یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
کد مطلب: ۱۶۷۵

موانع گسترش تشیع در جهان
قرآن کریم تعصب های بیجا، قومیت و حس ناسیونالیستی و پیروی از آبا و اجداد و هم کیشان را که بر اساس خرافه پرستی و موهومات است، مردود می داند و مذمت می کند.

موانع گسترش تشیع در جهان

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
در عصر حاضر، جهل و نادانی و یا تعصبات خشک و بی روح بسیاری از مردم جهان، آراء فاسد و پوشالی و عاری از حقیقت، مکاتب انحرافی و فرقه های نوظهور و عرفانهای کاذب، دنیای اسلام را با بحرانی جدی رو به رو نموده است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

قوم گرایی و نژاد پرستی:

قوم گرایان با تحریک عواطف و افکار و با دامن زدن به اختلاف زبان، آداب و رسوم، نژاد و رنگ و مذهب، مردم را به اقدامات اعتراضی و ناامنی تشویق می نمایند تا بتوانند فعالیت ها و برنامه های خود را در منطقه یا شهر و کشوری عملی سازند خصوصا با وجود تنوع قومی در بسیاری از کشورها و مناطق و تهدیدهائی که ممکن است بر اثر منازعات قومی بوجود آید.

منازعات قومی هم می تواند آسیب جدی برای حکومت و وحدت ملی را به دنبال داشته باشد و هم می تواند آسیب جدی برای وحدت دینی باشد.

قرآن کریم تعصب های بیجا، قومیت و حس ناسیونالیستی و پیروی از آبا و اجداد و هم کیشان را که بر اساس خرافه پرستی و موهومات است مردود می کند و مذمت می کند؛ 1

و عصبیت را از صفات رذیله شیطان می شمارد. 2

شیطان با تعصب ورزیدن به خلقت ناری خود در برابر فرمان الهی سر فرود نیاورد و تبعیت نکرد و در شمار رانده شدگان از درگاه الهی قرار گرفت و علی (ع) از ابلیس به عنوان پیشوای متعصبان و کسی که بنیان گذار عصبیت بود نام می برد. 3

البته اگر تعصب بر اساس عقل و منطق و اصول انسانی باشد نه تنها مذموم نیست بلکه ممدوح و در واقع تقلید جاهل از عالم است که از منظر اسلام ممدوح و قابل تحسین است.

قرآن کریم برای گروه و جمعیت و نژاد و قبیله و منطقه و یا مال و ثروت و مقام اصالت و ارزشی قائل نیست بلکه ملاک برتری انسانها در هر شهر و دیار و با هر رنگ و نژاد و زبانی از منظر قرآن علم و ایمان 4، تقوا و پرهیزکاری 5، و جهاد در راه خدا 6 است.

عکس فرقه گرایی

جهل و تعصب:

جهل و نادانی و تعصب و طرفداری حزبی و سر سختی در دفاع از آن بدون در نظر گرفتن معیارهای دینی و الهی هر دو عامل انحراف و کج روی و در بسیاری از آیات و روایات از آن مذمت شده است و متأسفانه در جوامع بشری بوده و هست و اگر بشر متخلق به اخلاق دینی و الهی و آراسته به تربیت اسلامی نشود آتش تعصب و لجاجت و جهل و نادانی او جامعه را به فساد و تباهی می کشاند و تعادل معنوی جامعه را به هم می زند.

کشتار بی گناهان و ویرانی و نابودی بخش عظیمی از زیر ساخت ها و ذخایر و منابع مالی جهان و درگیری ها و جنگ های داخلی و خارجی بسیاری از کشورها و مناطق نتیجه جهالت و تعصب بی اساس حکام و سردمداران و گروه ها و احزابی است که در پی امتیازات مادی و سهم خواهی و افزون طلبی، تنها به کسب مقام و قدرت و موقعیت خود می اندیشند.

جهل و نادانی و فاصله گرفتن از علم و آگاهی یکی از بزرگترین خساراتی است که بشریت را تهدید می کند و عامل جنایت و جنگ و خونریزی ترور و نا امنی و رواج فساد و فحشا و منکرات می شود.

قرآن کریم در یک دستور اخلاقی و جامع به اعراض و روی گرداندن از جاهلان و نادانان سفارش میکند 7 و امام علی جهل را ریشه و اصل شرارت ها و انحرافات می داند 8

و جاهل را افراط گر و یا تفریط کننده معرفی می کند. 9

و می فرماید: مردم دشمن چیزی هستند که نسبت به آن جاهلند. 10

جهل سبب حجاب هائی چون حجاب دنیاپرستی، معصیت و نافرمانی، خودبینی و آراء فاسده می شود و بیماری بسیار خطرناکی است که انسان را نسبت به تکالیف و وظایف خود و حقوق دیگران نه تنها بی تفاوت می کند بلکه او را وادار می کند تا به جنایات هولناکی دست بزند.

در عصر حاضر بر اثر جهل و نادانی و یا تعصبات خشک و بی روح بسیاری از مردم جهان، آراء فاسد و پوشالی و عاری از حقیقت، توسط مکاتب انحرافی و فرقه های نوظهور و عرفانهای کاذب، دنیای اسلام را با بحرانی جدی رو به رو نموده است و با تبلیغات گسترده ای که تحت حمایت جهان خواران و سلطه گران دارند مانه گسترش تشیع و اسلام ناب محمدی (ص) در سطح جهان می باشند.


پیوندها:

1- مائده، آیه 104

2- اعراف، آیه 12

3- نهج البلاغه، خطبه 234

4- مجادله، آیه 11

5- حجرات، آیه 13

6- نساء، آیه 95

7- اعراف، آیه 199

8- میزان الحکمه، ج 2، ص 153

9- نهج البلاغه، حکمت 70

10- نهج البلاغه، حکمت 172


منبع: کتاب "جاذبه هائی از مکتب تشیع"، نوشته محمد افتخاری

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه