چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱

اخلاق و تربیت

"مبارزه با شیطان "(۲)

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
به راستی چگونه امکان پذیر است انسان سالها عبادت کند اما عاشق خدا و خانواده آسمانی خود نباشد و اشتیاقی به آنان نداشته باشد؟

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

"مبارزه با شیطان "(2)

امام رضا علیه السلام می فرماید "کسی که یاد خدا را می کند اما اشتیاق در وجود او به خدا ایجاد نمی‌ شود خودش را مسخره کرده است "

آری گاهی انسان همراه با انجام عبادت شوق و ذوقی ندارد بلکه با زور و کراهت انجام می دهد و عبادت می کند و اگر هم شوقی داشته شوق او اندک است .

به راستی چگونه امکان پذیر است انسان سالها عبادت کند اما عاشق خدا و خانواده آسمانی خود نباشد و اشتیاقی به آنان نداشته باشد؟ حس رفاقت و صمیمیت و هم خانوادگی با خدا و خانواده آسمانی خویش را نداشته باشد؟

.. .و تمام این ها ریشه در عدم خودشناسی انسان دارد لذا تمام فعالیتهای او جز بخش طبیعی او شده و خوراک بخش معنوی و انسانی او نشده است. چون قادر نبوده این دو بخش را از هم تفکیک نماید. لذا زحمات علمی و معنوی را که متحمل شده است ها منثورا شده اند.

...و این خیلی مهم است که اگر کسی تصمیم به انسانی زندگی کردن دارد و موقع وفات سالم متولد بشود و به آرامشی که خداوند وعده فرموده در دنیا و آخرت به آرامش واقعی برسد.

آری  اولین و مهمترین گام این است که حتی در جزیی ترین کارها قادر باشد بین خود طبیعی و خود انسانی خویش تفکیک نماید و بتواند با خود حقیقی خویش ارتباط برقرار نماید. لذا باید خود حقوقی خویش را شهود نماید و با آن ارتباط برقرار نماید و باورش نماید .به عنوان مثال زمانی که ما یک خانه کوچک داریم یا خونه کثیف داریم یا در کل خانه نداریم همواره احساس شرمندگی داریم برخلاف زمانی که خانه ای تمیز و مرتب و وسیع داریم احساس عزت و آبرومندی می نمائیم. حتی در مورد پوشیدن لباس شیک و مرتب و لباس مندرس و سر وضع ژولیده نیز شخصیت انسان بالا و پایین خواهد شد حتی مجرد بودن و متاهل بودن، داشتن و نداشتن فرزند 'نوع شغل و میزان در آمد در آرامش انسان تاثیر گذار خواهد بود. زیرا ما حقیقتا با این عوامل پیوند برقرار نموده ایم و اساسا خود حقیقی وجود ندارد لذا تمام این احساسات غلط از آب در خواهد آمد. زیرا ظرفیت انسان پایین می آید.

ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه (س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۲/۲۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه