پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

نگاه خود را به نماز اصلاح کنیم
چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟

نگاه خود را به نماز اصلاح کنیم

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
ما باید تصور و انتظار خودمان از نماز خوب را به یک انتظار معقول و دست یافتنی تبدیل کنیم؛ نماز خوب لزوما همراه با اشک و ناله یا شور و شوق نیست.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

نگاه خود را به نماز اصلاح کنیم:


چگونه می توان نماز خوب خواند؟ اگر بخواهیم به نماز خود بها دهیم، توجه بیشتری کنیم و آن را بهتر بخوانیم، باید چه کنیم؟ ابتدا «باید نگاه خودمان را به نماز اصلاح کنیم» بعد به نماز اقامه کردن یک نماز خوب بپردازم.
تصور رایج از نماز خوب این است که نماز، همان نماز عاشقانه ای است که وصفش را در مورد اولیاء خدا شنیده ایم. خیلی‌ها تصور می کنند نماز خوب یعنی نمازی که از اول تا آخر آن اشک بریزی، از اول تا آخر در نماز از خوف خدا  بترسی و بلرزی. تا گفته می شود نماز خوب، خیلی ها فکر می کنند یعنی نمازی که انسان در آن مستقیما با خدا صحبت می کند؛ خدا را می بیند، به خدا و اولیاء خدا سلام می دهد و جوابشان را می شنود؛ در صورتی که منظور نماز خوب این نیست و معیار نماز خوب هم چنین چیزهایی نیست. معمولا وقتی می خواهند ما را نصحیت کنند، به ما می گویند: «این چه نمازی است که می خوانی؟! می دانی امیرالمؤمنین علیه السلام موقع نماز چطور رنگ چهره اش از خوف خدا می پرید و چه حالی به ایشان دست می داد؟» گاهی اوقات این جور تبلیغات در مورد نماز، ما را پاک نا امید می کند. پیش خودمان می گویم: «ما که هیچ وقت این جوری نخواهیم شد.» تا می گویند «نماز خوب»، ذهن مان سراغ نماز اولیاء خدا می رود. در حالی که نماز اولیاء خدا قله است. ما برای قدم برداشتن به دست آن قله ابتدا باید به مقام  نماز خوب برسیم.
درست است که اهل بیت(ع) وقتی به نماز می ایستادند، تمام ارکان بدنشان از خوف حضرت حق می لرزید و از اشتیاق حضرت ربّ، رنگ چهره شان متغیر می شد، امام محمد باقر(ع) درباره نماز خواندن امام سجاد(ع) می فرماید: «أنه کان اذا الصلاة تغیر لونه و اصابته رعده و حال امره فربما سأله عن حاله من لا یعرف امره فی ذلک فیقول أنی أرید الوقوف بین یدی ملک عظیم؛ زمانی که به نماز می ایستند رنگش تغییر می کرد و لرزه بر اندامش می افتاد و حالت وحشت پیدا می کرد و چه بسا کسی که حالات او را نمی دانست از حالت او سؤال می پرسید و او می فرمود من می خواهم در برابر پادشاه بزرگی بایستم.»1 ولی فعلا ما نمی توانیم چنین نمازهایی بخوانیم، شاید تا آخر عمرمان هم توفیق پیدا نکنیم این گونه نماز بخوانیم. پس قاعدتاً نماز خوب برای ما، نماز دیگری است. 
ما که هنوز در مراحل ابتدای راه هستیم، نماز عاشقانه و نماز خائفانه خواندن هنوز در دسترس ما نیست. انسان که به این سهولت روزی پنج مرتبه از خدا نمی ترسید، ما شاید در عمرمان حتی یک بار هم از خدا نترسیده باشیم. چشیدن«و أما من خاف مقام ربه؛ و اما کسی که از موقعیت پروردگارش ترسید»2 مربوط به اولیاء خداست. 
خوف از مقام خدا، فرق می کند با اینکه به خاطر گناهانمان از خدا بترسیم. ما فعلا نه می توانیم نماز خائفانه بخوانیم، نه می توانیم نماز عاشقانه بخوانیم. ما دلمان برای خدا تنگ نمی شود که مانند رسول خدا(ص) بگوییم: «ارحنا یا بلال!» قال رسول الله(ص): «جهات قره عینی فی الصلاه و کان یفول ارحنا یا بلال؛ نور چشم من در نماز قرار داده شده است و می فرمود: ما را راحت کن یا بلال»3. یعنی بلال، اذان بگو تا راحت شوم؛ تا جگرم حال بیاید!
گو مؤذن برکشد فریاد 
تیشه ای ده تیشه ای فریاد را
این دل قاسی چو کوهی سنگ شد
در فراقت در هزاران رنگ شد
این اذان است یا صدای پای یار؟
این نسیم است یا نوای جوببار؟
پر کنید از گوشه هایش گوشتان
تا کند با نغمه ای مدهوشتان
گر نوایش بر لب داوود بود
از سماعش عالمی نابود بود
اذان که برای ما این ناله عاشقانه نیست. ما نمی توانیم در مرحله اول نماز عاشقانه بخوانیم، خیلی ها دست روی دست گذاشته اند که «انشاءالله یک روزی عاشق شویم و نماز خوان خوبی شویم!» همین جور دست روی دست گذاشته اند و فقط منتظر هستند که «انشاءالله آدم شویم و عاشق خدا بشویم.» نمیدانم اینها این سبک دینداری را از کجا آورده اند؟!
-شما مخالف این هستی که اگر عاشق خدا شدی و دلت برای گفتگوی با خدا لک زد، یک نماز عاشقانه بخوانی؟!
- نه آقا، هیچ کس مخالف این مطلب نیست. آن موقع قطعا برای خدا می میریم. آنگاه معلوم است. سوالات چکار می کنی؟ 
-هیچ کار! منتظریم انشاءالله عاشق شویم. 
-شاید هیچ وقت عاشق نشدی! راه عاشق شدن که این نیست! باید رنج و زحمت بکشی. تو چه رنج و زحمتی دراین راه کشیده ای که حالا انتظار داری عاشق شوی!
از سوی دیگر ما نباید به گونه‌ ای به قله نماز خواندن نگاه کنیم که از نماز خواندن خودمان نا امید شویم. مانند بعضی ها که وقتی به آنها می گویی نماز بخوان، می گویند «من نماز بخوانم؟! علی(ع) باید نماز بخواند و بس!» و با این بهانه خودشان را از نماز معاف می کنند؛ آدم چقدر راحت می تواند شانه خالی کند! یک حرف حق بزند و از آن، چهار تا حرف باطل نتیجه بگیرد! می گوید: «ما که نمی توانیم نماز بخوانیم. نماز ما که نماز نیست. نماز فقط برای امیر المومنین(ع)است، حالا ما یک تلک تلکی می کنیم و خم و راست می شویم!» این سخن، اگر انسان را به یأس برساند و انگیزه و جدیت او را برای رسیدن به نماز کم کند، که غالبا همین گونه است، سخنی شیطانی است که آن را ابلیس رجیم بر زبان انسان جاری می کند. 
وقتی رزمندگانی که به خاطر شرایط عملیات مجبور شده بودند نمازشان را خیلی کوتاه و در حال دویدن بخوانند از آیت الله مشکینی در مورد صحت نمازشان پرسیدند، آیت الله مشکینی شروع کردند به گریه کردن و خطاب به رزمندگان فرموده بودند: «من حاضرم چند سال عبادتم را با یک رکعت نماز شما عوض کنم». یادم هست یک بار که در جبهه های جنگ، با بعضی از این رزمندگانی که عبادت هایشان خیلی برای خدا عزیز بود، گفت و گوی می کردیم و می گفتیم که: «راستی بچه ها تا حالا سر سجاده عبادت، رنگ تان از خوف خدا پریده است؟» همان رزمندگان نازنین می گفتند: «نه!» ولی همانها بعدا شهید می شدند. یعنی نباید ملاک خوب بودن نماز را فقط اشک و گریه و لرزیدن از خوف خدا سر نماز، بدانیم. 
ما برخی اوقات به قله های نماز — مانند اهل بیت(ع)— نگاه می کنیم و به جای انگیزه یافتن برای جدیت در ادامه مسیر ، خودمان را ناامید می کنیم. باید جلوی پای خودمان را نگاه کنیم تا بتوانیم یک قدم به سمت جلو برداریم. راه برای نماز خوب خواندن باز است. باید شروع کنیم به نماز خوب خواندن و برای این کار از همین ابتدا نگاه مان را نسبت به نماز تغییر دهیم. تصور و انتظار خودمان از نماز خوب را به یک انتظار معقول و دست یافتنی تبدیل کنیم؛ نماز خوب لزوما همراه با اشک و ناله یا شور و شوق نیست.


پیوندها: 

1 - (مناقب آل ابیطالب/ج4/ص150)

2 - نازعات/40

3 - (بحار الانوار/ج 79/ص 193)


منبع: چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟ / نوشته استاد علیرضا پناهیان

نویسنده مطلب: کبری شعبانی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۹:۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین