سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
کد مطلب: ۳۵۸۰

چرا پیامبران از قدرت فوق العاده خود در برابر دشمنان استفاده نکردند؟
قدرت انبیاء و ائمه اطهار (ع)

چرا پیامبران از قدرت فوق العاده خود در برابر دشمنان استفاده نکردند؟

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
اگر خداوند به وسیله انبیاء و ائمه اطهار (ع) همه چیز را به آسانی در اختیار ما قرار نداد و دشمنان ما را به وسیله آنها سرکوب نکرد، برای آن بود که ورزیده و آبدیده شویم و از جهت روحی و معنوی تکامل یابیم.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

قدرت انبیاء و ائمه اطهار (ع):

چرا پیامبران از قدرت فوق العاده خود در برابر دشمنان استفاده نکردند؟

س– گرچه بیشتر پیامبران و ائمه اطهار (ع) به جهت نبود نیروهای مخلص و با ایمان از نظر کمی و کیفی، نتوانستند حکومت الهی و اسلامی تشکیل دهند، لیکن با وجود قدرت معنوی و جسمانی اعجازگونه که ما در آنها سراغ داریم و با توجه به مقام و منزلتی که نزد خداوند دارند، می توانستند از آن قدرت فوق العاده الهی استفاده کنند و در برابر ظالمان معجزه وار بایستند و حکومت و اداره کشور را به دست گیرند.

برای مثال، حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) با آن قدرت معنوی و علمی و بدنی که اداشت، می توانست همه دشمنان، اعم از غاصبان حکومت، یهود و نصاری را قَلع و قَمع کند و نکذارد این همه ظلم و تعدی کنند؟

ج– سنت و روش خالق انسان و نظام هستی براین نیست که ملتی را بدون رنج و زحمت به جایی رساند. اگر مردمی بخواند امنیت و رفاه داشته باشند، آزاد و مستقل و سرفراز زندگی کنند، چاره ای جز تلاش، جهاد و مبارزه با شرک و کفر و ظلم ندارند.

اساسا انسان در سایه مبارزه با فاسدان و ظالمان، در درجات برتر انسانی و معنوی و علمی می رسد، زیرا اگر این درگیری ها نبود، انسان به تحرک و مبارزه نیازی نداشت و باید همیشه در گوشه ای می ماند و مانند حیوانات می خورد و می آشامید، و با این هدف خلقت سازگار نیست، حتی حیوانات هم برای اشباع خود و ادامه زندگی به تلاش و کوشش نیاز دارند.

خداوند حکیم خواسته با این جنگ ها، خون و مال و فرزند دادن ها، شهادت ها و تحمل مشکلات و مصایب، روح انسان ارتقا پیدا کند. خدای متعال برای این که انسان را از زندگی حیوانی خارج سازد، و روح او را به مقامات عالی انسانی برساند، او را با مشکلات و دشمنان مواجه ساخت.

گذشته از آن، اگر این سختی ها و مبارزات نبود، مفاهیمی مانند عدل و ظلم، مؤمن و کافر، خوب و بد، شهادت و حماسه، غیرت و مردانگی، حساب و کتاب، بهشت و جهنم معنایی نداشت؛ زیرا اگر پیامبری می آمد و بدون اینکه مردم او را کمک کنند، خودش به تنهایی مشکلات را حل می کرد و دشمنان را از بین می برد، دیگر باطن و حقیقت انسان ها مشخص نمی شد، و معلوم نبود چه کسی از ایمان قوی و روح بلندی برخوردار است و چه کسی در درجات پایین قرار دارد. از سوی دیگر، این دنیا محل راحتی و ماندن ابدی نیست، بلکه جایگاه گذاریی برای آمادگی و ساختن انسان و انتقال او به دنیای دیگر است. اکنون به آیاتی در این باره توجه فرمایید:

« ...اِنَّ اللهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّی یُغَیِّروُا ما بِاَنفُسِکُم...»

خداوند سرنوشت هیچ قوم و ملتی را تغییر نمی دهد، مگر این که آنها تغییراتی در خود ایجاد کنند. 1

همچنین می فرماید:

« ...ما نَبلُوَکُم بِالشَّرِ وش الخَیرِ فِتنَةً وَ اِلَینا تُرجَعوُنَ»

ما شما را با بدی ها و نیکی ها امتحان می کنیم، و سرانجام به سوی ما باز می گردید. 2

و نیز می فرماید:

«وَ لَنَبلُوَنَّکُم بِشَیءٍ مِنَ الخَوفِ وَ الجُوعِ وَ نَقصٍ مِنَ الاَموالِ وَ الاَنفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصّابِرینَ»

به طور مسلم ما همه شما را با اموری همچون ترس، گرسنگی، زیان مالی و جانی و کمبود میوه ها (فرزندان که میوه زندگی اند) آزمایش می کنیم، و بشارت ده صابرانو پایداران را. 3

بنابراین، خداوند حکیم برای پرورش دادن بندگانش، آنان را با مشکلاتی رو به رو می سازد تا آبدیده شوند؛ همان طور که فولاد را برای استحکام ببیشتر در کوره می گذارند تا آبدیده شود.

همچنین اگر سربازان را به مانورها و جنگ های مصنوعی نبرند و در برابر انواع مشکلات، تشنگی، گرسنگی، سرما، گرما و حوادث دشوار آنها را ورزیده نسازند، در آینده نخواهند توانست در برابر حوادث سخت و حمله دشمنان مقاومتی از خود نشان دهد و اگر خداوند به وسیله انبیاء و ائمه اطهار (ع) همه چیز را به آسانی در اختیار ما قرار نداد و دشمنان ما را به وسیله آنها سرکوب نکرد، برای آن بود که ورزیده و آبدیده شویم و از جهت روحی و معنوی تکامل یابیم.


پیوندها:

1 - رعد، آیه 11 و مانند آن انفال، آیه 53

2 - انبیاء، آیه 35؛ مانند آن احزاب، آیه 11؛ نمل، آیه 40؛ بقره، آیه 249 و 124 و 49؛ آل عمران، آیه 154؛ محمد، آیه 4 و 31.

3 - بقره، آیه 155


منبع: کتاب " پاسخ به پرسشهای جوانان " ، نوشته اسدالله محمدی نیا

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین