یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸

راه های ایجاد محبت اهل بیت (ع) در کودکان و نوجوانان
ریحانه بهشتی یا فرزند صالح

راه های ایجاد محبت اهل بیت (ع) در کودکان و نوجوانان

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
برای اینکه فرزندانی مطیع اوامر الهی و دستورات اهل بیت (ع) داشته باشیم، باید از راه های مختلف محبت را در آنها زنده کنیم و از آنجا که لازمه محبت، معرفت است باید در ایجاد معرفت نیز کوشا باشیم.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

راههای ایجاد محبت اهل بیت (ع) در کودکان و نوجوانان:

برای اینکه فرزندانی مطیع اوامر الهی و دستورات اهل بیت (ع) داشته باشیم، باید از راه های مختلف محبت را در آنها زنده کنیم و از آنجا که لازمه محبت، معرفت است باید در ایجاد معرفت نیز کوشا باشیم.

با توجه به قرآن، احادیث و فرمایشات بزرگان به 14 راه از راههای ایجاد محبت در کودکان اشاره می کنیم:

1- شرایط انعقاد نطفه، ایام بارداری و روحیات والدین پیش از کودکی فرزندشان، می تواند بسیار مؤثر باشد. (در این زمینه توجه مادر به غذایی که می خورد، تبرک خوردن سفره ائمه علیه السلام، شرکت در مجالس مذهبی، توجه به صداهایی که می شنود و شنیدن صدای قرآن، نوحه و مداحی در هنگام شیر دادن نوزاد و ... را سفارش می کنیم.)

                   من غم و مهر حسین، با شیر از مادر گرفتم                              روز اول کامدم، دستور تا آخر گرفتم

2 - پیوند با آب فرات و خاک کربلا

3 - استفاده از علاقه به محبوبیت. یعنی بیان این مطلب برای کودکان که، رابطه با ائمه علیه السلام باعث می شود محبوب خدا و ائمه باشد.

رضی اللهُ عَنهُم وَ رَضوُا عَنه؛ خدا از آنها خشنود است و آنها هم از خدا راضی هستند. 1

وقتی کودکان ما برانند که محبوب خدا شدن در سایه مودت و دوستی اهل بیت (ع) است علاقه آنها به این خاندان بیشتر می شود.

4 - توجه به عنایت اهل بیت (ع) نسبت به شیعیان. توجه داشتن و توجه دادن به این عنایت و محبت، محبت آنها را در دلها ایجاد می کند یا می افزاید.

از امام صادق (ع) نقل شده است: ما شیعیان خود را می شناسیم همانگونه که یک فرد خانواده خود را می شناسد.

شیعیان علی (ع) در قیامت سیراب و رستگار و کامیابند.

5 - بیان فضیلت دوستی آل پیامبر (ص) مانند:

آگاه باشید که هر کس بر حب آل محمد (ص) بمیرد شهید است.

آگاه باشید که هر کس بر حب آل محمد (ص) بمیرد از قبر او، دو در به سوی بهشت باز می شود.

قیمت انسان به عشقی است که در ظرف دلش جای می گیرد. هر چه آن معشوق و محبوب ارزشمندتر و نفیس تر باشد، انسان هم قیمتی تر و پربهاتر می شود.

ذکر این موارد و احادیث، دلها را تکان می دهد و شیفته اهل بیت (ع) می کند.

6 - بیان نیازمندی و بهره مندی از این محبت

انسان معمولا مجذوب کسی یا جایی می شود که گره از کار او بگشاید و بهره ای به او برساند و ائمه (ع) در آنجا که به شدت گرفتار و نیازمندیم به یاری ما می آیند.

از رسول اکرم (ص) منقول است که:

حب من و حب اهل بیت من در هفت جا که اضطراب آن بسیار زیاد است نافع می باشد:

هنگام وفات، در قبر، هنگام برخاستن از قبر، هنگام نامه عمل، هنگام حساب، هنگام میزان، و هنگام صراط. 2

7 - تقدیر و تشکر نسبت به بعضی کارها، تا آن عمل به عنوان الگو قرار گرفته و جذبه و کشش ایجاد کند. در جامعه به هر چه بها داده شود، هم نسبت به آن گرایش پیدا می شود و هم طرفداران با غرور و افتخار آن را مطرح می کنند. در حدیث است که پیامبر (ص) به مرد عربی که در نماز مضامین عالی و پرمعنایی را به پیشگاه الهی عرض می کرد، قطعه طلایی را که به ایشان هدیه داده بودند عطا کردند و فرمودند: این طلا را از آن جهت به تو بخشیدم که در پیشگاه الهی خدای را به نیکی و شایستگی ثنا گفتی. (البته توجه کنید که تشویق حالت رشوه پیدا نکند.)

8 - تأثیر حالات و حرکات مربی و معلم به صورت آموزش غیر مستقیم.

مربی سعی کند نام ائمه (ع) را با تکریم و احترام بیان کند، همراه اسمشان درود و صلوات بفرستد، به احترام نام امام زمان عج) برخیزد و دست بر سر بگذارد، روزهای وفات و میلاد را گرامی بدارد.

برپایی مراسم جشن و سوگواری ائمه معصومین (ع) و شرکت کردن و شرکت دادن در چنین برنامه هایی (مانند مراسم در ایام عاشورا، غدیر خم، میلاد امام زمان «عج» در خانه، مدرسه و غیره و همچنین گره زدن خوشیهای زندگی به حیات ائمه (ع). مثلا باید کوشید شخصیت، زندگی و خاطره اهل بیت (ع) و مراسم و مجالسشان، در ذهن کودکان خاطره خوش بر جای بگذارد. اگر جشن گرفتن، شیرینی دادن، عیدی دادن و جشن تکلیف و اعطای مدال و تشویق ها در روز تولد معصومین (ع) باشد، خواه ناخواه به صورت غیرمستقیم تأثیر خواهد گذاشت.

9 - کمال جویی انسان بویژه در سنین نوجوانی و جوانی سبب می شود به سوی انسان های برتر جذب شود ... باید از حس آرمان گرایی بهره گرفت و توسط اهل بیت (ع) این خلأ را پر کرد.

ائمه (ع) مظهر کمال و جمال الهی اند. طرح شجاعت ها، فضایل، معجزات و کراماتشان، شفا دادن و رفع مشکلات و مقام شفاعت نزد خداوند و رفع حاجت توسل جویندگان در ایجاد علاقه نسبت به آنها مؤثر است.

از جمله روش های تربیتی قرآن نیز آن است که پیروان خویش را با معرفی الگوهای شایسته به راه راست هدایت می کند.

لَقَد کانَ لَکُم فی رَسوُلِ الله اُسَوةُ حَسَنَةُ لِمَن کانَ یَرجوُا اللهَ وَ الیَومَ الآخر وَ ذَکَرَ اللهَ کَثیراً 3

البته رسول خدا برای شما بهترین سرمشق است برای آن کس که به (ثواب) خداوند و روز جزا امیدوار باشد و خدای را بسیار یاد کند.

10 - پرهیز از عوامل محبت زدا

در کنار برنامه های محبت آفرین از کارهای نفرت آفرین هم باید پرهیز کرد. مثلا: اگر مجالس حسینی، ملال آور و خسته کننده باشد یا در مجالس اهل بیت (ع) با کودکان بد رفتاری شود، یا کارهای مذهبی به صورت تحمیلی و اجباری درآید، یا برنامه توسط افراد بد قیافه و ژولیده و بد اخلاق انجام شود همه می تواند مانع پیدایش «پیوند محبت» باشد.

11 - ایجاد فضای روحی و معنوی

چه بسا اگر کودکان را به حال خود رها کنیم به این سمت و جهت کشیده نشوند و به مجالس دعا و توسل نیایند؛ ولی اگر تربیتی دهیم که در این فضا قرار گیرند جذب می شوند. برای مثال اردوهای فرهنگی و زیارتی، دیدار از حرمها، ملاقات با شخصیت های معنوی و اهل بیتی، قرار گرفتن در جمع دوستداران اهل بیت، شرکت در مجالس باحال می تواند در ایجاد محبت مؤثر باشد.

12 - مردم آرمان گرا و قهرمان دوستند. در بعضی کشورها درباره شخصیت ها و چهره های ملی کتاب، مقاله، فیلم و مجسمه می سازند تا به صورت الگو در ذهن و دل ملت جای دهند. چرا ما در رابطه بازرگان دینی و ائمه خود که بسیار شایسته تر هستند، چنین نکنیم.

اگر مردم آنها را خوب بشناسند (والبته استفاده از جاذبه های هنری و قالبهای نو بسیار مؤثر است) و با سخنان آنها آشنا شوند به آنها علاقمند می شوند و این علاقه به تبعیت و همسویی می کشاند.

13 - معرفی کتاب و نگارش مقاله و شعر (این کار می تواند در قالب مسابقه، تلخیص، مطالعه، مقاله نویسی، خاطره نویسی صورت گیرد.)

14 - تشکلهای هیئتی (تشکیل هیئت در محله، راه انداختن دسته عزاداری، برنامه ایستگاه های صلواتی آب و شربت و غیره.) 4


پیوندها:

1 - توبه، آیه 100، بینه، آیه 8

2 - میزان الحکمه، ج 2، ص 237

3 - احزاب، آیه 21

4 - عشق برتر


منبع: کتاب "ریحانه بهشتی یا فرزند صالح" ، نوشته سیما میخبر – با همکاری جمعی از خواهران حوزه علمیه

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۴/۱۸
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه