جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

کسب آمادگی برای ورود به ماه مبارک رمضان
ماه مبارک رمضان

کسب آمادگی برای ورود به ماه مبارک رمضان

::>ولایت آنلاین،گروه اخلاق و عرفان<::
رسول خدا(ص) قبلاً به مردم هشدار می داد: «اَیهَا الناسُ قَد اَقبَلَ اِلَیکُم شَهرُ اللهِ» مردم، باخبر باشید که ماه خدا به سوی شما آمد». دارالضیافه و مهمانخانه ی مخصوص خدا به روی بندگانش باز می شود. سفره ی خدا گسترده می گردد. خودتان را برای نشستن کنار آن سفره آماده کنید

بسم الله الرّحمن الرّحیم

کسب آمادگی برای ورود به ماه مبارک رمضان

ماه مبارک رمضان ماه طهارت و تطهیر و تمحیص است، چنان که در خطبه ی رسول خدا(ص) در جمعه ی آخر شعبان و همچنین در صحیفه ی سجادیه این مضمون آمده است. باید دعایی را که سید الساجدین (ع) موقع ورود به ماه رمضان دارند، بخوانیم و بفهمیم تا آمادگی داشته باشیم که وارد ماه رمضان، ماه ضیافت خدا بشویم. دل ها را پاک نگه داشتن و غذاها را مراقب بودن، از جمله آدابی است که باید رعایت شود. ما وقتی مهمان دعوت می کنیم، سفره می چینیم و غذای فراوان می آوریم؛ اما وقتی خدا مهمان دعوت می کند، با گرسنگی از آن ها پذیرایی می کند. کدام میزبان است که مهمانش را گرسنه نگه دارد؟ آری، ضیافت خدا با جوع و گرسنگی است، چرا؟ چون غذای اصلی انسان تقرب به خداست. آن چنان محترم است این مهمان که میزبانش گفته است:

«الصومُ لِی واَنَا اَجزیِ بِهِ»:1 روزه مال من است و من خودم پاداش آن را می دهم.

در مورد سایر عبادات این  تعبیر نیامده که خودم متصدی دادن پاداش به بندگان هستم. این تعبیر اهمیت عبادت روزه را، اگر با شرایط خاصش انجام بگیرد، نشان می دهد. آری، این بنده باید شکم خود را از غذاهای حیوانی خالی کند تا بتواند جان خود را به آن غذاهای انسانی برساند. ولی یاللاسف ما این کار را نمی کنیم؛ بلکه در ماه رمضان اگر چند ساعتی گرسنه می مانیم، شب به چند برابر آن جبران می کنیم و در واقع، نقض غرض می کنیم و حال آن که فرموده اند:

«اَجِیعُوا اَکبادَکُم لَعَلَ قُلُوبَکُم تَرَی اللهَ عَزَوَجَلَ»:2 شکم ها را گرسنه نگه دارید تا شاید دل ها نورانی گردد و نادیدنی ها را ببینید.

بزرگان خیلی مراقبند و قبل از رسیدن ماه رمضان خود را آماده می کنند. ماه شعبان را واقعاً ماه استغفار و پاکسازی می دانند و خود را از آلودگی گناهان پاک می کنند. در ماه رمضان هم مراقبند تا حلال و در عین حال کم بخورند؛ زیرا خود زیاد خوردن، اگر چه حلال هم باشد، مضر است. فرموده اند:

«مَن جَعَلَ بَینَ قَلبِهِ وَ بَینَ صَدرِهِ مِخلاتاً مِنَ الطعامِ فَهُوَ مَحجُوبُ عَن عَوالِمِ الاَنوارِ»:  کسی که یک انبان پر از غذا بین سینه و قلبش جا داده است، از عالم انوار در حجاب خواهد بود».

«ویستعحل اَن یکشف لهُ شَیئٌ مِنَ الاَسرارِ»: محال است چنین کسی از اسرار آگاهی یابد.3

رسول خدا(ص) قبلاً به مردم هشدار می داد:

«اَیهَا الناسُ قَد اَقبَلَ اِلَیکُم شَهرُ اللهِ» مردم، باخبر باشید که ماه خدا به سوی شما آمد».

دارالضیافه و مهمانخانه ی مخصوص خدا به روی بندگانش باز می شود. سفره ی خدا گسترده می گردد. خودتان را برای نشستن کنار آن سفره آماده کنید.

ما از خدا می خواهیم به حرمت رسول مکرمش، که رساننده این پیغام به عالم انسان بوده، قلب های ما را به نور یقین منور گرداند.


1.المحجه البیضاء، ج 2، ص123

2.المراقبات حاج میرزا جوادآقا ملکی(ره)

3.جامع السعادات،ج3،ص378


برگرفته از کتاب: حبل متین(شرح زیارت جامعه کبیره) ج 1، سید محمد ضیاء آبادی

به قلم: راحیل شاهملکی


تاریخ ارسال مطلب: ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۲/۸
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه