یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸
کد مطلب: ۱۵۶۴

حدیث دوم، توسل به حق سائلان

حدیث دوم، توسل به حق سائلان

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
حدیث یاد شده، از احادیث بسیار روشن است که گواهی می دهد که انسان در مقام درخواست حاجت از خدا، می تواند مقام و منزلت حق و شأن صالحان را واسطه خویش قرار دهد، و دلالت بر مقصود ما روشن است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

حدیث دوم، توسل به حق سائلان:

«عطیه عوفی» از «ابوسعید خدری» نقل می کند، پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله) فرمود:

هرکس از خانۀ خود برای نماز بیرون برود و در این حال دعای یاد شده در زیر را بخواند، با رحمت خدا روبرو می گردد، و هزار فرشته برای او طلب آمرزش می کنند1.

«اَللهُمَّ انّی اَسئَلُکَ بِحَقِّ السّائلینَ عَلیکَ وَ اَسئَلُکَ بِحَقِّ مَمشایَ هذا فَانّی لم اَخرُج اَشراً و لا بطراً وَ لا ریاءً وَ لا سُمعَةً وَ خَرَجتُ اِتِّقاء سَخَطِکَ وَ ابتِغاء مَرضاتِکَ فَاسئَلُکَ ان تُعیذَنی مِنَ النّار و ان تَغفرَلی ذُنوُبی انّه لا یَغفِرُ الذُّنُبَ الاّ اَنتَ...»

پروردگارا از تو درخواست می کنم به حق سؤال کنندگان و به حرمت گامهایی که به سوی تو بر می دارم، من از روی نافرمانی و برای خوش گذرانی و یا ریاء و سمعه از خانه بیرون نیامده ام، من برای پرهیز از خشم تو و تحصیل رضای تو خارج شده ام، از تو می خواهم مرا از آتش باز داری و گناهان مرا ببخشی، زیرا گناهان را جز تو کسی نمی بخشد.

حدیث یاد شده، از احادیث بسیار روشن است که گواهی می دهد که انسان در مقام درخواست حاجت از خدا، می تواند مقام و منزلت حق و شأن صالحان را واسطه خویش قرار دهد، و دلالت حدیث بر مقصود ما روشن است.


پی نوشت:

  1. «اقبل الله بوجهه و استغفر له الف ملک» به صحیح «حافظ محمد بن ابی عبدالله بن ماجه قزوینی» که یکی از صحاح ششگانه است: جلد1، باب مساجد، صفحه 261 و 262 طبع مصر، و به «مسند امام احمد بن حنبل» جلد3، حدیث 21 مراجعه شود.

منبع: آیین وهابیت، اثر استاد جعفر سبحانی

نویسنده مطلب: شهلا کلاته


تاریخ ارسال مطلب: ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه