یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸

اولین گام در تغییر اندیشه است
چگونه بیاندیشیم؟

اولین گام در تغییر اندیشه است

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
ما سراسر اندیشه ایم و اندیشه ما احساسات ما را می سازد و احساسات ما رفتارمان را شکل می دهد و رفتارمان، شخصیتمان را شکل می دهد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم   

            

اولین گام در تغییر اندیشه است:

باید بدانیم ما سراسر اندیشه ایم و با این که انسان از دو بعد روح و جسم تشکیل شده است اما حرف اول را روح می زند در واقع ما روحی هستیم در جسمی که این جسم مرکب روح الهی ماست و بعد روحانی ما از جهت آن که روح الهی در ما دمیده شده ارجح از بعد جسمانی ماست.

آری ما سراسر اندیشه ایم و اندیشه ما احساسات ما را می سازد و احساسات ما رفتارمان را شکل می دهد و رفتارمان، شخصیتمان را شکل می دهد. با این وجود نکته مهمی که دانستن آن ضروری است این است که اندیشه هایمان قابل تغییر و تحول هستند. به محض تغییر اندیشه هایمان، احساساتمان تغییر می کند و بدنبال آن زندگیمان تغییری اساسی و موثر و قابل توجه دارد که با این تغییر جهان اطرافمان تغییری مثبت می کند.

یادمان باشد که گذشته هیچ اقتداری بر ما و سرنوشت آینده‌مان ندارد. چرا که مرکز اقتدار ما زمان حال است. پس باید بیاموزیم در لحظه زندگی کنیم. متأسفتانه گاهی ما به خاطر خطاهای گذشته ‌ی خود از خویشتن متنفر می شویم یا بر اثر احساس گناه بیش از حد گرفتار خود آزاری می گردیم که در نتیجه افکار منفی و نا امیدی و ناکامی به سراغمان می آید.

...و این همه در حالی است که مدام باید نسبت به گناهان و خطاهای خود در عین نادم بودن و در صدد جیران خسارت نمودن در حالت رجا و امیدواری به عفو و رحمت الهی به سر ببریم، امید به مهربان خالقی که گرچه منتقم است و عدالت در مجازاتمان دارد اما همین خالق سریع الرضاست و در صورت توبه نصوح و ندامت و جبران خسارت از گناهان ما می گذرد. البته به شرطی که همیشه فرصت برای توبه را غنیمت بشماریم و ستار و غفار بودن خالق ما را مغرور نسازد و به فکر توبه واقعی باشیم و عالم را محضر خالقی بدانیم که هماره شاهد و ناظر اعمال ماست و به خاطر حضور خالق مرتکب گناه نگردیم و گناه را هر چه باشد با توکل به خالق و توسل به اولیاء الله و معصومین علیهم السلام ترک نمائیم .

مسئله مهم در خلقت ما انسان‌ها همانا قدرت انتخاب و اختیار ماست. به تبع ما انتخاب‌گر اندیشه های خود هستیم و می توانیم اندیشه های مثبت در ذهن بپرورانیم و به عکس می توانیم اندیشه منفی را در ذهن خویش بال و پر بدهیم و عواقب شوم آن را در زندگی و روابط خویش نظاره گر باشیم.

از عوارض شوم زشت پنداری، خود کم بینی است. به گونه ای که فرد همواره نیمه خالی لیوان را می نگرد و داشته های خود را نادیده می گیرد لذا هماره به دنبال کمال در دیگریست و آرامش و سعادت خود را در آرامش دیگران می بیند چرا که چنین فردی مورد تائید خویشتن خویش نیست و همیشه به دنبال گرفتن تائیدیه از دیگران است. در حالی که مهربان خالق همه انسان‌ها را در بدو خلقت یکسان آفریده است و هیچ یک برتری به دیگری الا به تقوی و عمل صالح ندارند.

                                         ادامه دارد...


به قلم سیده طاهره حسینی خرم آبادی

مدیر هیئت بی بی رقیه سلام الله علیهای خرم آباد


تاریخ ارسال مطلب: ۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه