دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸
کد مطلب: ۴۸۵۸

فلسفه خواندن زیارت عاشورا
آثار و فواید زیارت عاشورا

فلسفه خواندن زیارت عاشورا

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
هنر زیارت عاشورا آن است که مردمِ ترسو، مرده، ذلیل و برده و اسیر ظلم و جنایت را به مردمی شجاع، زنده، سرافراز، مستقل و آزاد تبدیل کند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

فلسفه خواندن زیارت عاشورا:

یکی از آثار و فواید زیارت ها، به ویژه زیارت عاشورا، الگودهی در تمام ابعاد و زوایای زندگی است. در زیارت عاشورا می خوانیم:

اَللّهُمَّ اجعَل مَحیایَ مَحیا مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ وَ مَماتی مَماتَ مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ

پروردگارا! زندگانی مرا مانند زندگی حضرت محمد(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و مردن مرا مردن حضرت محمد(ص) و خاندان پاک و مطهرش علیهم السلام قرار ده!

زمانی که کسی این جملات را خالصانه گفت و ارتباط روحی و معنوی با پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی(ع) و سایر ائمه، به ویژه امام حسین(ع) برقرار کرد، از آن پس سعی می کند مانند آنها مطیع و عاشق خدا باشد و قلبش را از عشق او لبریز کند و از جز او نهراسد و از فاسدان و ظالمان ترسی به دل راه ندهد و در مقابل آنان سر تعظیم فرود نیاورد. چنین کسی حاضر است برای مبارزه با ظلم و فساد و ابتذال و عیّاشی و حاکمیت حق و انسانهای صالح، مال و جان و از آن بالاتر آبروی خویش را بدهد.

این روحیه به برکت خواندن واقعی عاشورا به دست می آید؛ زیر حضرت سیدالشهدا(ع) الگوی همه مردان و زنان غیور و آزادی خواه است و اگر نیروهای مسلح و بسیجیان در دفاع مقدس، خود را به آب و آتش می زدند و دشمن را خوار و ذلیل می کردند و سرفراز و پیروز باز می گشتند، به برکت این عزاداری ها و خواندن زیارت ها به ویژه زیارت عاشورا بود؛ بنابراین، هنر زیارت عاشورا آن است که مردمِ ترسو، مرده، ذلیل و برده و اسیر ظلم و جنایت را به مردمی شجاع، زنده، سرافراز، مستقل و آزاد تبدیل کند. بر این اساس ائمه اطهار و امام زمان(عج) بر عزاداری و رفتن به زیارت آن ها، به خصوص زیارت امام حسین(ع) سفارش نموده اند. 1


پیوندها:

1 - به کتاب فلسفه عزاداری در اسلام مراجعه فرمائید.


منبع: کتاب " پاسخ به پرسشهای جوانان " ، نوشته اسدالله محمدی نیا

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۹/۲۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه