پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

با توبه در جوانی، حجابی بین خود و گناه بسازیم
سبک زندگی اسلامی

با توبه در جوانی، حجابی بین خود و گناه بسازیم

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
همیشه آدم های پاکدامن قابل احترام بوده و هستند. این یک مقوله ی فطریست. وقتی قضیه بیشتر ارزش پیدا می کند که این انسانهای پاکدامن، آنطوری که خدا فرموده؛ پاکدامن باشند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

با توبه در جوانی، حجابی بین خود و گناه بسازیم:

چکیده: همیشه آدمهای پاکدامن قابل احترام بوده و هستند. این یک مقوله ی فطریست. وقتی قضیه بیشتر ارزش پیدا می کند که این انسان های پاکدامن، آنطوری که خدا فرموده؛ پاکدامن باشند.

توبه جوان

ما در قرآن کریم آیه های داریم در مورد ترغیب به توبه و ارزش آن، یکی از آنها این است: «إِنَّ اللَّهَ یحُبُّ التَّوَّابِین»[بقره/222] «همانا خدا توبه کاران را دوست دارد» هر چند حضرت علی (علیه السلام) می فرماید: «تَرکُ الذَّنبِ أهوَنُ مِن طَلَبِ التّوبَة» [1] « گناه نکردن آسان تر از طلب توبه است» و حق هم همین است که حضرت فرموده است.
  اولا: چون انسان مدتی با کاری انس گرفت، از آن کار بتواند دست بکشد؛ برایش سختیهایی دارد. به قول معروف: ترک عادت موجب مرض است. بماند که بعضی از کارها مثل مواد مخدر، دست کشیدن از آن هنر می خواهد.
ثانیا: ممکن ا ست دوستان سابق انسان که هنوز توبه نکرده اند؛ با تهدیدهایی مثل اینکه «اگر با ما همکاری نکنی؛ آبرویت را می بریم، پای تو هم گیر است» و غیره، او را دوباره به گناه بکشانند.

با توبه در جوانی، حجابی بین خود و گناه بسازیم.  
در فصل جوانی که مصادف با بلوغ و مسائل مربوط به آن است؛ انسان خیلی در معرض گناه و لغزش است. بعضی ها نفس خود را خوب مدیریت می کنند و بعضی دیگر، متاسفانه از طریق دوست ناباب و ...، وارد وادی گناه می شوند.
از این گناهکاران بعضی موفق به توبه می شوند و این فرمایش پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم) را عینیت می بخشند: «اَلتَّوبَةُ حَسَنٌ وَ لکِن فِى الشَّبابِ اَحسَنُ» [2] «توبه زیباست، ولى در جوانی زیباتر» و باز آن حضرت در حدیث دیگری عرض می کند:
«أللهُ أفرَحُ بِتَوبَةِ العَبدِ مِنَ العَقیمِ الوالِدِ وَ مِنَ الضّالِّ الواجِدِ» [3] خداوند از توبه بنده اش بیش از عقیمی که صاحب فرزند شود و گم کرده ای که گمشده اش را پیدا می کند خوشحال می شود.
خدا نکند جوانی چه آقا و چه خانم؛ خود را در مسیر ناپاکی قرار دهند. می دانیم که دشمنان مسلمین برای به انحراف کشیدن آنان و سرگرم شدنشان به مسائل غریزی، نقشه های شومی در سرمی پرورانند؛ بلکه به طریقهای مختلف ظاهرا جذاب ولی کشنده؛ مانند فیلمها و سریالهای جذاب و گیرا، از یک سو نسبت به حجاب اسلامی شبهاتی را وارد ساخته و از طرف دیگر، ارتباط با جنس مخالف را ترویج می نمایند.

حجاب اسلامی، راهکاری برای مصونیت از گناه در جوانی:


بدون شک حجاب اسلامی ( حجابی که پایبند به قرآن و احکام اسلامی باشد) نقش تعیین کننده یی در گسترش عفاف در جامعه دارد.اینگونه حجاب، همیشه دشمنان خود را داشته و دارد.. واضح است اگر در جامعه، بانوان حجاب خود را و مردان نگاه خود را آنگونه که خدا می خواهد؛ کنترل کنند، جامعه از امنیت روانی بیشتری برخوردار بوده و از این پاک بودن همه بهره مند می شوند. در ماه های خاص مانند ماه رمضان که ماه توبه است، باید بیشتر بازگشت (توبه، چه از گناه و چه از کم لطفی به عبادات)  به سنتهای اسلامی و سنتهای خوب پیشینیان داشته باشیم. در زمانه ی ما دشمنان اسلام با انواع شبهه پراکنی ها سعی در کمرنگ کردن این حکم اسلامی هستند، و وقتی حجاب در جامعه به حاشیه برود؛ همه جامعه را درگیر عواقب خودش می کند. مخصوصا خانم ها که طبعا روح لطیف تر و شکننده تری دارند (حیف است این لطیفی روح در مسیر آلودگی و خشونت گناه قرار بگیرد) خدای ناکرده در صورت مشغول شدن به این برنامه های گمراه کننده، متحمل خسارات بیشتری شده، و از آنجا که پرورش نسل آینده به دست اینها سپرده می شود؛ آن وظایف مادری خود را نمی توانند، انجام دهند.
البته آقایان هم، همین قضاوت در موردشان به کار می رود و شاید هم بیشتر؛ ولی چون بانوان حیای بیشتری دارند؛ اگر خدای ناخواسته خدای ناخواسته این حیا بشکند، جامعه را بحران فزاینده یی فرا می گیرد. آن موقع است که همان برنامه ریزان شبهات، جامعه را با ترفندهای مختلف به سوی بی بند و باری سوق می دهند. جالب است که همینها، وقتی جامعه را از مسلمانی و حیا و پاکی انداختند؛ فریاد «ما مسلمانی نمی بینیم، مسلمان حقیقی وجود ندارد» و از اینگونه شیطنتها، سر می دهند.


نتیجه گیری:


گناه نکردن و پاک نگه داشتن فکر و ذهن از گناه، طبعا از توبه از گناه، بهتر است دارد ولی اگر انسان به گناه آلوده شد؛ باید توبه کند و توبه ی جوان ارزش فوق العاده ی دارد.
جوانی که دوره ی بروز غرایز و ...، هست؛ باید با برنامه های سازنده که یکی از آنها معنوی شدن انسان در پرتو عبادات است؛ جلو بروز گرفتاری اجتماع به گناه را گرفت. اگر خواهان اجتماعی پاک هستیم؛ زنان باید حجاب اسلامی را رعایت کرده و مردان هم باید مراقب نگاههای خود باشند.  


پیوندها:


[1] کافی(ط-الاسلامیه) ج 8 ، ص 385 ، ح 584
[2] نهج الفصاحه ص578 ، ح2006
[3]  نهج الفصاحه ص 620 ، ح 2199


منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین