سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸

بیمه فرزندان با حضور در مسجد
سبک زندگی اسلامی

بیمه فرزندان با حضور در مسجد

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
از آن زمان که پیامبر اسلام (صلی‌ الله علیه و آله) اولین مسجد را در اسلام، در نزدیکی شهر مدینه بنا نهاد تاکنون همواره مسجد یکی از مهم‌ترین محل‌های اجتماع مسلمین برای انجام همه کارهایی بوده که نفع آن نصیب همه مسلمانان می‌شد، از کارهای سیاسی گرفته تا ازدواج و جلسات درس و مباحثه علمی.

بسم الله الرحمن الرحیم

بیمه فرزندان با حضور در مسجد:

چکیده: از آن زمان که پیامبر اسلام (صلی‌ الله علیه و آله) اولین مسجد را در اسلام، در نزدیکی شهر مدینه بنا نهاد تاکنون همواره مسجد یکی از مهم‌ترین محل‌های اجتماع مسلمین برای انجام همه کارهایی بوده که نفع آن نصیب همه مسلمانان می‌شد، از کارهای سیاسی گرفته تا ازدواج و جلسات درس و مباحثه علمی.

از آن زمان که پیامبر اسلام (صلی‌ لله علیه و آله) اولین مسجد را در اسلام، در نزدیکی شهر مدینه بنا نهاد تاکنون همواره مسجد یکی از مهم‌ ترین محل‌های اجتماع مسلمین برای انجام همه کارهایی بوده که نفع آن نصیب همه مسلمانان می‌شد، از کارهای سیاسی گرفته تا ازدواج و جلسات درس و مباحثه علمی.
گزارشات تاریخی و روایاتی که در این زمینه به‌ دست ما رسیده همه مؤید این قول است که هر زمان مشکلی برای مسلمانان یا کشور اسلامی پیش می‌ آمد پیامبر اسلام (صلی‌ الله علیه و آله) مسلمانان را در مسجد جمع می‌کرد و به چاره‌اندیشی برای رفع مشکلات جامعه اسلامی آن روز می‌ پرداختند.
امروزه یکی از مشکلاتی که گریبان گیر جامعه اسلامی است و می‌ رود تا نسل جوان جامعه را در معرض سقوط و تباهی قرار دهد، عدم تربیت صحیح فرزندان توسط خانواده‌ هاست، و به نظر می‌ رسد برای حل این مشکل که واقعاً دغدغه دلسوزان و رهبران جامعه اسلامی است، باید به مسجد پناه ببریم و راه‌حل این مشکل را در آنجا جستجو کنیم.
پدران و مادران در محیط خانه، اولین مربیان فرزندان خویش هستند و می‌توانند با رفتار و عملکرد خویش، آنها را آراسته به مبادی تربیت اسلامی نموده و آماده ورود به جامعه نمایند. اما مشکل کار اینجاست که خود والدین، اطلاعات کافی درزمینه چگونگی تربیت فرزندان ندارند، درنتیجه با برخوردهای اشتباهی که در تعامل با فرزندان انجام می‌ دهند، افرادی را وارد جامعه می‌ کنند که دارای مشکلات روحی و روانی متعددی هستند.
ازجمله کارهایی که والدین را در تربیت صحیح فرزندان یاری می‌دهد، حضور آنها در مساجد است. با این کار هم والدین ممکن است با روش‌ های صحیح تربیت آشنا شوند و هم فرزندان آنها در ارتباط با افرادی قرار گیرند، که زمینه تربیت صحیح آنها فراهم گردد.
حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) درزمینه منفعت بردن افرادی که به مسجد رفت‌وآمد می‌کنند می‌ فرماید:«مَنِ اخْتَلَفَ إِلَی الْمَسَاجِدِ أَصَابَ إِحْدَی الثَّمَانِ؛ أَخاً مُسْتَفَاداً فِی اللَّهِ أَوْ عِلْماً مُسْتَظْرَفاً أَوْ آیَةً مُحْکَمَةً أَوْ رَحْمَةً مُنْتَظَرَةً أَوْ کَلِمَةً تَرُدُّهُ عَنْ رَدًی أَوْ یَسْمَعُ کَلِمَةً تَدُلُّهُ عَلَی هُدًی أَوْ یَتْرُکُ ذَنْباً خَشْیَةً أَوْ حَیَاءً [۱] کسی که به مسجدها رفت‌وآمد داشته باشد بیکی از هشت خصلت می‌ رسد: بهره‌مندی از برادری دینی، و یا دانشی نیکو، و یا نشانه محکمی از نشانه‌های حق، و یا رحمتی که به انتظار وی بوده، و یا سخنی که او را از هلاکتی نجات بخشد، و یا مطلبی که او را به راه نجات رهبری کند، و یا گناهی را ترک نماید از ترس خدا و یا از روی شرم و حیا»
حضور والدین به همراه فرزندان خود در مسجد برای اقامه نماز،  زمینه را برای ایجاد امنیت خانوادگی و اجتماعی آماده می‌ کند، زیرا یکی از آثار و برکات عمده‌ی نماز «دوری از زشتی‌ها و منکرات» است که خداوند در قرآن به آن اشاره نموده است.«إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنکَرِ[عنکبوت/۴۵] نماز (انسان را) از زشتی‌ها و گناه باز می‌ دارد»
بدیهی است خانواده‌ای که پیوسته در مسجد رفت‌ و آمد دارد و از برکات آن بهره مند می‌ شوند، خداوند را حاضر و ناظر اعمال خود می‌ دانند و پیوسته اهل مراقبه از خویشتن بوده و به محاسبه‌ ی نفس خود می‌ پردازند. ازاین‌رو جامعه از خانواده اهل مسجد و به‌ طور کلی از مسجدی‌ها نوعی امنیت خاطر احساس می‌ کند و اعتماد به آنان نسبت به بقیه افراد جامعه بیشتر است. بسیاری از متخلفان و بزهکاران اجتماعی که به‌نوعی امنیت اجتماعی و خانوادگی را به خطر می‌ اندازند، کسانی هستند که اهل ارتباط باخدا و نماز و مسجد نبوده‌ اند.
مسجد به‌ عنوان معنوی‌ ترین محیط موجود در جامعه اسلامی، می‌ تواند مناسب‌ ترین بستر برای تربیت کودکان، نوجوانان و جوانان باشد. اما برای رسیدن به این هدف رعایت چند نکته ضروری به نظر می‌ رسد:
۱.  خدای متعال در قرآن می‌ فرماید:«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارً‌ا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَ‌ةُةُ [تحریم/۶] ای کسانی که ایمان آورده‌ اید خود و خانواده خویش را از آتشی که هیزم آن انسان‌ها و سنگ‌ هاست نگه‌ دارید» ازاین‌رو والدین پیش از آنکه وظیفه‌ای در قبال فرزندان خود داشته باشند، موظف به مراقبت از وضعیت خودشان هستند. بنابراین گام اول برای رسیدن به تربیت شایسته فرزندان، حرکت معنوی خود والدین است که با رفت‌وآمد فعال به مسجد به سرانجام خواهد رسید.
٢. در مرحله بعد، والدین علاوه بر تلاشی که انجام می‌دهند باید این کار را به فرزندان خود نیز تذکر بدهند و برای جذب آنها به‌ سوی مسجد این کار را در برابر آنها انجام دهند تا تصویر تلاش والدین برای رسیدن به نماز جماعت در ذهن فرزندانشان تکرار شود و آنها را به‌سوی این کار ترغیب نماید. از امام صادق (علیه‌ السلام) نقل‌شده که وقتی آیه‌ای که در بالا ذکر شد نازل گردید مردم از پیامبر اسلام (صلی‌ الله علیه و آله) پرسیدند چگونه اهل خود را از آتش حفظ کنیم، آن حضرت فرمود:«اعْمَلُوا الْخَیْرَ وَ ذَکِّرُوا بِهِ أَهْلِیکُمْ وَ أَدِّبُوهُمْ عَلَی طَاعَةِ اللَّه [۲] کارهای خیر انجام دهید و خانواده‌هایتان را به آن یادآور شوید و آنها را بر بندگی خدا ادب نمائید.»
٣. مرحله سوم که بیشتر بر عهده مسئولین مسجد است، فراهم آوردن محیطی مناسب برای کودکان، نوجوانان و جوانان است. محیطی که امر تربیت را بر اساس آموزه‌های دینی مهیا سازند و در عین جذابیت، رشد فکری، معنوی و تربیتی او را سامان بخشد.
نتیجه آنکه، درهرصورت باید گفت مسجد به دلیل معنویت حاکم بر آن، می‌تواند بهترین بستر برای تربیت فرزندان ما باشد، به‌ شرط آنکه والدین، خود را مقید به حضور در مسجد کنند تا از این رهگذر فرزندان آنها نیز اهل مسجد شوند و از سوی دیگر مسئولین مسجد، در قالب برنامه‌های جذاب و اسلامی، محیط را به‌ گونه‌ ای آماده کنند که زمینه برای شکوفا شدن بعد تربیتی مسجد در دوره حاضر آماده باشد و والدین و فرزندان آنها همانگونه که حضرت امیر (علیه السلام) می‌ فرماید بتوانند از مسجد به‌عنوان محیطی برای آموزش و تربیت استفاده کنند و آینده‌ ای سعادتمند را برای فرزندان خود و جامعه‌ی اسلامی رقم بزنند.


پیوندها:

۱. شیخ صدوق، الخصال، ج ۲، ص ۴۰۹
۲. میرزا حسین نوری، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج ۱۲، ص ۲۰۱.


منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۸/۲۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین