دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

اخلاق و تربیت

"تغییر دل "(۱)

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
برای تغییر دادن دلمان راههای متعددی وجود دارد اما بهترین و اصیلترین راه که خیلی مورد غفلت ماست این راه چیزی جز تفکر سودمند نیست .

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

"تغییر دل "(1):

برای تغییر دادن دلمان راههای متعددی وجود دارد اما بهترین و اصیلترین راه که خیلی مورد غفلت ماست این راه چیزی جز تفکر سودمند نیست .

...و انسانی که بتواند درست بیندیشد و خود را به خدا بسپارد و با تمام وجود به خدا تکیه و اعتماد نماید بسیار کم و اندک است.

آری آدمی که حاضر باشد این نوع سلوک را انجام بدهد اندک شمار هستند .کم هستند افرادی که جگر این را داشته باشد که یک ساعت تفکر مفید و سازنده داشته باشد و بتواند با شجاعت به خلوت برود و تفکر نماید .فواید زیادی عاید او خواهد گشت زیرا تفکر سازنده شاعر انسان را باز می نماید و اگر راه تفکر را کسی رفت و نتیجه ندید بدانید که روش تفکر او صحیح نبوده است .

...و تفکر کردن کار هر کسی نیست بر خلاف عمل که کار هر کسی است .خداوند می فرماید اگر خواهان سرعت عمل هستید فکرتان را به کار بیندازید و مهمتر از همه چیز نیازمند هدایت خدا هستیم زیرا هدایتگری جز هدایت الهی وجود ندارد. زیرا فقط هدایت خدا هدایت علمی و تخصصی است و بقیه هدایت‌ها ظن و گمان است و بی پایه و اساس هستند.

...و زمانی که به قرآن که کتاب انسان و جهانست مراجعه می نمائیم مشاهده می‌ کنیم که بسیاری از اطلاعات ارزنده و ارزشمندی از ما و خلقت ما به ما و جهان عرضه فرموده است.

خداوند در قرآن کتاب آسمانی و هدایتگر ما می فرماید "آنچه که در زمین آفریده شده برای انسان آفریده شده است "و به جز خدای تبارک و تعالی تعداد آن را نمی‌ دانند و نمی توانند که شمارش نمایند .همه آنها بر اساس ساختار وجودی انسان خلق شده اند .

...و در مرحله دوم خداوند تبارک و تعالی دهها آیه را به جزئیات آنچه که در روی زمین است و روز آن با انسان اختصاص فرموده است .

ادامه دارد ....


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه (س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۸
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه