پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

دختران و تربیت در خانواده
سبک زندگی اسلامی

دختران و تربیت در خانواده

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
فرزندان ما نتیجه عملکرد والدین در منزل بوده و تأثیری که والدین در انها دارند که در این بین دختران به خاطر حساسیت و روحیه مخصوص آنها نیاز به تعهد بیشتری نسبت به آنها داشته و لی این تعهد منجر به تفرقه و جدایی در فرزندان پسر و دختر نشده و همچنین مادران باید در ایجاد رسالت مادری و برخورد دیگران بهترین الگو محسوب خواهد شد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

دختران و تربیت در خانواده:

فرزندان ما نتیجه عملکرد والدین در منزل بوده و تأثیری که والدین در انها دارند که در این بین دختران بخاطر حساسیت و روحیه مخصوص آنها نیاز به تعهد بیشتری نسبت به آنها داشته و لی این تعهد منجر به تفرقه و جدایی در فرزندان پسر و دختر نشده و همچنین مادران باید در ایجاد رسالت مادری و برخورد دیگران بهترین الگو محسوب خواهد شد.

دختران و تربیت در خانواده

محیط زندگی در طرز تربیت فرزندان در خوی و منش آنها اثر می‌گذارد و فرزندانمان همان خواهند شد که می‌بینند. بر این اساس شالوده‌ی اساسی تربیت فرزندان را از همان آغاز باید ریخت و این را باید توجه داشته باشیم که کودکانمان در همان خردسالی در معرض نقوش زشت و زیبای بسیار قرار خواهند گرفت.
در محیط خانه است که امکان دارد زمینه برای احساس حقارت یا بزرگی فرزندان بالاخص دختران که از روحیه‌ی لطیفی برخوردار هستند، ایجاد شود.
والدین در امر پرورش فرزندان باید سعی کنند بر اساس نظام آفرینش دختر همچنان دختر و پسر همچنان پسر بماند.
معمولا در آغاز زندگی شرایط برای پسر و دختر یکسان است ولی دامنه کار به تدریج از هم جدا و متفاوت خواهد شد. آنچه مهم جلوه می کند و مهم می‌باشد این است که موضعگیری‌ها در تربیت بگونه‌ای باشد که دختر احساس زنانگی خود را شدیدا حفظ کند.

از اصلی ترین نکات این است که یکی از اشتباهات پدران یا مادران این است که دختر خود را به کارهای پسرانه تشویق کنند و یا با دادن الگوهای بد و رفتارهای نامناسب در ذهن او این اندیشه خطا را وارد سازد که دختر در برابر پسر احساس ضعف و نقص کند.

برای دوری از این نوع نگاه‌های اشتباه چند راه پیشنهاد می‌ شود:

الف: دوری از تبعیض 
در آموزه‌ های دینی، نگاهی که به فرزندان است توجه و دوری از تبعیض است.
از مسائل مهم در تربیت دختران رعایت جنبه مساوات فرزندان در بهره مندی از مزایای زندگی و استفاده از محبت والدین است. متاسفانه به علت روا داشتن تبعیض در برخی خانواده ها عده‌ ای از دختران ما دچار گرسنگی عاطفی هستند. روابط والدین با فرزندان باید بگونه‌ ای باشد که احساس تبعیض نکنند و دختر تصور نکند که اگر پسر بود وضع و موقعیت بهتری داشت.
برهمین اساس می‌ بینیم توجه معصومین بالاخص پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) در توجه به دختران بسیار ظریف و مطابق احساسات آنها است.
«هرکس از بازار متاع و تحفه ای بخانه آرد، اول به دختران دهد سپس به پسران، هر آن کس که دختران را شاد کند، گوئی که از ترس خدا گریسته باشد. یعنی همان تقرب و پاداش را دارد». [1]
یا حتی می‌ بینیم در بعضی خانواده‌ها در بیرون رفتن و تعامل دختران با جامعه بسیار سخت گرفته بر عکس پسران که از آزادی بیشتری برخوردار می‌ باشند.
در سیره نبی مکرم اسلام و همچنین آن حضرت با گفتار و رفتارشان زنان و دختران را از جایگاه والا و عالی برخوردار نمودند. و به آنان چنان کرامتی هدیه کردند که در هیچ مکتبی و دینی چنین منزلت و رفتاری مشاهده نمیی شود.
«پیامبر بزرگوار اسلام مانع از شرکت زنان در تشییع جنازه نمی شدند. ایشان، در سفرهای متعدد خویش به قید قرعه یکی از آن ها را به همراه خود می بردند». [2]
البته این بدان معنا نبوده که آزادی کامل به او داده و هر چیزی که اراده کرده را به او اختیار دهیم تا آزادانه انجام دهد.

ب: نقش مادران در دختران
در عین اینکه پدر و مادر توأمان در رفتار فرزندان و سازندگی آنها موثرند باید اعتراف کنیم که نقش مادران درباره فرزندان موثرتر است، بویژه در مورد دختران.
وابستگی دختر به مادرش به مراتب زیادتر از پدر است هم به مناسبت مدت ارتباطش با مادر و هم به مناسبت نزدیکی روابط و داشتن مسائل و اسراری که مادر از آن سر در می‌ آورد.
بدین ترتیب اگر مادر خود را نساخته باشد و فضیلت و نیکویی مورد نیاز را واجد نباشد امکان صلاح و عفاف و هدایت دختران اندک است.
مادران نقش آیینه را برای دختران داشته و هرکاری که مادران انجام دهد الگویی برای فرزند دختر انها داشته بالاخص در مورد حجاب و ارتباط با دیگران و نامحرمان.
لذا مادران یکی از کارهایی که امروزه مغفول مانده که باید در این امر تلاش بیشتری داشته باشد اینکه باید رسالت مادری را به فرزندان خود آموزش داده و او را برای این رسالتی که در پیش دارد آماده کرده و تمرین داده برای اداره منزل و تربیت فرزندان.
در نتیجه فرزندان ما نتیجه عملکرد والدین در منزل بوده و تاثیری که والدین در انها دارند که در این بین دختران بخاطر حساسیت و روحیه مخصوص آنها نیاز به تعهد بیشتری نسبت به آنها داشته ولی این تعهد منجر به تفرقه و جدایی در فرزندان پسر و دختر نشده و همچنین مادران باید در ایجاد رسالت مادری و برخورد دیگران بهترین الگو محسوب خواهد شد.


پیوندها:


[1]. نوری، یحیی، حقوق زن در اسلام و جهان، انتشارات فراهانی، چاپ چهارم، تهران، 1347، ص 51.
[2]. مطهری، مرتضی، مسئله حجاب، انتشارات صدرا، چاپ بهار، 1367ش، از ص 131 تا ص227.


منبع: رهروان ولایت

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۶/۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین