جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
کد مطلب: ۴۸۸۳

قرآن کتابی برای همه
کتاب انسان ساز

قرآن کتابی برای همه

::> ولایت آنلاین، گروه ثقلین <::
قرآن کریم چون در حجاز نازل شد و مخاطبین نخستین آن عرب زبانها بودند به زبان عربی نازل شد زیرا هر پیامبری به زبان قوم خود مبعوث شد و با آنها تکلّم کرد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

قرآن کتابی برای همه:

قرآن کریم چون در حجاز نازل شد و مخاطبین نخستین آن عرب زبانها بودند به زبان عربی نازل شد زیرا هر پیامبری به زبان قوم خود مبعوث شد و با آنها تکلّم کرد«وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ بِلِسانِ قَوْمِهِ  لِیُبَیِّنَ لَهُم‏.»[ابراهیم/4] لیکن چون رسالت پیامبر اکرم(ص) جهانی است»

قرآن

از جمله شبهاتی که به قرآن کریم وارد می کنند این است که: طبق آیه 2 سوره یوسف «إِنَّا أَنْزَلْناهُ قُرْآناً عَرَبِیًّا لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُون‏»ما آن را قرآنى به زبان عربى نازل کردیم تا شما [درباره حقایق، مفاهیم، اشارات و لطایفش‏] تعقّل کنید؛ قرآن فقط برای عرب زبانهاست و دیگران نه مامور به فهم ان هستند و نه مامور به عمل به آن.

در جواب این سوال این چنین بیان می داریم که: نزول قرآن کریم به زبان عربی دلایل گوناگونی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

الف). نزول قرآن به زبان عربی با توجه به مخاطبان نخستین و شخص پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم)که عرب زبانند یک جریان طبیعی است؛ زیرا هر سخنور و دانشمندی مطالب خویش را با زبان مخاطبان خود بیان می کند یا می نویسد،(مگر آن که چنین مسیری که طبیعی است به دلایلی غیر ممکن باشد یا در پیش گرفتن رویه ای دیگر ضروری به نظر برسد.) خداوند متعال نیز برای ارسال رسولان و پیامبران و ابلاغ پیام های خود همین رویه را تایید کرده و به کار گرفته است چنانکه می فرماید: «وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ بِلِسانِ قَوْمِهِ لِیُبَیِّنَ لَهُم‏...[ابراهیم/4] و ما هیچ پیامبرى را جز به زبان قومش نفرستادیم تا [بتواند به وسیله آن زبان، پیام وحى را به روشنى‏] براى آنان بیان کند.»

ب). قرآن کریم که به زبان عربی نازل شد جلوی بهانه گیری های اعراب آن زمان را گرفت، زیرا اگر قرآن به زبان غیر عربی برآنان نازل می شد، بهانه آنان این بود که این کتاب برای ما قابل فهم نیست، لذا ایمان نمی آوردند. کما اینکه خداوند نیز این مطلب را بیان می کند: «وَ لَوْ جَعَلْناهُ قُرْآناً أَعْجَمِیًّا لَقالُوا لَوْ لا فُصِّلَتْ آیاتُهُ ءَ أَعْجَمِیٌّ وَ عَرَبِی‏...[فصلت/44] و اگر آن را قرآنى غیر عربى قرار داده بودیم قطعاً مى‏ گفتند: چرا آیاتش در نهایت روشنى بیان نشده است، آیا [قرآنى‏] غیر عربى [و نامفهوم‏] براى [مردمى‏] عرب زبان [و فصیح نازل شده است؟!]»

ج). اعراب معاصر زمان پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم)با توجّه به تعصبات قومی و فرهنگی که داشتند، نزول قرآن به زبان غیر عربی را نمی پذیرفتند و اگر مثلا پیامبر ایرانی بود و قرآن او به زبان فارسی بود، اعراب به سبب تعصبات و فرهنگ حاکم در جامعه آن روز، زیر بار پذیرش آن نمی رفتند لذا خداوند می فرماید: «وَ لَوْ نَزَّلْناهُ عَلى‏ بَعْضِ الْأَعْجَمینَ فَقَرَأَهُ عَلَیْهِمْ ما کانُوا بِهِ مُؤْمِنین؛[شعراء/198و199] و اگر آن را بر برخى از غیر عرب‏ها نازل کرده بودیم، و او آن را بر عرب‏ها مى‏ خواند، باز هم به آن ایمان نمى ‏آوردند!»

د). زبان عرب های حجاز با توجّه به کثرت ضمائر، تفاوت ضمیرهای تثنیه، مفرد و جمع، تفاوت صیغه های مذکر و مونث، و داشتن انواع گوناگون جمع، داشتن کنایات، استعارات و... از امکانات فراوانی برای بیان بیشترین حجم از مطالب در کمترین حجم از الفاظ، بدون ابهام گویی و نارسایی برخوردار است.

ه). یکی از مهم ترین دلایل نازل شدن قرآن به زبان عربی،  حفظ و صیانت ابدی قرآن بود؛ زیرا جاذبه های درونی و آوا و آهنگ دلپذیر قرآن، در ذهن اعراب بادیه نشین که دوستدار کلام موزون و فصیح بودند، جای باز کرد و از انواع تحریف های لفظی در امان ماند.

امّا در پایان باید اشاره کنم که نزول قرآن به زبان عربی اختصاص به عرب ها ندارد، زیرا:

1). روح، محتوا و پیام های قران همگانی و جهانی است و این کتاب اسمانی برای همه انسان ها است؛همان گونه که در آیات قرآن کریم نیز به این مهم اشاره شده است: «...وَ أُوحِیَ إِلَیَّ هذَا الْقُرْآنُ لِأُنْذِرَکُمْ بِهِ وَ مَنْ بَلَغ‏...[انعام/19] و این قرآن [که گواهى خدا بر حقّانیّت نبوّت من است‏] به من وحى شده تا به وسیله آن شما وهر کس را که این قرآن به او مى ‏رسد بیم دهم‏»

2). تعالیم قرآن متناسب با فطرت است، به  شکلی که همگان آن را می فهمند و به همین خاطر جهانی و همگانی است و مضامین عالی کلمات قرآن فراتر از زبان و گنجانده شدن در زبان خاصی است و قبل از آن که به زبان عربی درآید، در مرحله ای از هستی وجود داشته که در آن مرحله، عقول بشر به آن دسترسی نداشت به این امید که عقول بشر با آن انس بگیرد و حقایقش را بفهمد، خداوند آن را از موطن اصلی اش پایین آورده و درخور فهم بشر کرده وبه لباس واژه عربیت درآورد.[1]

3). محدودیت عالم ماده اقتضاء این را داشت که قرآن به یک زبان خاص نازل گردد و اگر قرار باشد به مقتضای جهانی بودنش به تمام زبانهای دنیا نازل شود لازم می آمد هزاران کتاب اسمانی نازل شود؛ از این رو قران به یک زبان نازل شده است و دیگر ملّت ها با استمداد از صنعت ترجمه می توانند از مضامین عالی آن استفاده کنند چه اینکه کلمات نورانی قرآن چون من عندالله است اثرات خاص معنوی و روح بخش و نورانیت خود را بر تمام انسان ها خواهد داشت (و لو از معنا و ترجمه آن بهره ای نبرند.)


پیوندها:


[1]. عابدینی، احمد - مقاله «چرا قرآن به زبان عربی نازل شد؟» - فصلنامه بینات - پاییز1379 - شماره27، از ص 36 تا 46.

جهت مطالعه بیشتر به مطالب زیر مراجعه کنید:

راز عربی بودن قرآن

چرا قرآن به عربی نازل شده و عربی بودن آن چه آثاری دارد؟

اسلام و قرآن در سرزمین حجاز

چرا قرآن به زبان های مختلف نازل نشد؟


منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین