جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
کد مطلب: ۳۶۲۳

کتابی که به دستور امام زمان (عج) تالیف شد
به مناسبت سالروز آغاز امامت حضرت مهدی(عج)

کتابی که به دستور امام زمان (عج) تالیف شد

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
شوق آیت‌ الله سید محمدتقی موسوی اصفهانی به دیدار امام زمان عجل‌الله، وی را بدانجا رساند که در خواب به زیارت و دیدار آن حضرت شرفیاب شد و به امر و دستور آن جناب اقدام به تألیف کتاب "مکیال المکارم" کرد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

به مناسبت سالروز آغاز امامت حضرت مهدی (عج)؛

کتابی که به دستور امام زمان (عج) تألیف شد:

شوق آیت‌ الله سید محمدتقی موسوی اصفهانی به دیدار امام زمان عجل‌الله، وی را بدانجا رساند که در خواب به زیارت و دیدار آن حضرت شرفیاب شد و به امر و دستور آن جناب اقدام به تألیف کتاب "مکیال المکارم" کرد.

آیت‌الله سید محمد‌تقی موسوی اصفهانی مشهور به فقیه احمدآبادی فرزند سید عبدالرزاق از علمای بزرگ اصفهان و مولف کتاب ارزشمند "مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم" است.

از مقدمه‌ ای که مرحوم سید محمدتقی بر مکیال نوشته، چنین برمی‌ آید که از شدت عشق و علاقه ای که به حضرت حجت (عج) داشته، شبی آن حضرت را در خواب می‌ بیند. امام (ع) تألیف کتاب مکیال المکارم را به وی توصیه و تأکید می‌ فرماید و حتی نام آن را نیز «مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم» تعیین می‌ کند.

مؤلّف کتاب مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم بسیاری از مطالب مربوط به عقیده مهدویت و موضوع حضرت حجّت علیه آلاف الصلاة والسلام را تحت عنوان:

«دعا برای آن حضرت و تضرّع به درگاه الهی برای حفظ وجود شریفش از ناملایمات و آفات» مورد بررسی قرار داده است.

این کتاب هشت بخش دارد:

• 1. وجوب شناخت امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)؛
• 2. امام زمان ما حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است؛
• 3. بخشی ازحقوق‏ امام ‏مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بر ما؛
• 4. ویژگی‌‏های حضرت که مستوجب دعای مردم در حق او است؛
• 5. فواید دعا برای فرج صاحب الزّمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)؛
• 6. اوقات و حالاتی که در آن‌ها دعا برای حضرت و تعجیل فرج تأکید شده است؛
• 7. چگونگی دعا برای تعجیل فرج و پاره‏ای از دعاهای مأثور؛
• 8. در بقیه اموری که سبب قرب به حضرت می‌‏شود و حضرت را خوشحال می‌‏کند و نزد او پر ارزش است.

در بخشی از این کتاب شریف به قلم مؤلف آمده است:

بهترین امور در زمان غیبت آن حضرت: انتظار فرج آن بزرگوار و دعا کردن برای تعجیل فرج او و اهتمام به آنچه مایه خشنودی آن جناب و مقرّب شدن در آستان او است.

در باب هشتم کتاب «ابواب الجنّات فی آداب الجمعات» هشتاد و چند فایده از فواید دنیوی و اخروی دعا کردن برای فرج آن حضرت -صلوات اللَّه علیه- را ذکر کرده‏‌ام.

سبب تألیف کتاب

سپس به فکر افتادم کتاب جداگانه‏‌ ای در این باره بنگارم که آن فواید را دربر گیرد، و به سبک جالبی آن را به رشته تحریر درآورم. ولی حوادث زمان و رویدادهای دوران و ناراحتی‏های پی در پی، مانع از انجام این کار می‏شد. تا این‏که کسی را در خواب دیدم که با قلم و سخن نتوان او را توصیف نمود، یعنی مولا و حبیب دلِ شکسته‏ام و امامی که در انتظارش هستیم. او را در خواب دیدم که با بیانی روح‏انگیز چنین فرمود:

این کتاب را بنویس و عربی هم بنویس و نام او را بگذار: «مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم»

همچون تشنه‏‌ ای از خواب بیدار و در پی اطاعت امرش شدم ولی توفیق یاری‏ام نکرد، تا این‏که در سال گذشته (1330 ه.ق) به مکّه معظّمه سفر کردم و چون آنجا را وبا گرفت با خداوند - عزّوجلّ - عهد بستم که هرگاه مرا از مهلکه نجات دهد و بازگشتم را به سوی وطن آسان گرداند، تألیف این کتاب را شروع نمایم؛ پس خداوند بر من منت نهاد و مرا به سلامت به وطن بازگرداند؛ همچنان‏که همیشه مواهب و الطافش شامل حال من بوده است، پس به تألیف اقدام نمودم تا به عهدی که با خداوند بسته بودم، عمل کرده باشم...

اینک کتابی برگیر که همچون بهشتی بالا بلند و عالی مرتبه است و ثمراتش در دسترس و نزدیک به فهم، هیچ سخن بیهوده‏‌ای از آن نشنوی، در آن چشمه‏‌ها جاری است. هشت باب دارد، تا مایه تذکّری برای شما قرارش دهیم و البته گوش شنوای هوشمندان آن را خواهد شنید.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۲/۱۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه