سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸

حجاب، دستور خداوند
سبک زندگی اسلامی

حجاب، دستور خداوند

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
یکی از بهترین دفاعیّات قرآن کریم از حقوق زنان این است که به آنها دستور می دهد برای داشتن امنیّت روحی، روانی و جسمی و مصون ماندن از خطر افراد گرگ صفت و هرزه، «حجاب» خود را حفظ کنند تا ایمن بمانند.  

بسم الله الرحمن الرحیم

حجاب، دستور خداوند:

یکی از بهترین دفاعیّات قرآن کریم از حقوق زنان این است که به آنها دستور می دهد برای داشتن امنیّت روحی، روانی و جسمی و مصون ماندن از خطر افراد گرگ صفت و هرزه، «حجاب» خود را حفظ کنند تا ایمن بمانند.  

حجاب، دستور خداوند

از داشتن وضع بدی که داشت، خودش هم خجالت می کشید، در برابر تیکه های مردای هرز، سرش رو پائین می انداخت و از این همه تحقیر و توهین و ذلّت، خسته شده بود.

بهش گفتم: تو که از داشتن چنین وضعی داری عذاب می کشی، چرا نمی خوای از این وضعیت خلاص شی؟ تا کی می خوای این وضع رو تحمّل کنی؟

گفت: آخه توی هوای به این گرمی پوشیدن مقنعه و چادر، قابل تحمّل نیست؟

گفتم: پوشیدن چادر، بهتره یا این همه تحقیر؟ تحمّل این گرما سخت تره یا تحمّل آتش سوزان جهنّم؟

گفت: جهنّم چرا؟ به خاطر یه چادر که آدم رو به جهنّم نمی برن.

گفتم: وقتی کسی که می دونه با این کاری که انجام میده موجب به گناه افتادن دیگران میشه،  قطعا کار حرامی انجام داده و برای کار حرام مجازات میشه.

گفت: من خودم رو اذیّت کنم که دیگران به گناه نیفتن؟ خب دیگران مواظب خودشون باشن.

گفتم: البتّه که دیگران باید مواظب خودشون باشن، ولی شما هم باید مواظب خودت باشی. شما هم باید به وظیفۀ خودت عمل کنی.

گفت: چه وظیفه ای؟

گفتم: وظیفۀ دینی، بر اساس قرآن حجاب یه وظیفۀ دینی برای مسلموناست و شما که مسلمونید باید به این وظیفه عمل کنی.

گفت: مگه قرآن در مورد حجاب، دستوری داره؟ 

گفتم: بله، قرآن کریم در مورد حجاب ( و برای ارزش دادن به زن و ایمنی آنها از دست افراد منحرف) چند آیه داره.

گفت: میشه اون آیات رو برام بخونی؟

گفتم: بله، قرآن کریم برای اینکه زن ها در جامعه سالم بمانند ( که در این صورت جامعه را نیز سالم نگه می دارند)، چند دستور به زن ها می دهد که عمل به آنها، هم موجب حفظ حرمت زنان و آرامش و امنیّت آنان می شود و هم موجب سلامت جامعه می شود.

آن آیات به این نحو اند:

1) زنان زینت های خودشان را از غیر محارم خود بپوشانند، «وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُون‏/ و به زنان باایمان بگو: چشمان خود را از آنچه حرام است فرو بندند، و شرمگاه خود را حفظ کنند، و زینت خود را [مانند لباس‏هاى زیبا، گوشواره و گردن بند] مگر مقدارى که [طبیعتاً مانند انگشتر و حنا و سرمه، بر دست و صورت‏] پیداست [در برابر کسى‏] آشکار نکنند، و [براى پوشاندن گردن و سینه‏] مقنعه ‏هاى خود را به روى گریبان‏ هایشان بیندازند، و زینت خود را آشکار نکنند مگر براى شوهرانشان، یا پدرانشان، یا پدران شوهرانشان، یا پسرانشان، یا پسران شوهرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان [هم کیش خود] شان، یا بردگان زر خریدشان، یا خدمتکارانشان از مردانى که ساده لوح و کم عقل‏ اند و نیاز شهوانى حس نمى‏ کنند، یا کودکانى که [به سنّ تمیز دادن خوب و بد نسبت به امیال جنسى‏] نرسیده‏ اند. و زنان نباید پاهایشان را [هنگام راه رفتن آن گونه‏] به زمین بزنند تا آنچه از زینت‏هایشان پنهان مى‏ دارند [به وسیله نامحرمان‏] شناخته شود. و [شما] اى مؤمنان! همگى به سوى خدا بازگردید تا رستگار شوید.» [نور/31]، در این آیه، هم محارم معرّفی شده اند و هم به زنان دستور داده شده که زینت خود را (که آرایش هم زینت است)، از نامحرم پنهان کنند، و هم دستور به انداختن مقنعه داده شده است «وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ/ و [براى پوشاندن گردن و سینه‏] مقنعه ‏هاى خود را به روى گریبان‏ هایشان بیندازند»

2) در هنگام بیرون رفتن از خانه خودآرائی نکنند تا نظر دیگران را به خود جلب کنند «وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِیَّةِ الْأُولى‏/مانند زنان دوران جاهلیت پیشین [که براى خودنمایى با زینت و آرایش و بدون پوشش در همه‏ جا ظاهر مى‏ شدند] ظاهر نشوید» [احزاب/33]

3) چادر به سر کنند تا تا مورد اذیّت دیگران قرار نگیرند «یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً/اى پیامبر! به همسرانت و دخترانت و همسران کسانى که مؤمن هستند بگو: چادرهایشان را بر خود فرو پوشند [تا بدن و آرایش و زیورهایشان در برابر دید نامحرمان قرار نگیرد.] این [پوشش‏] به اینکه [به عفت و پاکدامنى‏] شناخته شوند نزدیک‏تر است، و در نتیجه [از سوى اهل فسق و فجور] مورد آزار قرار نخواهند گرفت؛ و خدا همواره بسیار آمرزنده و مهربان است‏» [احزاب/59]

خانم با کمال تعجّب گفت: من تا کنون نمی دانستم که قرآن برای حفظ امنیّت و آرامش زنان چنان توصیه هایی دارد و چادر دستور خداوند است.

من که این دوری برخی از مردم از دستورات قرآنی برایم تازگی نداشت گفتم: متأسفانه خیلی از بانوانی که حجاب خود را مراعات نمی کنند، نسبت به این دستور قرآنی خداوند بی اطّلاع اند و امیدوارم که همۀ ما دستورات قرآن را بیاموزیم و به آنها عمل کنیم.

خانم گفت: الان که فهمیدم این یک دستور و خواستۀ قرآنی هست حتما به آن عمل می کنم و از سرزنش افراد بی حجاب هم هراسی ندارم چون من مسلمانم و باید به دستورات اسلام عمل کنم نه به خواستۀ دیگران.

از اینکه تونسته بودم یه مسلمان را با آیات قرآن بیشتر آشنا کنم خیلی خوشحال شده بودم. 


پی نوشت: ترجمۀ آیات بر اساس ترجمۀ استاد شیخ حسین انصاریان می باشد.

منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۹/۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین