یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸
کد مطلب: ۳۵۹۶

اگر پیامبران و اسلام حق است، چرا در طول تاریخ گرفتار شکست شده اند؟
پاسخ به پرسش های جوانان

اگر پیامبران و اسلام حق است، چرا در طول تاریخ گرفتار شکست شده اند؟

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
«حق» که شامل انبیا و اسلام و قرآن کریم و ائمه اطهار (ع) می شود، همیشه پیروز است و هیچ شکی در آن نخواهد بود.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اگر پیامبران و اسلام حق است، چرا در طول تاریخ گرفتار شکست شده اند؟

س اگر اسلام و راه انبیا حق هستند، و حق هم همیشه پیروز است، چرا در جنگ اُحُد و حُنین مسلمانان شکست خوردند، با آن که فرمانده آنان خود رسول خدا (ص) بود، و اصولا از صدر اسلام تا به حال، هر انقلاب و قیامی به وسیله مسلمانان انجام شده، دوام نداشته و پس از مدتی شکست خورده است، بلکه بسیاری از پیامبران در انقلاب هایشان چندان موفق نبودند.

با اینکه همه انبیای الهی بر حق اند و حق نیز پیروز است؛ پس چرا پیروزی کامل نصیب آنان نشد؟

ج – اولا: «حق» که شامل انبیا و اسلام و قرآن کریم و ائمه اطهار (ع) می شود، همیشه پیروز است و هیچ شکی در آن نخواهد بود. این طور نیست که حق گاهی پیروز باشد و گاهی شکست بخورد. و باطل گاهی پیروز شود و گاهی شکست بخورد. این قضیه به صورت موجبه کلیه، همیشه صادق است.

ثانیا: هدف اصلی پیامبران احیای روح توحید و معتقد کردن مردم به معاد است. 1

که در این هدف پیروز شدند؛ زیرا بیشتر مردم دنیا با هر دین و مسلک، به توحید و معاد اعتقاد دارند. و بسیاری از آنان پیروان حضرت موسی و عیسی (ع) و رسول گرامی اسلام (ص) هستند و همه این ادیان حضرت ابراهیم (ع) را که از اجداد پیامبر اسلام (ص) است قبول دارند. 2

به علاوه، اسلامی که با یک نفر شروع شد و امروز حدود یک میلیارد و نیم از پیروان آن در جهان زندگی می کنند، آیا این همه گرایش به آن پیروزی نیست؟ اگرچه تعداد زیادی از انبیا و پیروانش در این راه به شهادت رسیدند. 3

اما در هدف شان پیروز شدند؛ زیرا آنچه برای آنان اهمیت داشت، هدف و حفظ دین بود. 

ثالثا: اگر مسلمانان در جنگ احد و حنین شکست خوردند، آن شکست موقت بود، زیرا آنان اول پیروز شدند و بعد شکست خوردند و در پایان نیز پیروز گشتند. و علت شکست عدم انضباط نظامی و گوش ندادن به دستور پیامبر اسلام (ص)، دنیاپرستی و در پی غنایم رفتن، و اختلاف و تفرقه و غرور ناشی از پیروزی بود. 4

و این موارد هیچ یک حق نبودند؛ بنابراین، در جنگ احد عوامل یاد شده منشأ شکست شدند. و در حق که انضباط نظامی، اخلاص، معنویت، اطاعت از ولایت و رهبری، وحدت و یکپارچگی و پیروزی را از جانب خداوند دانستن است، شکست نیست و کفار، اگر چه باطل و ناحق می باشند، اما به خاطر رعایت کردن نظم و انضباط نظامی، وحدت و اطاعت از مافوقشان که امور حقی هستند، پیروز شدند.

به بیان دیگر، کفار حُسن فاعلی نداشتند، ولی حُسن فاعلی آنان سبب پیروزیشان شد و مسلمانان اگر چه حُسن فاعلی داشتند ولی عدم حُسن فعلی آنان، سبب شکستشان گردید.

پیروان ادیان الهی و مسلمانان نیز اگر تحت رهبری انبیا و ائمه اطهار (ع) و علمای ربانی می بودند و به قرآن کریم، در عمل تمسک و آن را در جامعه پیاده می کردند، شکست برای آنها معنایی نداشت. مسلمانان هر زمانی که در پی حق و حقیقت رفتند، پیروز شدند و هر زمانی که به طرف باطل رفتند، شکست خوردند؛ بنابراین، حق شکست نخورده، بلکه باطل گرفتار شکست شده است.

در انقلاب اسلامی ایران نیز مردم تا پیرو حق باشند، پیروز خواهند بود و اگر – خدای ناکرده – به طرف باطل رفتند، قطعا شکت خواهند خورد، و این یکی از سنّت های تخلّف ناپذیری است که خداوند بزرگ در قرآن کریم تأکید فرموده است.


پیوندها:

1 - هود، آیات 2 – 4 – 26 و 88؛ انبیا، آیات 25 و 73؛ نحل 36

2 - بقره، آیه 14؛ آل عمران آیات 67 و 68؛ حج 78

3 - بقره، آیه 61؛ آل عمران، آیات 21 و 181

4 - آل عمران، آیات 152 – 154؛ توبه، آیات 24 – 25؛ انفال، ایات 17 – 18 و 46.


منبع: کتاب " پاسخ به پرسشهای جوانان " ، نوشته اسدالله محمدی نیا

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۱/۲۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین