جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
کد مطلب: ۱۷۷۹

آیا بزرگداشت موالید و وفیات اولیاء خدا بدعت است؟

آیا بزرگداشت موالید و وفیات اولیاء خدا بدعت است؟

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
گروه وهابی بزرگداشت موالید و وفیات اولیاء و رجال آسمانی را بدعت و حرام می دانند تو گویی آنان دشمن سرسخت بزرگان دین و اولیاء الهی هستند و اجتماع در موالید و وفیات آنان را حرام می خوانند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

آیا بزرگداشت موالید و وفیات اولیاء خدا بدعت است؟

گروه وهابی بزرگداشت موالید و وفیات اولیاء و رجال آسمانی را بدعت و حرام می دانند تو گویی آنان دشمن سرسخت بزرگان دین و اولیاء الهی هستند و اجتماع در موالید و وفیات آنان را حرام می خوانند.

«محمد حامد فقی» رییس جماعت «انصار السنة المحمدیة» در پاورقی های خود بر «الفتح المجید» می نویسد:

«الذکریات التی ملات البلاد باسم الاولیاء هی نوع من العبادة لهم و تعظیمهم» 1

یادواره ها و بر پا کردن جشن در ایام ولادت یا وفات اولیاء، پرستش آنان حساب می شود و یک نوع عبادت و تعظیمی نسبت به آنان محسوب می گردد.

ریشه تمام اشتباهات آنان یک کلمه است و آن اینکه چون برای شرک و توحید و بالاخص مفهوم «عبادت» حد و مرزی تعیین نکرده اند از این جهت هر نوع بزرگداشت را عبادت و پرستش تصور نموده اند.

همچنانکه ملاحظه می فرمایید وی در کلام خود لفظ «عبادت» و «تعظیم» را کنار هم قرار داده و تصور کرده است که هر دو لفظ یک معنی دارند.

و ما در بخش آینده معنی «عبادت» را توضیح خواهیم داد و به روشنی ثابت خواهیم کرد هر تکریم و تعظیم از بندگان صالح خدا، به قید اینکه «بندگان» خدا هستند، به هیچ وجه پرستش طرف نیست از این جهت این بحث را از جهت دیگر (غیر از شرک در عبادت) مورد بررسی قرار می دهیم.

شکی نیست که قرآن کراراً گروهی از انبیاء و اولیاء را با جمله های فصیح و بلیغ ستوده است.

قرآن درباره حضرت زکریا و یحیی و ...می گوید:

«اِنَّهُم کانُوا یُسارِعُونَ فِی الخَیراتِ وَ یَدعُونَنا رَغَباً وَ رَهَباً وَ کانُوا لَنا خاشِعینَ». (سوره انبیاء آیه 90)

آنان به کارهای نیکو می شتافتند، و با امید و بیم، ما را می خواندند و در برابر ما فروتن بودند.

حالا اگر کسی در مجالسی که به نام آنها برپا گردد آنان را به مضمون این آیه و امثال آن توصیف نماید و آنان را از این طریق تجلیل کند آیا جز پیروی از قرآن کاری انجام داده است؟

خداوند دربارۀ خاندان رسالت می فرماید:

«وَ یُطعِمونَ الطَّعامَ عَلی حُبِّهِ مِسکیناً وَ یَتیماً وَ اَسیراً» (سوره دهر آیه 8)

با این که طعام را دوست دارند، آن را به مسکین و یتیم و اسیر می دهند.

حالا اگر پیروان علی در روز میلاد امیر المؤمنان دور هم گرد آیند و بگویند که علی آن کسی است که طعام خود را به مسکین و یتیم و اسیر می داد، آیا او را عبادت کرده اند.

اگر در روز میلاد پیامبر، آیاتی را که پیامبر را ستوده است، به غیر زبان عربی ترجمه کنیم و یا در قالب شعر بریزیم و در مجمعی بخوانیم چرا دچار کار حرام شده باشیم؟!

آنان دشمنان تکریم پیامبر و اولیاء الهی می باشند که در پوشش مبارزه با بدعت می خواهند از آن جلوگیری کنند.

در این جا پرسشی مطرح است که بلند گوهای «وهابیها» بیشتر روی آن تکیه می کنند و آن اینکه: این مجالس و محافل، چون به نام «مذهب» بر پا می گردند، و به اسلام نسبت داده می شوند، باید از طرف آیین اسلام به صورت خصوصی و یا عمومی، مورد تصویب قرار گیرند، در غیر این صورت «بدعت» و «حرام» خواهد بود.

پاسخ این سؤال بسیار روشن است، زیرا آیات قرآن که ما را بر لزوم «تکریم پیامبر» دعوت می کند در این مورد کافی است و این نوع مجالس جز به عنوان «بزرگداشت» رجال آسمانی به هیچ صورتی، بر پا نمی گردد و چیزی «بدعت» خوانده می شود که مورد تصویب قرآن و یا سنت پیامبر به صورت «خصوصی» و یا «عمومی» نباشد، هدف از این بزرگداشتها که میان تمام ملل عالم نسبت به بزرگان خود مرسوم است، جز تکریم و احترام چیزی نیست و در میان تمام مسلمانان جهان جز یک مشت وهابی «نجدی» خشک، رواج کامل دارد و اگر این کار «بدعت» و یک کار «نوظهور» بود و با موازین کلی اسلامی منطبق نبود، ممکن نبود علماء اسلام در اقطار اسلامی میلاد پیامبر را جشن بگریرند و با خواندن مقالات و اشعار نغز و شیرین بر مجالس شکوه بخشند.


پی نوشت:

  1. فتح المجید ص154. در این ایام که اوراق و صفحات تنظیم می شود در حالی که در تمام کشورهای اسلامی جشن و مجالس شادی به مناسبت میلاد پیامبر اسلام بر پا است، مفتی سعودی «بن باز» هر نوع بزرگداشت میلاد پیامبر اسلام را حرام و بدعت اعلام کرده است، ولی همین مرد «فیصل سعودی» را در دوران سلطنت وی «امیر المؤمنین» خطاب کرد و این عمل به اندازه ای شور و زننده بود که «خان» هم فهمید و از پذیرش آن لقب متواضعانه پوزش طلبید.

منبع: آیین وهابیت، اثر استاد جعفر سبحانی

نویسنده مطلب: شهلا کلاته


تاریخ ارسال مطلب: ۲۳:۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه