پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۴۹۱۶

پس از مرگ چه اتفاقی می افتد و ما را کجا می برند؟
سرنوشت انسان

پس از مرگ چه اتفاقی می افتد و ما را کجا می برند؟

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
قبر اولین منزل آخرت است. اگر کسی از آن نجات پیدا کرد، بعد از آن آسان تر است. ولی اگر نجات پیدا نکند، منازل بعد از آن دشوارتر است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

پس از مرگ چه اتفاقی می افتد و ما را کجا می برند؟

عالم برزخ:

پس از توفی و قبض روح نوبت به ورود به عالم قبر یا همان عالم برزخ می باشد که منزل سخت و ترسناکی است. به خصوص برای کسی که انس و آشنایی با آن طرف نداشته و آمادگی های لازم را کسب نکرده باشد. پیامبر اکرم(ص) فرمود:

قبر اولین منزل آخرت است. اگر کسی از آن نجات پیدا کرد، بعد از آن آسان تر است. ولی اگر نجات پیدا نکند، منازل بعد از آن دشوارتر است.1

اگر انسان در دنیا طوری زندگی کرده و پرونده عملش آن چنان است که در قبر راحت باشد، مسلم در مراحل بعد هم خیلی سختی ندارد. ولی اگر از همین اول، کارش گیر باشد، بعدش کمتر نیست. «سالی که نکوست از بهارش پیداست.»

در روایتی آمده است که مسلمانان داشتند جنازه ای را تشییع می کردند، آوردند در قبر گذاشتند. حضرت موسی بن جعفر(ع) حضور داشتند، فرمودند:

چیزی که پایانش این است، شایسته است که انسان از آغاز به آن دلبسته نشود. و چیزی که آغازش چنین است، سزاوار است که از پایانش بیم داشت2

دنیایی که آخرش به این ختم می شود که انسان را در یک حفره کوچک با دست خالی و فقط یک کفن ساده جای می دهند. از اول باید به آن دل نبندد. و آخرتی که در اولین منزلش عالم تنهایی و بی کسی است، سزاوار است که از آخرش ترسید. دیگر آنجا چه خبر است؟!

همراه با میت پس از دفن:

حضرت زهرا(س) در وصیت خود به حضرت امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: وقتی من وفات کردم، پس از دفن بالای سرم بنشین و برایم قرآن و دعا بسیار بخوان؛ چرا که آن ساعت ساعتی است که میت به انس گرفتن با زندگان محتاج است.3

به همین دلیل هم توصیه شده بازماندگان و نزدیکان میت پس از دفن او و پراکنده شدن مردم، میت را در قبر تنها نگذارند، بلکه او را تلقین کنند.

امام صادق(ع) فرمود: شایسته است بعد از برگشتن مردم از سر قبر، برخی اولیای و نزدیکان میت آنجا بمانند و دست ها را روی قبر گذاشته و با صدای بلند برای او تلقین بخوانند که اگر این کار را بکنند، دو ملک قبر(نکیر و منکر) به هم می گویند: باید از اینجا رفت حجت او را تلقین کردند. 4

بعد از این تلقین هم بنشینند مقداری قرآن بخوانند؛ سوره یس، سوره ملک، حمد و یازده مرتبه«قُل هُوَ اللهُ» و هفت مرتبه «اِنّا اَنزَلناهُ» که همه این ها در تخفیف سختی ها و انس میّت مؤثر است.

متأسفانه گاه به این آداب توجه نمی شود و حتی به زور خویشان و نزدیکان میت را از کنار قبر دور می کنند و میّت را با هزاران وحشت و اضطراب در قبر تنها می گذارند. گویا او نیازی به ما ندارد. در حالی که فریاد آن میّت بلند است، ولی گوشی برای شنیدن نیست.

آن لحظات اولیه، با این که روح تعلقش را از بدن کنده و از آن جدا شده، ولی به جهت شدت انسی که با این بدن خاکی داشته و با نا آشنا بودن با عالم جدید برزخی، چه بسا هنوز توجه به این بدن خاکی دارد و مثل گذشته خود را این بدن می داند. لذا برای این که کم کم انس با آن عالم پیدا کند و از این طرف کاملا دل بکند، احتیاج به گذر زمان است.

بنابراین، آن لحظات اولیه باید به او کمک داد. از این رو در حدیث امام صادق(ع) و نیز در رساله های عملیه در آداب دفن آمده است که وقتی میّت را به طرف قبر آوردید، او را ناگهان وارد قبر نکنید؛ چرا که قبر هول و وحشت های عظیمی دارد. 5

بنابراین، میّت را نزدیک قبر بر زمین بگذارید و مقداری صبر کنید، سپس اندک آن را جلو ببرید و باز بر زمین بگذارید و مقداری صبر کنید تا میت برای داخل شدن آماده شود. سپس برای بار سوم بلند کنید و او را کنار قبر بگذارید و در نهایت بار چهارم برداشته او را وارد قبر کنید.


پیوندها:

بحارالانوار، ج 6، ص 242

بحارالانوار، ج 70، ص 103

بحارالانوار، ج 79، ص 27

الکافی، ج 3، ص 201

علل الرشرایع، ج 1، ص 306


منبع: کتاب سرنوشت انسان (احتضار و عالم قبر) ، نوشته ی آقای مسعود عالی

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه