یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸

 امن از انتقام و مکر الهی
برخی از گناهان کبیره

امن از انتقام و مکر الهی

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
دیگر از گناهان کبیره امن از انتقام و مکر الهی است. بدین معنا که در صورت ارتکاب گناه، از عذاب الهی و پنهانی خالق هراسی بدل راه ندهد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

برخی از گناهان کبیره:

دیگر از گناهان کبیره امن از انتقام و مکر الهی است. بدین معنا که در صورت ارتکاب گناه، از عذاب الهی و پنهانی خالق هراسی بدل راه ندهد.

شاید علت کبیره بودن این گناه این باشد که فرد جرأت و جسارت انجام گناه را به خود می‌ دهد؛ و هرگز به فکر توبه و انابه نخواهد بود. از طرفی سنت الهی در برابر طغیان و عصیان بشر در مهلت دادن در عقوبت نکردن است. زیرا اگر این فرصت دادن‌ ها نباشد، همگی هلاک خواهیم شد و فرصت توبه و جبران خسارت نخواهیم داشت. در نتیجه این مهلت دادن‌ها به نفع بندگان است و فرصتی برای توبه و بازگشت بنده به درگاه خالق منان.

... و حال‌ آنکه گاهی موجب عصیان بندگان عاصی خواهد شد، چرا که در این صورت بنده عاصی به عذاب استدراج گرفتار می‌ آید. عذاب استدراج نوعی مکر الهی است؛ و این‌ زمانی است که برخی از بندگان عاصی و طغیانگر مستحق عذاب الهی می‌ شوند. هرگاه گناه تازه‌ ای مرتکب می‌ شوند خداوند نعمت تازه‌ ای به آنان عنایت می‌ کند. در نتیجه به‌ جای ندامت و پشیمانی از گناه خویش، گناه را فراموش کرده و بر عصیان خویش می‌ افزایند.

خداوند حکیم در قرآن کریم می‌ فرماید: زود باشد که آن‌ ها را درجه بگیریم آز آنجا که ندانند. (سوره مبارکه اعراف آیه 182)

در این زمینه امام صادق علیه‌ السلام می‌ فرماید هرگاه پروردگار به بنده‌ ای اراده خیر بفرماید، پس‌ از آن که بنده گناهی انجام دهد خداوند او را به بلا و مصیبتی مبتلا می‌ فرماید تا بفهمد که در اثر گناه مبتلا می‌ فرماید؛ و او را متذکر استغفار می‌ فرماید تا توبه کند؛ اما اگر به بنده‌ ای اراده شر بفرماید به‌ واسطه زشتی عملش، هرگاه آن بنده گناهی می‌ کند، نعمت تازه‌ ای به او می‌ دهد که لازمه‌‌ی آن فراموشی استغفار و مشغول شدن به نعمات دنیا است؛ و این نعمت لطفی است که به آن‌ ها شده و بر عصیان خود می‌ افزایند.

 ادامه دارد...


به قلم سیده طاهره حسینی خرم‌ آبادی

خادم یاس کبود


تاریخ ارسال مطلب: ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین