چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

در طهور است
آداب الصلوة

در طهور است

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
بدان که انسان سالک را به طریق کلی دو طریق است برای وصول به مقصد اعلی و مقام قرب ربوبیت: کی از آن دو، که مقام اولیت و اصالت دارد، سیر الی الله است به توجه به مقام رحمت مطلقه و خصوصا رحمت رحیمیه که رحمتی است که هر موجودی را به کمال لایق خود می رساند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

در طهور است:

و آن یا با آب است، و آن در این باب اصل است، و یا ارض است.

بدان که انسان سالک را به طریق کلی دو طریق است برای وصول به مقصد اعلی و مقام قرب ربوبیت: یکی از آن دو، که مقام اولیت و اصالت دارد، سیر الی الله است به توجه به مقام رحمت مطلقه و خصوصا رحمت رحیمیه که رحمتی است که هر موجودی را به کمال لایق خود می رساند.

و از شعب و و مظاهر رحمت رحیمیه بعث انبیاء و رسل صلوات الله علیهم است که هادیان سبل و دستگیر بازماندگانند؛ بلکه در نظر اهل معرفت و اصحاب قلوب، دار تحقق صورت رحمت الهیه است، و خلایق دائما مستغرق بحار رحمت حقند و از آن استفاده نمی کنند.

این کتاب بزرگ الهی، که از عالم غیب الهی و قرب ربوبی نازل شده و برای استفاده ما مهجوران و خلاص ما زندانیان سجن طبیعت و مغلولان زنجیرهای پیچ در پیچ هوای نفس و آمال به صورت لفظ و کلام در آمده، از بزرگ ترین مظاهر رحمت الهیه است که ما کور و کرها از آن به هیچ وجه استفاده نکردیم و نمی کنیم.

آن رسول ختمی و ولی مطلق گرامی که از محضر قدس ربوبی و محفل قرب و انس الهی به این سر منزل غربت و وحشت قدم رنجه فرموده و گرفتار معاشرت و مراودت با ابوجهل ها و بدتر از آنها گردیده و ناله لَیُغانُ عَلی قَلبی اش دل اهل معرفت و ولایت را محترق کرده و می کند، رحمت واسعه و کرامت مطلقه الهیه است که آمدن در این کلبه اش برای رحمت موجودات سکنه عالم اسفل ادنی است و بیرون بردن آنها است از این دار وحشت و غربت – چون کبوتر مطوقه که برای نجات رفقا خود را به دام بلا اندازد.

سالک الی الله باید تطهیر با آب رحمت را صورت استفاده از رحمت نازله الهیه بداند و تا استفاده از رحمت برای او میسور است، قیام به امر نماید؛ و چون دستش از آن به واسطه قصور ذاتی یا تقصیر کوتاه شد و فاقد آب رحمت شد، چاره ندارد جز توجعه به ذلّ و مسکنت و فقر و فاقه خود.

و چون ذلت عبودیت خود را نصب العین نمود و متوجه به اضطرار و فقر و امکان ذاتی خود شد و از تعزّز و غرور و خودخواهی بیرون آمد، بابی از رحمت به روی او گشاده گردد و ارض طبیعت مبدل به ارض بیضاء رحمت گردد و تراب احد الطّهورین. 1 گردد و مورد ترحم و تلطف حق گردد. و هر چه این نظر، یعنی نظر به ذلت خود، در انسان قوت گیرد، مورد رحمت بیشتر گردد.

و اگر بخواهد به قدم اعتماد به خود و عمل خود این راه را طیّ کند، هلاک شود؛ چه که ممکن است از او دستگیری نشود؛ چون طفلی که تا خود به جسارت راه رود و به قدم خود مغرور شود و به قوت خود اعتماد کند، مورد عنایت پدر نشود و او را به خود واگذار کند.

و چون اضطرار و عجز خود را به پیشگاه پدر مهربان عرضه دارد و از اعتماد به خود و قوت خود یکسره خارج شود، مورد عنایت پدر گردد و او را دستگیری کند، بلکه او را در آغوش کشد و با قدم خود او را راه برد.

پس بهتر آن است که سالک الی الله پای سلوک خود را بشکند و از اعتماد به خود و ارتیاض و عمل خود یکسره برائت جوید و از خود و قدرت و قوت خود فانی شود و فنا و اضطرار خود را همیشه در نظر گیرد تا مورد عنایت شود و راه صد ساله را با جذبه ربوبیت یک شبه طیّ نماید، و لسان باطن و حالش در محضر قدس ربوبیت با عجز و نیاز عرض کند:

اَمَّن یُجیبُ المُضطَرَّ اِذا دَعاهُ وَ یَکشِفُ السُّوء. 2


پیوندها:

اشاره است به روایتی که مرحوم آخوند خراسانی قدس سره در کفایة الاصول، ج 1، ص 130، به این صورت آمده است: (خاک یکی از دو پاک کننده است و ده سال تو را بس است.)

(کیست آن که درمانده وقتی او را بخواند جواب دهد و رفع گرفتاری او نماید.) نمل/62


منبع: کتاب "آداب الصلوة امام خمینی سلام الله علیه" ، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۹/۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه