جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
کد مطلب: ۴۷۶۸

چگونه ایمانمان را آپدیت کنیم؟

چگونه ایمانمان را آپدیت کنیم؟

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
انجام برخی کارهای خوب آسان است و اگر انسان خود را به انجام آن ها مقید سازد به تدریج برای انجام کارهای مشکل تر آماده می شود و راه تکامل برای او باز خواهد شد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

چگونه ایمانمان را آپدیت کنیم؟

آنان که دائم در نماز و طاعت الهی اند...آنان که در و مال و دارایی خود حقی معین می گردانند و به فقیران آبرومند می رسانند.

از آینه یه نگاه به خودم میندازم، چشم، گوش، بینی، دهان، ابرو و خلاصه همه چی سر جاشه درست و مرتب دست و پاهامم خدا رو شکر عیب و ایرادی نداره.
خب اینها که همه کار خداست و من توش نقشی ندارم. اما یه فکری مثل خوره داره مغزمو می خوره اینکه پس من این وسط چیکارم. آیا منم باید کاری انجام بدم؟ خب جسم رو که اون داده من فقط مواظبشم. یعنی درست نگهش بدارم تا اسیب نبینه هرچند خیلی هم موفق نیستم. اما روحمو چیکارش کنم. تو یه کتاب نوشته بود ما باید خودسازی کنیم، خب این یعنی چی؟ من باید چیو بسازم همه کارها رو که خدا انجام داده اونم تمام و کمال.

مثل همیشه یه علامت سوال گنده اومد جلو چشمم. باید برم سراغ اهلش تا جوابشو بگیرم شوخی بردار نیست درمورد روحمه چیزی که حتی بعد مرگمم دنبالمه.

خیلی از ما در زندگی خود دنبال یافتن راه کاری برای موفقیت در میدان خودسازی، اصلاح نفس و تهذیب اخلاق هستیم اما نمی دانیم کار را از کجا باید شروع کنیم در واقع اهم و مهم را تشخیص نمی دهیم، همین است که علی رغم تلاش دلسرد شده و در جا می زنیم .
 
باید بدانیم آن چیزی که در این راه نقش تعیین کننده دارد: اراده و انتخاب ماست. الگوی کلی برای رسیدن به این هدف، سیر از آسان به مشکل است.

انجام برخی کارهای خوب آسان است و اگر انسان خود را به انجام آن ها مقید سازد به تدریج برای انجام کارهای مشکل تر آماده می شود و راه تکامل برای او باز خواهد شد، اما اگر در انجام این کارهای کوچک هم سهل انگاری کند، به تدریج زمینه را برای گناهان بزرگ فراهم کرده و توفیق از او سلب می شود. حال می بایست باید ها و نباید هایی را رعایت کنیم.

۱. بایدها؛ کسب و زنده نگه داشتن معارف

باید با کسب شناخت های صحیح، یادآوری و تکرار آنها، این شناخت ها را زنده نگه داریم. اگر در شرع مقدس بر تکرار برخی از اذکار دستور داده شده، در حقیقت این تکرارها به خاطر این است که انسان به گونه ای خلق شده است که اگر این حقایق را تکرار نکند آن ها را فراموش می کند و امور دیگری جای آن ها را خواهد گرفت و توجه انسان را به خود جلب خواهد کرد.

۲. نبایدها؛ پرهیز از سخنان و افکار باطل

قرآن مجید به ما می گوید: به هر سخنی گوش ندهید! خداوند که خالق انسان است به خوبی می داند اگر بنا باشد انسان ذهن خویش را به روی هر مطلبی باز کند و به هر گوینده ای گوش فرا دهد آن قدر باطل در ذهن او انباشته می شود که دیگر جایی برای شنیدن سخن حق باقی نمی ماند.

قرآن کریم خطاب به خود رسول خدا ( صلی الله علیه وآله ) می فرماید:
( وَ إِذا رَأَیتَ الَّذینَ یخُوضُونَ فی آیاتِنا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّی یخُوضُوا فی حَدیثٍ غَیرِهِ وَ إِمَّا ینْسِینَّکَ الشَّیطانُ فَلا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّکْری مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمینَ: و هرگاه کسانى را دیدى که در آیات ما [به قصد شبهه اندازى] به یاوه گویى و سخن بىمنطق مىپردازند از آنان روى گردان [و مجلسشان را ترک کن] تا در سخنى دیگر در آیند. و اگر شیطان تو را [نسبت به ترک مجلسشان] به فراموشى اندازد، پس از یاد آوردن [به سرعت بیرون برو و] با گروه ستمکاران منشین ) ( انعام: ۶۸)

و خطاب به مۆمنان می فرماید:

( وَ قَدْ نَزَّلَ عَلَیکُمْ فِی الْکِتابِ أَنْ إِذا سَمِعْتُمْ آیاتِ اللَّهِ یکْفَرُ بِها وَ یسْتَهْزَأُ بِها فَلا تَقْعُدُوا مَعَهُمْ حَتَّی یخُوضُوا فی حَدیثٍ غَیرِهِ إِنَّکُمْ إِذاً مِثْلُهُمْ إِنَّ اللَّهَ جامِعُ الْمُنافِقینَ وَ الْکافِرینَ فی جَهَنَّمَ جَمیعاً: البته خدا [این فرمان را] در قرآن بر شما نازل کرده است که: چون باخبر شوید گروهى آیات خدا را مورد انکار و استهزا قرار مى دهند ، با آنان ننشینید تا در سخنى دیگر درآیند ، [اگر بنشینید] شما هم [در به دوش کشیدن بار گناه انکار و استهزا] مانند آنان خواهید بود ؛ یقیناً خدا همه منافقان و کافران را در دوزخ جمع خواهد کرد ) ( نساء: ۱۴۰)

اگر دیدید کسانی سخنان ناصواب می گویند در کنار آن ها ننشینید! نمی فرماید: به سخنان آن ها گوش ندهید، بلکه می فرماید: تا زمانی که سخنان ناصواب می گویند و مطمئن نشده اید که دست از آن سخنان باطل برداشته اند اصلا در کنار آن ها ننشینید!

همچنین در تاریخ آمده است:
مردی به نام مجاشع بر رسول خدا(ص) وارد شد و گفت:
ای رسول خدا! راه شناخت حق (خداوند) چیست؟ حضرت فرمود: «شناخت نفس»
پس گفت: ای رسول خدا! راه همراهی با حق چیست؟ حضرت فرمود: «مخالفت با نفس»
پس گفت: ای رسول خدا! راه رسیدن به رضای حق چیست؟ حضرت فرمود: «ناخشنودی نفس»
عرض کرد ای رسول خدا! راه وصل به حق چیست؟ حضرت فرمود: «هجران و بریدن از نفس»
اظهار داشت: ای رسول خدا! راه اطاعت از حق چیست؟ حضرت فرمود: «عصیان بر نفس»
بعد گفت: ای رسول خدا! راه به یاد داشتن حق چیست؟ حضرت فرمود: «فراموش کردن نفس...
آن مرد گفت: ای رسول خدا! راه نزدیک شدن به حق چیست؟ حضرت فرمود: «دوری جستن از نفس»
وی گفت: ای رسول خدا! راه انس گرفتن با حق چیست؟ حضرت فرمود: «وحشت و نفرت از نفس»
او گفت: ای رسول خدا! چگونه می توان به همه اینها رسید؟ حضرت فرمود: «با استعانت و یاری جستن از حضرت حق برای مبارزه با نفس»

حضرت علی (ع) فرمود: «مبارزه با نفس» کابین بهشت است.

براستی نفس مانند حیوان سرکش و چموشی است که اگر آن را به حال خودش رها کنی به هیجان آمده و خود را هلاک می گرداند. ولی باید آن را با نکوهش، سرزنش، تهدید، تادیب نمایی و به اطاعت خدا و پیامبران و صبر در اطاعت و تقوای الهی تمرین و عادت دهی.

و حال 8 دستور برای بروز رسانی خود:

اول) نمازگزاران حقیقی
آنان که دائم در نماز و طاعت الهی اند. ( معارج : 23 )

دوم) انفاق
آنان که در و مال و دارایی خود حقی معین می گردانند و به فقیران آبرومند می رسانند. ( معارج:24 )

سوم) اقرار و باور روز قیامت
آنان که روز قیامت و جزا را تصدیق کنند ( معارج :26 )

چهارم) ترس از عذاب روز قیامت
آنان که ازقهر وعذاب خدای خویش ترسانند. ( معارج : 27 )

پنجم) محافظت قوای جنسی
آنان که اندام خود را از شهوت رانی نگاه می دارند. ( معارج : 29 )
آنان که فروج و اندامشان رااز عمل حرام نگاه می دارند. (مومنون: 5)
« والحافظین فروجهم والحافظات» (احزاب:35)

ششم) امانت داری
آنان که امانت و عهد و پیمانشان را رعایت می کنند. ( معارج : 32 )

هفتم) گواهی به حق
آنان که برای شهادت به حق قیام می کنند. ( معارج : 33 )

هشتم) محافظت از نماز
آنان که نماز خود را محافظت می کنند. ( معارج : 34 )
و آنان که بر نماز هایشان محافظت دارند(مومنون: 9)

با توجه به این حرفها شاید بتونیم هر روز با یه نگاه به خودمون و مراقبت  از افکار و اعمالمون تو میدون نبرد با نفس موفق باشیم. کار اسونی نیست، اما شدنیه؛
یادمون بمونه ما باید رو به صعود حرکت کنیم نه ... 


منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۷/۲۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه