یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸

ارزش علم و علم‌ آموزی
بر اساس نظر قرآن علم را منشأ ایمان و تقوی است.

ارزش علم و علم‌ آموزی

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
در ارزش علم و علم‌ آموزی همین بس که خداوند حکیم در قرآن کریم به قلم و قداست آن سوگند یاد نموده است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

ارزش علم و علم‌ آموزی:

در ارزش علم و علم‌ آموزی همین بس که خداوند حکیم در قرآن کریم به قلم و قداست آن سوگند یاد نموده است. آنجا که در سوره مبارکه قلم آیه اول می‌فرماید: ن والقلم و ما یسطرون.

همان‌ گونه که می‌ دانیم معنای علم رسیدن به حقیقت چیزی است گرچه علم معانی دیگری از قبیل دانش و معرفت دارد؛ اما خداوند علم را بصیرت و بینایی و جهل را کوری و ظلمت معرفی نموده است و این را باهم یکسان معرفی ننموده است. آنجا که در سوره مبارکه انعام آیه شریفه 50 می‌فرماید: هَل یَستَویِ الاَعمی وَ البَصیر.

از طرفی بر اساس نظر قرآن علم منشأ ایمان و تقوی است. آری علم نور است و جهل ظلمت و همان‌گونه که می‌ دانیم نور و ظلمت و شب سیاهی و سفیدی باهم در یکجا جمع نخواهد شد و حال‌ آنکه علم چراغ راه است و جهل حجاب و ظلمت و بیراهه.

...و علم بصیرت و آگاهی است و نجات از هر گمراهی در حالی‌ که جهل کوری محض است و گمراهی. علم معرفت است و معرفت منشأ ایمان و ایمان سرچشمه تقوی و تقوی خود راه نجاتی از هر گرفتاری و منجلابی است.

در ارزش و منزلت علم و عالم و معلم همین بس که خداوند اولین معلم است و اسماء الحسنی را به آدم آموزش داد و بدین‌ وسیله او همسرش حوا و بنی‌آدم را اشرف مخلوقات و مسجود ملائک گرداند.

...و بدین گونه آدم معلم فرشتگان شد و این امتحانی بس بزرگ بود و در حقیقت آدم از این آزمایش الهی سربلند بیرون آمد و مسجود ملائک گشت. بدیهی است که چنین مخلوقی از مخلوقات خالق حکیم اگر در راه عبادت مهربان معبودی یکتای خویش بکوشد و دنیا را هدف و غایت زندگی خویش قرار ندهد و به‌عکس آن را مزرعه و کشتگاه آخرت قرار دهد همانا بی‌ شک در مقام و منزلت از فرشتگان مقرب الهی برتر و بالاتر خواهد بود. چراکه ارزش عبادت بنی‌ آدم به دلیل نعمت اختیار از عبادت فرشتگان برتر است. چراکه خالق بنده‌نواز زمین و آسمان و هر آنچه ما بین این دو است به خاطر انسان آفرید و انسان را برای خود خلق نمود.

...و اینک چه زیبا و زیبنده است که یادمان باشد ما در این دنیا بیهوده آفریده نشده‌ ایم و همچنین بیهوده اشرف مخلوقات قرار نگرفته‌ ایم و بار امانت را بی‌ دلیل نپذیرفته‌ ایم و مهم‌ تر از همه بی‌ سبب خالق مهربان معلم ما و ما معلم فرشتگان نشده‌ ایم.

آری همواره یادمان باشد قدر و منزلت خویشتن خویش بدانیم چرا که فردای قیامت از هر آنچه نعمت و موهبت به ما عطاشده است سؤال خواهد شد.

...و ما در مقابل تک‌ تک نعمات الهی که همانا امانت‌های معبودمان در دستان ماست مسئولیم حتی به‌ نوعی در قبال یکدیگر نیز مسئولیم آنجا که رسول حق حضرت محمد صلی‌ الله و علیه و آله و سلم می‌فرماید:

کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته

آری ما مسئولیم ...


به قلم سیده طاهره حسینی خرم آبادی

مدیر هیئت بی بی رقیه سلام الله علیهای خرم آباد


تاریخ ارسال مطلب: ۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۷/۲۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
پربیننده ترین
پربحث ترین