سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸

دوست‌ یابی؛ به روش امام حسن عسکری (ع)
سبک زندگی اسلامی

دوست‌ یابی؛ به روش امام حسن عسکری (ع)

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
برای حفظ دوست خودت، ورع داشته باش. یعنی از گناهان و هر چه شبهه گناه دارد دوری کن. این می‌شود، دوستی برای خدا!

بسم الله الرحمن الرحیم

دوست‌ یابی؛ به روش امام حسن عسکری (ع)

برای حفظ دوست خودت، ورع داشته باش. یعنی از گناهان و هر چه شبهه گناه دارد دوری کن. این می‌شود، دوستی برای خدا!

دوست‌یابی؛ به روش امام حسن عسکری(ع)

همه امامان معصوم شیعیان، نور و چراغ هدایت هستند. در تمامی امور فردی یا اجتماعی، مادّی یا معنوی، می‌توانیم نقشه راه را از این انسان‌های کامل جویا شویم. یکی از مسائل مهم اجتماعی برای هر فردی، داشتن دوستان خوب و زیاد است. در این زمینه طبق یکی از احادیث نورانی امام حسن عسکری (علیه السلام) راه زیاد شدن دوستان را بررسی می‌کنیم.

عوامل دوست‌ یابی:
امام عسکری (علیه السلام) می‌فرمایند: «مَنْ کانَ الْورَعُ سَجِیَّتَهُ، وَ الْکَرَمُ طَبیعَتَهُ، وَ الْحِلْمُ خَلَّتَهُ کَثُرَ صَدیقُهُ [1] کسى که پارسایى خوى او، و بخشندگى طبیعت او، و بردبارى خصلت او باشد دوستانش بسیار شوند.»

الف: ورع
ورع؛ به معنای اجتناب و دورى از گناهان است.[2] خویشتن‌دارى از ورود در محرمات، بدون دورى از شبهات ممکن نیست. دقّت در امور شبهه‌ دار باعث ایجاد یک نوع اعتماد و محبّت ویژه در دل دیگران می‌شود. از آن‌ جا که گناهان، در بسیاری اوقات در دید دیگران، نوعی ظلم و زشتی است؛ لذا دقّت در این موارد که از آن به "ورع" یاد می‌ شود، باعث می‌شود که مردم، یک نوع، اعتماد و محبّتی خاص، نسبت به آن شخص پیدا کنند. "سجیّت"، به معنای اخلاق طبیعی و عادی فرد است که برای آن به هیچ‌ گونه تکلّف و سختی نمی‌افتد.[3]

راه‌های تقویت ورع:
به چند کاری که برای تقویت ورع در انسان لازم است اشاره می‌ کنیم؛

1. دقّت و مراقبت
پیامبر گرامی اسلام (صلوات الله علیه و آله) می‌فرمایند: «انَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْبَصَرَ النَّافِذَ عِنْدَ مَجیء الشَّهَواتِ‏ و الْعَقْلَ الْکامِلَ عِنْدَ نُزُولِ الشُّبُهاتِ [4] خداوند، هنگام رخداد شهوت‌ ها، دقّت نظر و هنگام پیشامدهاى شبهه‌ ناک، خردمندى کامل را دوست دارد.» دقّت و مراقبت، ضمن رساندن انسان به ورعی پُررنگ‌ تر، یکی از موارد دوام دوستی نیز خواهد بود؛ چرا که عدم دقّت‌ ها در حقوق دوست است که باعث به هم خوردن دوستی می‌ شود.

2. تقوا
امام علی (علیه السلام) در این رابطه می‌ فرمایند: «إنَّ مَنْ صَرَّحَتْ‏ لَهُ الْعِبَرُ عَمَّا بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ‏ الْمَثُلاتِ حَجَزَتْهُ التَّقْوى‏ عَنْ‏ تَقَحُّمِ الشُّبهاتِ [5] کسى که عبرت ها، گرفتارى هاى آینده را برایش ترسیم کند، تقوا او را از غوطه‌ ور شدن در شبهات باز مى‏‌ دارد.»

3. چشم پوشى از دنیا
امام حسن مجتبى (علیه السلام) ضمن تحلیل حکیمانه‌‏ اى مى‏‌فرماید: «بدان که در حلال هاى دنیا حساب است و در حرامش عقاب و در شبهات عتاب؛ بنابراین دنیا را به منزله مردار فرض کن و به اندازه نیاز، از آن بهره گیر. در این صورت، اگر آن بهره، حلال باشد، تو به دنیا زهد ورزیده‌اى و اگر حرام باشد، چندان وبال ندارد؛ چرا که مانند آن است که در موقع اضطرار گوشت مرده خورده‌‏اى! و اگر هم عتابت کردند، عتابى اندک خواهد بود.[6] [7] بنابراین یکى از راه هاى تقویت ورع و پرهیز از شبهه و مکروه، قطع طمع از دنیا و بسنده کردن به زندگى ساده و ثروتى اندک و در حدّ ضرورت است‏.

4. کمک گرفتن از قرآن
یکی از راه‌ها برای تقویت ورع، کمک گرفتن از قرآن کریم است؛ زیرا وقتی شبهات به انسان رو می‌ آورند، قرآن بهترین روشنگر است. امیر المؤمنین (علیه السلام) در نامه خود به مالک اشتر  آوردند: «انْ یَعْتَمِدَ کِتابَ اللَّهِ عِنْدَ الشُّبُهاتِ فَانَّ فیهِ تِبْیانَ کُلِّ شَیْى‏ءٍ و هُدىً و رَحْمَةً [8] که هنگام برخورد با شبهات به کتاب خدا (قرآن) تکیه کند چرا که همه چیز در آن بیان شده و هدایت و رحمت است.»

5. دعا کردن
امام زین العابدین (علیه السلام) در دعا این‌گونه می‌ فرمایند: «وَ احْشُ قُلوُبَنا نوُراً یَمْنَعُها مِنَ الشُّبُهاتِ [9] (پروردگارا!) دل‏‌هاى ما را از نورى مالامال فرما که آن‌ها را از ارتکاب شبهات باز دارد.»

ب: بخشندگی:
درست است که یکی از مصادیق بخشندگی، بخشش از مال و مادیّات است، امّا آن‌ چه که در دوستی‌ ها بسیار مؤثّر است، بخشیدن محبّت و خوش‌رویی است. امام علی (علیه السلام) می‌ فرمایند: «بِشرُکَ یَدُلُّ عَلى کَرَمِ نَفسِکَ [10] گشاده‌رویى تو نشانگر بزرگوارى و کرامت نفس توست.» این سبک از بخشندگی باعث خواهد شد که هر کسی خواهان داشتن چنین دوستی باشد.

ج: بردباری:
یکی از خطراتی که همیشه در کمین دوستی‌ ها قرار دارد خطاهای متقابل دو نفر است. تنها راه برای حفظ دوستی از این خطر و آفت، بردباری و شکیبایی است. این خصلت باعث می‌شود که انسان دوستان خود را به راحتی از دست ندهد. امام علی (علیه السلام) می‌فرماید: «الْحِلْمُ حِجَابٌ مِنَ الْآفَاتِ [11] بردبارى، مانعى در برابر آفت‌ هاست.» صبر و تحمّل در سختی‌های دوستی‌ها باعث قوام و استحکام دوستی‌های جدید می‌شود.

نتیجه این‌ که؛ برای دوست‌ یابی و مهم‌ تر از آن، حفظ دوستان، باید خود را به صفات و اخلاقیّاتی زینت دهیم که ضمن ایجاد جاذبه و جلب انسان‌های خوب، باعث ماندگاری دوستی‌ ها شود. از جمله این صفات، ورع، بخشندگی و بردباری است.


پیوندها:

[1]. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏؛ بحار الأنوار( ط- بیروت)، ناشر: دار إحیاء التراث العربی‏، بیروت‏، سال چاپ: 1403 ق‏، ج‏75، ص379.
[2]. فرهنگ ابجدی عربی - فارسی: ترجمه المنجد الابجدی/[مولف فواد افرام البستانی]؛ مترجم رضا مهیار، مشخصات ناشر:اسلامی، تهران، 1370، ص1202.
[3]. جزری، ابن الأثیر؛ النهایة فی غریب الحدیث و الأثر، متوفی۶۰۶ ق، ج‏2، ص345.(فیه‏ «أنه کان خلقه‏ سَجِیَّةً» أى طبیعة من غیر تکلّف.)
[4]. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى؛ بحار الأنوار( ط- بیروت)، ناشر: دار إحیاء التراث العربی‏، بیروت‏، سال چاپ: 1403 ق‏، بحارالأنوار(ط - بیروت)؛ ج‏61؛ ص269.
[5]. شریف الرضی، محمد بن حسین‏؛ نهج البلاغة( للصبحی صالح)، ناشر: هجرت‏، قم، سال چاپ: 1414ق‏، ص57.
[6]. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار (ط - بیروت)، چاپ: دوم، 1403 ق، ج 44، ص139.
[7]. وَ اعْلَمْ أَنَّ فِی‏ حَلَالِهَا حِسَابٌ‏ وَ فِی‏ حَرَامِهَا عِقَابٌ‏ وَ فِی‏ الشُّبُهَاتِ‏ عِتَابٌ‏ فَأَنْزِلِ الدُّنْیَا بِمَنْزِلَةِ الْمَیْتَةِ خُذْ مِنْهَا مَا یَکْفِیکَ فَإِنْ کَانَ ذَلِکَ حَلَالًا کُنْتَ قَدْ زَهِدْتَ فِیهَا وَ إِنْ کَانَ حَرَاماً لَمْ یَکُنْ فِیهِ وِزْرٌ فَأَخَذْتَ کَمَا أَخَذْتَ مِنَ الْمَیْتَةِ وَ إِنْ کَانَ الْعِتَابُ فَإِنَّ الْعِتَابَ یَسِیرٌ.
[8]. ابن شعبه حرانى، حسن بن على‏؛ تحف العقول‏، وفات مؤلف: قرن 4، محقق/مصحح: غفارى، على اکبر؛ ناشر: جامعه مدرسین‏، قم، سال چاپ: 1404/1363ق‏، ص126.
[9]. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار (ط - بیروت)، چاپ: دوم، 1403ق، ج‏91، ص157.
[10]. تمیمى آمدى، عبد الواحد بن محمد؛ غرر الحکم و درر الکلم، متوفی مؤلف: 550ق‏، محقق/مصحح: رجائى، سید مهدى‏؛ ناشر: دار الکتاب الإسلامی‏، قم، سال چاپ: 1410ق‏، ص314.
[11]. همان، ص44.


منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۸/۲۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین