یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
کد مطلب: ۴۹۱۳

قبض روح چیست؟
سرنوشت انسان

قبض روح چیست؟

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
در قرآن کلمه قبض روح نداریم. تعبیری که در قرآن برای مسئله مرگ آمده است، کلمه توفی است: «قُل یَتَوَفّاکُم مَلَکُ المَوت الَّتی وُکِّلَ بِکُم - بگو: فرشته مرگی که بر شما گمارده شده، جانتان را می ستاند.»

بسم الله الرّحمن الرّحیم

قبض روح چیست؟

در قرآن کلمه قبض روح نداریم. تعبیری که در قرآن برای مسئله مرگ آمده است، کلمه توفی است: «قُل یَتَوَفّاکُم مَلَکُ المَوت الَّتی وُکِّلَ بِکُم؛ 1

بگو: فرشته مرگی که بر شما گمارده شده، جانتان را می ستاند.»

توفی از ماده وفات است. یعنی به طور کامل تحویل گرفتن. از این نظر به مرگ توفّی می گویند و به مرده متوفی؛ چون ملک الموت روح او را به طور کامل تحویل می گیرد. این که ما به مرگ فوت می گوییم، ظاهرا تعبیر درستی نیست؛ چرا که فوت یعنی از دست رفتن، از بین رفتن، و حال آنکه مرگ تحویل گرفتن است. وفات و توفی است، نه فوت.

جایگاه روح پس از مرگ:

این که روح پس از مرگ کجا می رود، این پرسش درست نیست؛ چون جایی نمی رود. به عالم برزخ که در ملکوت و باطن عالم ماده است می رود. جا و مکان مادی ندارد و فاصله اش با عالم دنیا فاصله مکانی نیست که مثلا در کهکشان ها و کرات بالاتر باشد، بلکه فاصله رتبی است، یعنی رتبه عالم برزخ بالاتر از عالم دنیاست و وجود کامل تری دارد.

روی همین حساب هم برای انسان های معمولی قابل درک نیست. شبیه حیوانی که اگر الآن کنار ما بایستد، با این که در یک مکان هستیم و فاصله زمانی و مکانی نداریم، ولی چون از نظر رتبه وجودی پایین تر از ماست، عالم انسانی را درک نمی کند. ما هم الآن برزخ را درک نمی کنیم.

قبض روح افراد در یک زمان:

 حضرت عزرائیل چگونه می تواند موقع قبض روح هزاران نفر در شرق و غرب عالم حضور داشته باشد و چگونه عزرائیل برای قبض روح بالین همه می آید؟

جواب اینکه اولا: او در این کار تنها نیست و لازم نیست بر بالین همه همان یک نفر بیاید. مأموران متعدد دارد.

ثانیا: به فرض اینکه تنها عزرائیل مأمور قبض روح باشد، باز مشکلی نیست؛ چرا که اصل قبض روح و قابض هیچ کدام مادی نیستند، بلکه قابض (عزرائیل) موجودی مجرد است. برای موجود مجرد دیگر این مکان و آن مکان ندارد. شمال و جنوب ندارد. این مَلَک بزرگ همه جا حضور دارد و بر همه احاطه دارد. موجود مادی است که اگر اینجا باشد، جای دیگری نیست، ولی مجردات این گونه نیستند.

از امام صادق(ع) درباره ملک الموت سؤال شد که می گویند: تمامی این دنیا در مقابل او مانند یک کاسه ای که به هر کجای آن بخواهد، دستش را دراز می کند. 2

حضرت فرمودند: «بله، همین طور است.»

این تعبیرات کنایه از احاطه او به همه دنیا و مانع نبودن حجاب مکان برای این موجود مجرد است.


پیوندها:

سجده، آیه 11

الکافی، ج 3، ص 256


منبع: کتاب سرنوشت انسان (احتضار و عالم قبر) ، نوشته ی آقای مسعود عالی

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۹
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه