یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸

چه زمانی برای آغاز آموزش کودکان مناسب است؟
سن شروع آموزش

چه زمانی برای آغاز آموزش کودکان مناسب است؟

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
مهد کودک مراکزی که بیشتر برای نگه داری و مراقبت از کودکانی که دارای والدین شاغل هستند.

بسم الله الرّحمن الرحّیم

مفهوم آموزش و پرورش پیش دبستانی معمولاً به تجارب کودکان کودکستان و مراکز پیش دبستانی و دوره های آمادگی اشاره دارد. روان شناسان کودک معمولاً بین طفولیت، دوره ی اولیه کودکی و دوره های بعدی زندگی کودک تمایزاتی قائل اند و هنگام بحث درباره ی دوره های رشد، از این طبقه بندی ها سخن می گویند. ولی ظاهراً آنها نیز در ارائه معیار های پایدار برای تعیین دقیق زمان شروع و خاتمه آموزش در دوران اولیه کودکی با شکست مواجه شده اند.

بعضی از آنها از دوران اولیه کودکی را بر حسب سنّ زمانی و بعضی د یگر این دوران را بر حسب شاخص های رسش و پختگی مشخص نموده اند. مثلاً گفته شده است که شروع آزموش زمانی است که کودک در راه رفتن استقلال پیدا می کند. پاره ای دیگر از صاحب نظران، کسب مهارت های زبانی و رشد عاطفی و اجتماعی کودک را آغاز این نوع آموزش ها به شمار می آورند.

در کشور ما، آموزش کودکان در این دوره سنی در مراکز مجاز وزارت آموزش و پرورش تحت عنوان مراکز پیش دبستانی انجام می شود که عموماً در جوار مدارس ابتدایی فعالیت می کنند. مهد کودک نیز به مراکزی اطلاق می شود که بیشتر برای نگه داری و مراقبت از کودکانی که دارای والدین شاغل هستند، تاسیس می شوند. مهد های کودک در امور آموزشی تخصصی ندارد، لذا فعالیت های آموزشی و تربیتی رسماً از دوره پیش دبستانی آغاز می شود. کودکان در مهد های کودک از حدود 3 ماهگی تا پایان 3 سالگی و در مراکز پیش دبستانی از 4 سالگی تا پایان 6 سالگی پذیرفتع می شوند.

لذا مهمترین سنّ برای آغاز آموزش رسمی کودکان، 4 سالگی است. اغلب کودک در این سنّ مهارت های زبانی کافی جهت ارتباط با دیگران را کسب می کنند و از نظر عاطفی، آمادگی لازم را برای پذیرش راهنمایی های مربی خود، به دست می آورند. کودکی که سنّ او 4 سال کامل است، 2 سال فرصت دارد تا قبل از ورود به مدرسه، از آموزش های مناسب، بهره مند شود.

منظور از آموزش های رسمی، آموزش موضوعات و مفاهیم مختلفی است که در قالب معلم- شاگردی صورت می پذیرد. به عبات دیگر، هر موضوعی که آموزش آن مستلزم حضور مربی خاصی باشد، در این تعریف قرار می گیرد. کامل ترین شکل آموزش های رسمی، آموزش در کلاس درس است که در این سنین در مراکز پیش دبستانی انجام می شود.


منبع: کتاب آوای مادرانه، محمد احسانی، حمید رضا محمد بیگی، الهه حسن پور، راحله ملکان، خیر مقدم صبوری، رحیمه ملکان، بهاره بختیاری راد

نویسنده مطلب: م. اصغری


تاریخ ارسال مطلب: ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه