جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
کد مطلب: ۳۴۰۰

حیطه ی اختیارات ولی فقیه در چه حدی است؟
ولایت فقیه

حیطه ی اختیارات ولی فقیه در چه حدی است؟

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
آن مردمی که در تحت ولایت ولی الله زندگی می کنند اهل نجات هستند. اگر چه گاهی در زندگی خود گناهانی هم داشته باشند و آن مردمی که در تحت ولایت شیطان و طاغوت زندگی می کنند، اهل بدبختی و عذاب هستند. اگر چه در کارهای شخصی و در اعمال خصوصی اهل نیکوکاری و کارهای خوب هم باشند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

کسی که میان خود و خدا را اصلاح کند خدا میان او و مردم را اصلاح خواهد کرد، و کسی که امور آخرت را اصلاح کند، خدا امور دنیای او را اصلاح خواهد کرد، و کسی که از درون جان واعظی دارد ، خدا را بر او حافظی است.  حضرت علی (ع)

 ولایت فقیه:                                        

حیطه ی اختیارات ولی فقیه در چه حدی است آیا می تواند در زندگی خصوصی مردم هم دخالت کند؟

دخالت در امور شخصی افراد -که هیچ ارتباطی با نظام اجتماع در جامعه اسلامی ندارد و یا حکم تامی در مورد آن وارد نشده است- از اختیارات ولی فقیه نیست. بلکه ولی فقیه صاحب اختیار اموری است که به نوعی با اداره جامعه و حکومت اسلامی مرتبط می شود. لذا اگر مسائل و امور شخصی به نحوی متصل با مصالح نظام اجتماعی گردد ولی فقیه مداخله نموده و به حل و فصل آن می پردازد.1

آیا ساز و کاری برای اعمال نظارت بر کارهای ولی فقیه در قانون  وجود دارد؟

مجلس خبرگان برای انجام این وظیفه ی قانونی خود دارای" کمیسیون تحقیق" است که علاوه بر رسیدگی به گزارشات واصله و تحقیق درباره ی صحت و سقم آنها به تشکیلات اداری رهبری نیز توجه داشته و به آن مقام در جلوگیری از نفوذ و دخالت عناصر نامطلوب در تشکیلات نهاد رهبری مساعدت می نماید.

آیت الله مقتدایی عضو این مجلس در این باره می فرماید:

"نظارتی که مجلس خبرگان بر رهبری دارد از عنوان «النصیحه لائمه المسلمین» بالاتر است. چون نصیحت یک امر ارشادی و یا اخلاقی است اما اینجا بالاتر است. بالاخره مجلس خبرگان نهادی قانونی است و نظارت قانونی دارد. لذا اگر به این نتیجه رسیدند که مثلا فلان تصمیم رهبری بر اساس موازین نبوده حتی لازم نیست به خود رهبر بگویند بلکه می توانند عدم صلاحیت رهبر را به مردم اعلام کنند."

رهبر معظم انقلاب در پاسخ به پرسشی در این رابطه می فرمایند:

"هیچ کس فوق نظارت نیست. خود رهبری هم فوق نظارت نیست.چه برسد به دستگاه های مرتبط با رهبری. بنابراین همه باید نظارت شوند. نظارت بر کسانی که حکومت به طور طبیعی به معنای تجمیع قدرت و ثروت است. یعنی اموال بیت المال و اقتدار اجتماعی و اقتدار سیاسی دردست بخشی از حکام است-برای این که امانت به خرج دهند و سوء استفاده نکنند و نفسشان طغیان نکند یک کار لازم و واجب است و باید هم باشد.. بنابراین چنین نیست که دستگاه های مرتبط به رهبری از نظارت معاف باشند. نه به نظر ما بازرسی ها لازم است. البته الان هم هستند و نظارت هم می شوند.البته معنای این حرف این نیست که هیچ خطایی اتفاق نمی افتد.اما بنا برمسامحه کردن و اجازه ی خطا دادن نیست."

در ادارات و سازمان های دولتی و اماکن عمومی شاهد بروز تخلفات و زیر پا گذاشته شدن حدود شرعی هستیم. پس تفاوت این حکومت با رژیم طاغوت در چیست؟

ابتدا باید دانست که ارتکاب به محرمات در یک جامعه به معنی عدم مشروعیت حکومت در آن جامعه نیست. چرا که حتی در زمان حکومت پیامبر مکرم اسلام (ص) و حضرت امیر(ع) نیز بروز تخلف در جامعه و حتی دربین کارگزاران حکومتی آن دو بزرگوار سابقه داشته است.

از سوی دیگر روایات بسیاری از ائمه اطهار(ع) در این موضوع وارد شده که ملاک سنجش مشروعیت حکومت در جوامع را به دست ما می دهد. مثل روایتی از امام صادق (ع) که حضرت می فرمایند:

"ان الله لایستحیی ان یعذب امه دانت بامام لیس من الله وان کانت فی اعمالها بره تقیه و ان الله لیستحیی ان یعذب امه دانت بامام الله و ان کانت فی اعمالها ظالمه مسیئه"

آن مردمی که در تحت ولایت ولی الله زندگی می کنند اهل نجات هستند. اگر چه گاهی در زندگی خود گناهانی هم داشته باشند و آن مردمی که در تحت ولایت شیطان و طاغوت زندگی می کنند، اهل بدبختی و عذاب هستند. اگر چه در کارهای شخصی و در اعمال خصوصی اهل نیکوکاری و کارهای خوب هم باشند. این خیلی عجیب است... مفهوم این حدیث را می توان به ماشینی تشبیه کرد که شما به قصد رفتن به نیشابور سوار شده اید اگر چنانچه این ماشین به طرف نیشابور برود شما حتی به هدف می رسید و اگر این ماشین مثلا به طرف قوچان یا طبس برود مسلم است که شما به هدف نمی رسید حال اگر در ماشینی که بطرف نیشابور می رود آداب انسانی و انسانیت و نیکی و احسان باهم معاشرت نکردند هم بالاخره به نیشابور می رسند به هدف می رسند. برخلاف ماشینی که باید شما را به نیشابور برساند اما به نقطه مقابل نیشابور می برد.اگر دراین ماشین همه ی افراد هم مودب و با نزاکت و با احترام با همدیگر رفتار کنند آیا به هدف خواهند رسید؟ پیداست که نه! 2


پیوندها:

1.بیانات رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه7/12/1366

2.کتاب ولایت مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای ص 136 (باکمی ویرایش)


نویسنده مطلب: گودرزی


تاریخ ارسال مطلب: ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۹/۱۸
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین