سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸

خانواده و تربیت مهدوی
معرفی کتاب

خانواده و تربیت مهدوی

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
کتاب خانواده و تربیت مهدوی حاصل تلاش دو استاد گرامی، آقای مرتضی آقاتهرانی و محمدباقر حیدری کاشانی می‌باشد. این دو استاد اخلاق و تربیت سعی کرده‌اند خانواده‌ها را برای تربیت نسلی مهدی باور آشنا کنند و راهکارهای عملی را  در این کتاب گردآوری کرده‌اند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

خانواده وتربیت مهدوی

خانواده و تربیت مهدوی:

در این کتاب راهکارهای عملی بسیار مؤثری را ارائه داده‌اند. با استفاده از این راهکارها می‌ توانیم فرزندانمان را در مسیر تربیت مهدوی سوق دهیم. تا در این دنیا و دنیای ابدی در محضر الهی روسفید و سربلند باشیم.

کتاب خانواده و تربیت مهدوی حاصل تلاش دو استاد گرامی، آقای مرتضی آقاتهرانی و محمدباقر حیدری کاشانی می‌باشد. این دو استاد اخلاق و  تربیت سعی کرده‌ اند خانواده‌ ها را برای تربیت نسلی مهدی باور آشنا کنند و راهکارهای عملی را  در این کتاب گردآوری کرده‌ اند.

بخش اول: به سیمای خانواده در نظام هستی ـ سیره‌ نبوی ـ و  آخرالزمان پرداخته است.

خداوند از ابتدای خلقت هر چیزی را جفت آفریده است. خدای رحمان انگیزه تشکیل خانوده را در نهاد انسانها قرار داده است، تا درکنار هم به آرامش برسند. رسیدن به کمالات در گرو تشکیل خانوده است. در دوران آخرالزمان نظام خانوده از هم گسیخته شده و خانوده‌ها تحت تأثیر دیده‌ها و شنیده های خود از رسانه‌ها قرار گرفته و هویت خانوده دچار بحران شدید نابسامانی عاطفی و شهوت گرایی ـ بی غیرتی مردان ـ زن پرستی ـ مانع تراشی در تربیت دینی فرزندان آشنا گریزی و همسایه آزاری ـ حرام خوری و آلودگی‌ های اقتصادی می‌ شود.

بخش دوم: مراحل شکل گیری دکترین تربیتی مهدوی و بنیان‌ها و ویژگی‌های آن را بیان نموده اند..

بخش سوم: عوامل تأثیر گذاری در فرآیند تربیت مهدوی را شرح داده که شامل وراثت و محیط است. ورات محیط شامل محیط جنین، جغافی و اجتماعی می‌ باشد که در دوره جنینی تمام رفتارهای روحی و روانی و تغذیه‌ ای مادر تأثیر فراوانی در تربیت مهدوی بر جنین دارد.

محیط زندگی و تعلیم و تربیت فرزندان در شکل‌ گیری شخصیت آنان نقش بسزایی ایفا می‌ کند، همچنین در مرحله ازدواج همسر نیز در تغییر شخصیت انسان می‌ تواند مؤثر باشد.

بخش چهارم: در مورد بنیان‌ های خانوده در فرآیند تربیت مهدوی که شامل خدا و دعا محوری می‌باشد. باید والدین و مربیان دراعمال و رفتار خود دقت داشته باشند چون فرزندان از رفتار آنها الگوبرداری می‌ کنند و شخصیت فرزند طبق بینش والدین و آینده شکل‌ می‌ گیرد. در این بخش راهکارهایی برای تربیت مهدوی بیان نموده‌ اند.

بخش پنجم: بستر سازی تربیت مهدوی است. که شامل دقت کردن در گزینش همسر ـ شرایط انعقاد نطفه ـ‌مراقبتهای دوره جنینی ـ نام‌ گذاری و مسایل دیگر است که در فرایند تربیت مهدوی مؤثر بوده را شرح داده‌اند.

سه بخش نهایی کتاب راهکارهای عملی را ارائه داده است.

بخش ششم: آداب تربیتی و ویژگی هفت سال نخست دوران کودکی است.که آداب خاصی برای تربیت کودک مهدی محب وجود دارد. از جمله کام برداری با تربت امام حسین (علیه السلام) تلاوت اذان و اقامه در گوش نوزاد ـ عقیقه  و ولیمه ـ تراشیدن موی سر و اعطای صدقه ـ همراه کردن حرز با نوزاد ـ رعایت مقررات و آداب شیردهی..

در این بخش ارئه راهکارهای عملی در نهادینه سازی محبت مهدوی در دوران هفت سال نخست کودک می‌ باشد که شامل ایجاد فضای مهدوی در خانه ـ آموزش های‌ دینی مهدوی به زبان کودکانه ـ همبازی شدن با کودک ـ ارج نهادن به فرمانروایی و بازی گوشی کودک ـ میدان دادن به کودک برای تجربه آموزی خلاق می‌ باشد.

بخش هفتم: اختصاص به ویژگی‌ های دوران هفت سال دوم (نوجوانی) مهدی باور دارد که شامل دوران علم و ادب آموزی ـ نهادینه سازی فضایل اخلاقی ـ دوران مدرسه و تربیت مهدوی ـ دوران بلوغ فکری و جنینی می‌ باشد.

بخش نهایی و هشتم این کتاب اختصاص به هفت سال سوم یعنی دوره جوانی که تربیت مهدی باور نام نهاده‌ اند. این دوره وزارت ـ ملازمت ـ نصرت و یاری پدر و مادر نام گرفته است. در پایان این بخش راهکارهای عملی را توصیف نموده‌ اند.

پدر خانواده در سرنوشت فرزند نقش خیلی مهمی دارد می‌ تواند مسیر زندگی او را به سمت کمالات یا انحرافات سوق دهد.

اولین و مؤثرترین قدم در سرنوشت فرزند توسط پدر باید برداشته شود.

حق فررزند بر پدر واجب است که پایه و مبدأ به وجود آمدن فرزند است، در انتخاب مادر دقت نموده و تنها به جمال زنبای او بسنده نکند. مادری با تقوا و پرهیزگار انتخاب نموده تا پرورش جنین او در وجود مادری باتقوا رشد نماید.

در صورتی والدین صاحب فرزند صالح خواهند شد که در رفتار و اعمال خود دقت نمایند، و در صراط مستقیم و سوی پروردگار گام بردارند.

در این کتاب راهکارهای عملی بسیار مؤثری را ارائه داده‌ اند. با استفاده از این راهکارها می‌ توانیم فرزندانمان را در مسیر تربیت مهدوی سوق دهیم. تا در این دنیا و دنیای ابدی در محضر الهی روسفید و سربلند باشیم.


نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین