و نشاه و جدال بین جنود رحمانی و شیطانی در آنجا عظیم تر، و مغالبه در آن نشاه بیش تر و با اهمیت تر است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

مقام دوم 

فصل اول/ نزاع جنود رحمانی و شیطانی باطنی نفس: 

بدان که از برای نفس انسانی یک مملکت و مقام دیگر است که آن مملکت باطن و نشاه و جدال بین جنود رحمانی و شیطانی در آنجا عظیم تر، و مغالبه در آن نشاه بیش تر و با اهمیت تر است. بلکه هر چه در مملکت ظاهر است، از آن جا تنزل کرده و ظهور در ملک نموده، و اگر هر یک از جنود رحمانی و شیطانی در آن مملکت غالب آیند، در این مملکت نیز غالب شوند‌. و جهاد نفس در این مقام، پیش مشایخ عظام از اهل سلوک و اخلاق بسیار اهمیت دارد. بلکه می توان سرچشمه تمام سعادات و شقاوات و درجات و درکات را آن مقام دانست. انسان باید خیلی ملتفت خود در این جهاد باشد. 
ممکن است خدای نخواسته به واسطه مغلوبیت جنود رحمانی در آن مملکت، و خالی گذاشتن آن برای غاصبین و نا اهل ها از جنود شیطان، هلاکت همیشگی از برای انسان پیدا شود که قابل جبران نباشد، و شفاعت شافعین شامل حال او نگردد، و ارحم الراحمین _ نعوذبالله _ نیز به نظر سخط و غضب به او نگاه کند. بلکه شفعا او خصما او شوند. وای بر کسی که شفیع او خصمش شود، خدا می داند چه عذاب هایی و ظلمت هایی و سختی هایی و بدبختی هایی دنبال این غضب الهی و دشمنی اولیای حق است، که تمام آتش های جهنم و تمام زقوم ها و مارها و عقرب ها پیش آن هیچ است. خدا نکند آنچه حکما و عرفا و اهل ریاضت و سلوک خبر می دهند راجع به این عذاب ها به سر ما ضعفا و بیچارگان بیاید که تمام عذاب ها که تصور می کنید پیش آن سهل و آسان است. و تمام جهنم ها که شنیدید پیش آن رحمت و بهشت است. 

غالبا وصف جهنم و بهشت که در کتاب خدا و اخبار انبیا و اولیا شده، جهنم و بهشت اعمال است که از برای جزای عمل های خوب و بد تهیه شده است. اشاره خفیه ای نیز به بهشت و جهنم اخلاق که اهمیتش بیش تر است شده، و گاهی هم به بهشت لقا و جهنم فراق که از همه مهمتر است، گردیده، ولی همه در پرده و از برای اهلش. من و تو اهلش نیستیم، ولی خوب است منکر هم نشویم، و ایمان داشته باشیم به هر چه خداوند تعالی و اولیایش فرموده اند. شاید این ایمان اجمالی هم برای ما فایده داشته باشد. گاهی هم ممکن است که انکار بی جا و رد بی موقع و بدون علم و فهم برای ما ضررهای خیلی زیاد داشته باشد و این دنیا عالم التفات به آن ضررها نیست. مثلا تا شنیدی فلان حکیم یا فلان عارف یا فلان مرتاض چیزی گفت که به سلیقه شما نمی آید و با ذائقه شما گوارا نیست، حمل به باطل و خیال مکن. شاید آن مطلب، منشا و اساسی داشته باشد از کتاب و سنت، و عقل شما به آن بر نخورده باشد. چه فرقی می کند که یک نفر فقیه یک فتوی بدهد از باب دیات مثلا که شما کم تر دیده اید و شما بدون مراجعه به مدرکش رد کنید او را، یا آن که یک نفر سالک الی الله یا عارف بالله یک حرف بزند راجع به معارف الهیه، یا راجع به احوال بهشت و جهنم و شما بدون مراجعه به مدرکش او را رد کنید سهل است، توهین کنید! یا جسارت نمایید! ممکن است آن شخصی که آن وادی است و صاحب آن فن است یک مدرکی از کتاب خدا داشته باشد، ویا از اخبار ائمه هدی داشته باشد و شما به آن برنخورده باشید، آن وقت شما رد خدا و رسول کرده اید بدون عذر موجه. و معلوم است به سلیقه من درست نبود یا علم من به این جا نرسیده بود و یا از اهل منبر بر خلاف آن شنیدم عذر نیست. 

در هر حال از مقصود نگذرم. آنچه آنها راجع به بهشت اخلاق و ملکات و جهنم اخلاق و درکات گفته اند، مصیبتی است که طاقت شنیدنش را هم نداریم.

پس ای عزیز فکری کن چاره جویی نما و راه نجاتی و وسیله خلاصی از برای خود پیدا کن. و به خدای ارحم الراحمین پناه ببر، و در شب های تاریک با تضرع و زاری از آن ذات مقدس تمنا کن که تو را اعانت کند در این جهاد نفس، تا ان شا الله غالب شوی و مملکت وجودت را رحمانی گردانی، و جنود شیطان را از آن بیرون کنی، و خانه را به دست صاحبش دهی تا سعادت ها و بهجت ها و رحمت هایی خداوند به تو عطا فرماید که تمام چیزهایی که شنیدی از وصف بهشت و حور و قصور، پیش آن ها چیزی نباشد، و آن سلطنت کلیه الهیه است که خبر دادند اولیای خدا از این ملت بیضای حنیف، و بالاتر از آن چیزهایی است که نه گوش احدی شنیده و نه قلب بشری خطور کرده.


کتاب چهل حدیث امام خمینی قدس سره 
نویسنده مطلب : سمیه شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین