جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
کد مطلب: ۴۸۳۵

 دو استناد محکم برای اثبات ولایت فقیه و واجب بودن تبعیت از او
ولایت فقیه

 دو استناد محکم برای اثبات ولایت فقیه و واجب بودن تبعیت از او

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
امام جعفر صادق (ع): از شما، کسی که حدیث ما را روایت کند و در حلال و حرام ما مطالعه کرده و صاحب‌ نظر شده باشد و احکام و قوانین ما را بشناسد، بایستی او را به عنوان حاکم بپذیرید زیرا که من او را بر شما حاکم قرار دادم...

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 دو استناد محکم برای اثبات ولایت فقیه و واجب بودن تبعیت از او:

1 - حدیث امام جعفر صادق (ع) درباره ولایت فقیه :

«مَن کانَ مِنکُم قَد رَوی حَدیثُنا وَ نَظَرَ فی حَلالِنا وَ حَرامِنا وَ عَرَفَ اَحکامِنا، فَلیَرِضوا بِهِ حَکَماً، فَاِنّی قَد جَعَلتُهُ عَلَیکُم حاکِماً. فَاِذا حَکَمَ بِحُکمِنا فَلَم یَقبلهُ مِنهُ، فَاِنّما استَخَفَّ بِحُکمِ الله وَ عَلَینا رَدّ، وَالرادُّ عَلَینا اَلرّادُّ عَلَی اللهِ وَ هُوَ حَدُّ الشّرک بِالله».

ترجمه: از شما، کسی که حدیث ما را روایت کند و در حلال و حرام ما مطالعه کرده و صاحب‌ نظر شده باشد و احکام و قوانین ما را بشناسد، بایستی او را به عنوان حاکم بپذیرید زیرا که من او را بر شما حاکم قرار دادم، پس اگر بر این اساس (حکم ما) حکومت کرد و از او اطاعت نکردید، حکم خدا را سبک شمرده‌ اید و ما را نافرمانی کرده‌ اید و کسی که نافرمانی ما را کند، خدا را نافرمانی کرده است و این در حد شرک به خداست.


2 - امام خمینی: ولی فقیه تمام اختیارات پیامبر اکرم را دارد:

«اگر فرد لایقی که دارای این دو خصلت [علم به قانون و عدالت] باشد، بپاخاست و تشکیل حکومت داد، همان ولایتی را که حضرت رسول اکرم (ص) در امر اداره جامعه داشت دارا می‌ باشد، و بر همه مردم لازم است که از او اطاعت کنند.

این توهّم که اختیارات حکومتی رسول اکرم (ص) بیشتر از حضرت امیر (ع) بود یا اختیارات حکومتی حضرت امیر (ع) بیش از فقیه است، باطل و غلط است. البته فضائل حضرت رسول اکرم (ص) بیش از همه عالَم است و بعد از ایشان، فضائل حضرت امیر (ع) از همه بیشتر است. لکن زیادیِ فضائل معنوی، اختیارات حکومتی را افزایش نمی‌ دهد. همان اختیارات و ولایتی که حضرت رسول و دیگر ائمه «صلوات الله علیهم» در تدارک و بسیج سپاه، تعیین وُلات و استانداران، گرفتن مالیات و صرف آن در مصالح مسلمانان داشتند، خداوند همان اختیارات را برای حکومت فعلی قرار داده است، منتها شخص معیّنی نیست، روی عنوانِ «عالِم عادل» است.

وقتی می‌ گوییم ولایتی را که رسول اکرم (ص) و ائمه (ع) داشتند، بعد از غیبت، فقیهِ عادل دارد، برای هیچ کس این توهّم نباید پیدا شود که مقام فقها، همان مقام ائمه (ع) و رسول اکرم (ص) است. زیرا اینجا صحبت از مقام نیست بلکه صحبت از وظیفه است. ولایت یعنی حکومت و اداره کشور و اجرای قوانین شرع مقدس، یک وظیفه سنگین و مهم است نه اینکه برای کسی شأن و مقام غیر عادی به وجود بیاورد و او را از حد انسان عادی بالاتر ببرد. به عبارت دیگر، ولایت مورد بحث یعنی حکومت و اجرا و اداره، بر خلاف تصوری که خیلی افراد دارند امتیاز نیست، بلکه وظیفه‌ ای خطیر است».


 منابع:
ولایت فقیه استمرار حرکت انبیا 
سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی
(چاپ چهارم: تهران: تیر ماه١٣۶٠)صفحه ۴

سید روح الله موسوی خمینی
ولایت فقیه و حکومت اسلامی
صفحات ۵۵ و ۵۶

 قرارگاه پاسخ به شبهات و شایعات
@GhararGahShayeat


توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۹/۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین