جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مطلب: ۱۱۸۸۵

جهنمیان و حدیث معراج
عالم قبر و احتضار

جهنمیان و حدیث معراج

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
در حدیث معراج رسول الله صلی الله علیه و آله و سلّم که پیامبر اکرم الله صلی الله علیه و آله و سلّم بهشت و جهنم و بهشتیان و جهنمی ها را دید...

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جهنمیان و حدیث معراج:

در حدیث معراج رسول الله صلی الله علیه و آله و سلّم که پیامبر اکرم الله صلی الله علیه و آله و سلّم بهشت و جهنم و بهشتیان و جهنمی ها را دید، فرمود: با جمعی ر به رو شدم که در جلوی آن ها سفره هایی از گوشت های پاکیزه و سفره هایی از گوشت پلید و کثیف بود و آنها گوشت های پاکیزه را رها کرده بودند و خبیث ها را می خوردند. از جبرئیل پرسیدم اینها کیستند؟ گفت: کسانی که حلال را گذاشته  حرام می خورند.

از آنجا عبور کردیم. به گروهی رسیدم که لب های کلفتی مثل لب های شتر داشتند. با آن لب ها گوشت های بدن خود را قیچی کرده و در دهانشان قرار می دادند. پرسیدم: این ها چه کسانی هستند؟ جبرئیل گفت: کسانی که پیوسته دیگران را دست می اندازند و عیب جویی و مسخره می کنند.

بعد به گروهی رسیدیم که سر و صورت آنها را با سنگ بزرگ می کوبیدند. پرسیدم: اینها کیستند؟ گفت: کسانی که با بی اعتنایی به نماز می خوابند و نماز نمی خوانند.

به گروهی رسدیم که آتش می خوردند و به طور وحشتناکی آتش از آن ها خارج می شد. وقتی پرسیدم، گفت: آنها اموال یتیمان را از روی ظلم و ستم می خورند.

قرآن می فرماید: إّنَّ الَّذینَ یَأکُلوُنَ أَموالَ الیَتامی ظُلماً أِنَّما یَأکُلوُنَ فی بُطوُنِهِم ناراً؛ 1 آنان که اموال یتیمان را به ستمگری می خورند، در حقیقت آنها در شکم خود آتش جهنم فرو می برند و به زودی در آتش فروزان خواهند افتاد.

به قومی رسیدیم که آنقدر شکمهایشان متورم و بزرگ بود که نمی توانستند برخیزند. گفت: اینها رباخواران هستند. 2

چنان که قرآن می فرماید: اَلَّذینَ یَأکُلوُنَ الرِّبا لا یَقُوموُنَ أِلّا کَما یَقوُمُ الَّذی یَتَخَبَّطُهُ الشَّیطانُ مِنَ المَس؛ 3 رباخوارها در آخرت بر نمی خیزند، مگر مثل برخاستن کسی که بر اثر تماس شیطان آشفته و دیوانه شده و تعادل ندارد.

گاه زمین می خورد و گاه بر میخیزد. همان طور که خود او در دنیا دیوانه وار ربا می گرفت و تعادل جامعه را به هم زده و اختلاف طبقانی درست کرده بود. همان عمل گریبانش را در قبر و قیامت می گیرد.


پیوندها:

1-سوره نساء، آیه 10

2-بحارالانوار، ج 18، ص 324

3-سوره بقره، آیه


منبع: کتاب سرنوشت انسان(احتضار و عالم قبر)، نوشته ی آقای مسعود عالی

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه