یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
کد مطلب: ۳۴۱۵

 سیره مهدوی 3
برگرفته از کتاب "موعود نامه الفبای مهدویت"

سیره مهدوی 3

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
امام سجاد (ع) فرمودند: هشدار که منفورترین مردم نزد پروردگار، کسی است که شیوه امامی را پیروی کند ولی از سیره عملی او پیروی ننماید.

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

آشنایی با سیره اخلاقی امام مهدی(عج):

مبارزه با ثروت اندوزی

امام صادق (ع) فرمود: چون قائم ما قیام کند، هر گنجی را بر صاحب آن حرام نماید، تا آن را به خدمت او آورند و او آن گنج را (در راه مصالح مردم) به کار  گیرد. 1

 امام مهدی (عج) و اجرای عدالت جهانی

 پیامبراکرم (ص) فرمود:

 براستی که علی بن ابی طالب (ع) امام امت من است... 

و قائم از نسل اوست. آن کس که زمین را ازعدالت و مساوات لبریز می کند، آنگونه که از ستم و بیداد لبریز گشته باشد.2

از روشن ترین مظاهر دولت امام زمان (عج) آن است که جهان آنگونه که از ستم پر شده است، از قسط و عدل پر می شود و این مضمون در روایات فراوانی بیان شده و گویای حاکمیت نظام عادلانه و مبتنی برحق در همه جای عالم است  و این خواسته الهی در دوران حضرت قائم (ع) تحقق خواهد یافت.

عدالت درباره نیکان و بدان

امام باقر (ع) فرمود: چون قائم ما بپای خیزد بطور مساوی تقسیم می کند و در میان خلق خدا -با نیک و بد- به عدالت رفتار می نماید.3

باز پس گیری حقوق

رسول خدا (ص) فرمود: کار امام مهدی (عج) در باز پس گرفتن حقوق بدانجا رسد که اگر در بن دندان انسانی حق فردی دیگر نهاده باشد، آن را باز پس  گرفته و (به صاحب حق) بر می گرداند.4

در نظام های بشری، گاهی مرور زمان یا دخالت های دیگران یا محافظه کاری  قضات سبب می شود حق مظلوم از ظالم گرفته نشود. ولی در دولت امام عصر(عج) با دقت و قدرت، همه حقوق مظلومین استیفا می شود و آنگونه که  امیرمؤمنان (ع) هم در خطبه آغاز خلافتش فرمود، هر جا که باشد حق ستمدیده  گرفته می شود و به او رد می گردد.

 قضاوت بدون شاهد خواهی

امام عسکری (ع) در توصیف حضرت مهدی (عج) فرمود: چون او قیام نماید، بین مردم بر اساس دانش خود حکم کند، همانند قضاوت حضرت داود، و  در خواست شاهد نمی کند.5

حضرت داود (ع) بر اساس علمی که خدا در اختیارش گذاشته بود،  در داوری  میان افراد و قضاوت بین متخاصمین به علم الهی خود عمل می کرد و طبق آن  حکم صادر می کرد، نه آنکه از مدعی، شاهد بخواهد، گاهی در شیوه های رایج، مدعی شاهد ندارد، یا شهود دروغین در محکمه گواهی می دهند، یا قسم های دروغ می خورند و حق و ناحق می شود. ولی در عصر امام زمان (عج) وی بر اساس علم خود حکم صادر می کند و هیچ حقی ضایع نمی گردد.

شناخت اجمالی امام

حضرت مهدی صاحب الزمان (ع) در روز جمعه نیمه شعبان 155 هجری در شهر سامراء بدنیا آمد، پدر بزرگوارشان امام حسن عسکری بود. و مادرش  نرجس نام داشت و در سن 5 سالگی پدر را از دست داد و خود به امامت رسید .

آن بزرگوار در اثر فشار دشمنان و طبق تقدیر الهی از آغاز تولد زندگی پنهانی داشت  تا 329 هجری توسط نمایندگانی ویژه به نام های:

1- عثمان بن سعید 2- محمد بن عثمان 3- حسین بن روح 4- علب بن محمد سمری با شیعیان در ارتباط بود که این دوره را دوره غیبت صغری نامیده اند و پس از وفات علی بن محمد سمری غیبت کبری شروع و تاکنون ادامه دارد. طبق روایات مکررو قطعی در کتب اهل سنت و شیعه فردی بنام مهدی از فرزندان پیامبر اسلام (ع) خواهد آمد و حکومت عدل جهانی را تأسیس خواهد کرد که بنابر  نظر شیعه آن فرد امام دوازدهم  شیعیان و فرزند امام حسن عسکری (ع) می باشد

قال الله تعالی:

 و ما اراده کرده ایم برآنانکه در زمین ضعیف نگه داشته شده اند منت نهیم و آنان را پیشوایان قرار دهیم و آنان را وارثان (زمین ) گردانیم. 6

امام سجاد (ع) فرمودند:

هشدار که منفورترین مردم نزد پروردگار، کسی است که شیوه امامی را پیروی کند ولی از سیره عملی او پیروی ننماید.

برای (چگونه بودن) نیازبه الگوداریم و نقش الگو در تربیت چنان روشن است که نیازی به بیان و توضیح نیست.آنچه دراین الگو گیری و اسوه یابی وتاسی به اخلاق اولیاء الهی کار سازاست، آشنایی با جزئیات صفات و رفتار آنان، نه در کلیات. خوشبختانه در کتب حدیث و سیره، نمونه های رفتاری  پیامبر و امامان  بصورت ریز و جزئی آمده است که آشنایی با آنها بسیار سودمند است و گامی جهت خودسازی و تعالی بخشیدن به جامعه است.

 انسان در دید ژرف نگراسلام، بیابانگردی سرگردان و گمگشته ای در تاریکزار زندگی نیست. او کشتی شکسته ای شور بخت و نا امید و اسیر موجهای بیم زا و هراس آفرین نمی باشد.

بلکه موجودی مسئول است که با قصد و مقصودی مشخص با زاد و توشه ای  کامل و راهنمایانی درونی و برونی به سفری  پرداخته که ازصحرای عدم آغاز می شود و تا بار یافتن به لقاء الهی ادامه دارد. تمامی نیروهای خلقت، انسان را دراین سفر صادقانه یاری می کنند و خداوند با لطف بیکران خویش  از راههای گوناگون (به هدایت) پرداخته است و بهترین جایگاه جاودانه را در سرای آخرت برای او مهیا کرده است.

 انسان برای به دست آوردن نیک بختی خویش و سعادتمندی جامعه و رضایت  خداوند باید درطول این سفر چگونه زیستن را بیاموزد و این آموزه ها را در زندگی خویش بکار بگمارد.

 اسلام عزیز برای پاسخگویی بدین سؤال بسیار اساسی دو شیوه را دنبال  کرده است:

 الف: بیان احکام و دستورهای زندگی ازآغاز تا فرجام

 ب: ارائه الگو های تربیتی ونمونه های عینی کمال

بر اساس همین شیوه دوم در قرآن مجید بارها ازپیامبران و دیگر انسانهای والا سخن به میان آمده، و ازجنبه های الگویی آنان ستایش شده تا دیگران نیز به آنان تاسی بجویند.

در مکتب حیات بخش تشیع (اسلام راستین) معرفی این الگوهای الهی گسترده تراست و پیشوایان معصوم که بهترین اسوه و الگوهای زندگی اند فرا روی چشمان باز و دلهای آگاه قرار دارد تا آنانکه مسئولیت الهی و رسالت انسانی  خویش را درک  کرده اند وتصمیم  برای رسیدن به چکادهای فرازمند فضیلت و کمال دارند با درس گرفتن از آنان زیستنی شرافتمندانه که سعادت دنیا و آخرت را تامین می کند در پیش گیرند. رسول خدا(ص) و امامان معصوم (ع) اسوه بشریت اند و تبعیت عملی از آنان رهنمون کمالجویان است.

پیامبراکرم (ص) فرمود: 

خداوند مرا تادیب کرده و ادبم را نیکو ساخته است. 7

ویژگی سیره معصومین در این است که مورد پسند و قبول پروردگاراست و با اطمینان می توان از آن پیروی کرد.

(به امید آنکه هماهنگی اخلاق و رفتار ما با آن یار سفر کرده و آن خورشید پنهان، لیاقت انتظار و توفیق دیدار او را به ماعطا کند و زندگی ما مورد رضایت آن حجت بالغه الهی قرار گیرد.)


پیوندها:

1 - تهذیب الاحکام ج 4ص144  روایت 402

2 - کشف الغمةج3 ص328

3 - علل الشرایع ص161

4 - موسوعة احادیث الامام المهدی ج1 ص221

5 - الکافی ج 1ص509 روایت13

6 - سوره قصص، آیه5

7 - میزان الحکمه، ج1ص78


منبع: "کتاب موعود نامه الفبای مهدویت"

نویسنده مطلب: مریم گودرزی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۹/۲۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه