جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد مطلب: ۳۱۲۰

آموزش در دوران پیش از دبستان

آموزش در دوران پیش از دبستان

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
کودکان هدایایی هستند که خداوند متعال با آنها زندگی پدران و مادران را زینت می بخشد. حضرت علی علیه السلام فرمودند: "تربیت در کودکی همانند نقشی است که بر سنگ حک می شود."

بسم الله الرّحمن الرّحیم

کودکان هدایایی هستند که خداوند متعال با آنها زندگی پدران و مادران را زینت می بخشد.

کودکان امروز، مردان و زنان فردا هستند که حفظ و تربیت این امانت های الهی در واقع تربیت نسل آیندۀ بشر است. لذا اگر تربیت کودکان در این سنین حساس به درستی صورت گیرد، آن گاه می توانیم در آینده انتظار جامعه ای متعالی داشته باشیم. پس اگر بگوییم آموزش در دوران کودکی، اساسی ترین مسئلۀ زندگی بشر است، حرف گزافی نگفته ایم.

امروزه آموزش و پرورش در دورۀ پیش از دبستان از جهتی به عنوان یک حقّ مسلّم برای کودکان، و از جهت دیگر یک مسئولیت بزرگ اجتماعی برای مسئولان کشورهاست. از این رو در بسیاری از کشور ها، جایگاه ویژه و ارزشمندی برای این دوره در نظام های آموزشی لحاظ کرده اند.

در زمینۀ اهمیت و ضرورت آموزشی های پیش از دبستان باید گفت که دوران کودکی اولین و اساسی ترین دورۀ زندگی هر فرد است و پایۀ رفتاری و شخصیتی بزرگسالان در این سنین شکل می گیرد.

سخن حضرت علی علیه السلام که فرمودند: "تربیت در کودکی همانند نقشی است که بر سنگ حک می شود." مؤید این سخن است. یافته های پژوهشی نیز بیانگر این است که آموزش و پرورش در دورۀ پیش از دبستان به لحاظ قرار داشتن کودکان در سنین حساس یادگیری و همچنین شکل گیری امکانات و کیفیات سازشی کودکان با محیط و کسب موفقیت های اجتماعی بهتر در مراحل بعدی زندگی، و همچنین جامعه پذیری افراد، نقش به سزایی دارد.

از طرف دیگر روند رو به رشد متقاضیان ورود به دوره های آموزشی پیش از دبستان، به دلیل سرمایه گذاری والدین در جهت تربیت صحیح و اصولی کودکان و حساس تر شدن آنها به سرنوشت آیندۀ فرزندان، و همچنین اشتغال والدین و سایر نیاز های جامعه، بیانگر ضرورت تهیۀ برنامه های مناسب برای آموزش بهتر در این سنین است که جز از طریق تحقیق و تفکر به دست نمی آید.


منبع: کتاب آوای مادرانه(راهنمای اولیای نو آموزان پیش دبستانی)، محمد احسانی، حمید رضا محمد بیگی، الهه حسن پور، راحله ملکان، خیر مقدم صبوری، رحیمه ملکان، بهاره بختیاری راد.

نویسندۀ مطلب: معصومه اصغری


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۲ - ۱۳۹۶/۵/۸
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه