جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

صحیح بودن توبه از گناهان کبیره
باب پافشاری نمودن بر گناه

صحیح بودن توبه از گناهان کبیره

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
امیرالمؤمنین (ع) فرمود: هیچ شفاعت کننده ای پیروزمندتر از توبه نیست.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

باب صحیح بودنِ توبه از گناهان کبیره:

امام صادق (ع) این آیه را قرائت فرمود: « به راستی که خداوند شرک ورزیدن به خود رانمی بخشاید ولی غیر از شرک را برای هرکسی که بخواهد می بخشد» سپس فرمود: چه گناه کبیره باشد و چه صغیره. راوی گوید: عرض کردم: اینکه در آیه آمده است که غیر شرک را می بخشد آیا شامل گناهان کبیره هم می شود؟ حضرت فرمود: آری.

اسحاق بن عمّار گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم: آیا گناهان کبیره هم در این آیه از شرک استثنا شده اند؟ حضرت فرمود: آری.

امام صادق (ع) فرمود: هیچ مؤمنی نیست که در شبانه روز [حتّی اگر] اگر مرتکب چهل گناه کبیره شود و با حالت پشیمانی جملۀ استغفار زیر را بگوید جز اینکه خداوند گناهانش را می بخشاید و آن استغفار این است: «اَستَغفِرالله الذّی لا الهَ الاّ هوالحیَّ القَیّومَ بَدیعَ السّماواتِ وَالارضِ ذَا الجَلالِ وَ الاکرامِ وَ اَسألُهُ اَن یُصَلّیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اَن یَتوبَ عَلَیَّ» سپس فرمود: کسی که در روز مرتکب بیش از چهل گناه کبیره شود در وجودش خیری نیست.

رسول خدا (ص) فرمود: همانا شفاعت من برای کسانی از امّتم می باشد که مرتکب گناه کبیره شده اند.

امام صادق (ع) فرمود: شفاعت ما برای شیعیانی است که اهل انجام گناهان کبیره اند ولی آنان که توبه کرده اند خداوند دربارۀ آنان می فرماید: «بر نیکوکاران هیچ راهی نیست».

امیرالمؤمنین (ع) فرمود: هیچ شفاعت کننده ای پیروزمندتر از توبه نیست.

از امام صادق (ع) دربارۀ این آیه که می فرماید: «به راستی که خداوند شرک ورزیدن به خود را نمی بخشاید ولی غیر از شرک را برای هر که بخواهد می بخشد» پرسیده شد که آیا اینکه فرموده است: «برای هر که بخواهد» شامل انجام دهندگان گناهان کبیره هم می شود؟ حضرت فرمود: آری. اگر خدا بخواهد آنان را عذاب می کند و اگر بخواهد می بخشد.

امام صادق (ع) دربارۀ گفتار خدای عزّوجلّ که می فرماید: کسی که مؤمنی را از روی عمد به قتل برساند جزایش برای همیشه دوزخ است» فرمود: جزای چنین کسی دوزخ است اگر خداوند او را مجازات کند.

سهل بن یَسَع گوید: امام رضا (ع) شنید که یکی از یارانش می گوید: خداوند لعنت کند کسی را که با علی (ع) جنگید. حضرت به او فرمود: بگو: بجز کسی که توبه نمود و خود را نیکو کرد.

سپس فرمود: گناه کسی که به علی (ع) پشت نمود و توبه نکرد از گناه کسی که با او جنگید و سپس توبه کرد بزرگتر است.

ابراهیم بن عباس گوید: در مجلس امام رضا (ع) بودم و با یکدیگر دربارۀ گناهان کبیره و نظر معتزله که گناهان کبیره بخشیده نمی شوند گفتگو می کردیم پس امام رضا (ع) فرمود: امام صادق (ع) فرموده است که: قرآن بر خلاف نظر معتزله نازل شده است زیرا خداوند عزّوجلّ فرموده است: «و همانا پروردگارت دارای مغفرت است و مردمان را بر ظلم و ستمشان می بخشاید».

جُندب غفاری گوید: رسول خدا (ص) فرمود: به راستی که روزی مردی گفت: سوگند به خدا که فلانی را خداوند نمی بخشاید پس خداوند عزّوجلّ فرمود: این کیست که بر من سوگند می خورد که فلانی را نمی بخشم؟ من فلانی را بخشیدم و به خاطر سخن این شخص عملش را باطل و ناچیز نمودم.

از امام صادق (ع) دربارۀ گفتار خدای تعالی که می فرماید: «خداوند غیر از شرک را برای هرکه بخواهد می بخشاید» پرسیده شد که آیا گناهان کبیره هم در این استثنا داخل هستند؟ (یعنی خداوند آنها را نیز می بخشد؟) حضرت فرمود: آری.


منبع: کتاب "جهاد با نفس" ، نوشته شیخ حرّ عاملی 

نویسنده مطلب: نعمتیان


تاریخ ارسال مطلب: ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۳/۱۳
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه