جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

نقش باورهای دینی در ازدیاد نسل
اخلاق و تربیت

نقش باورهای دینی در ازدیاد نسل

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
باورهای دینی، نقش مهمی در امر ازدواج  و ازدیاد نسل صالح در سبک زندگی اسلامی دارد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

نقش باورهای دینی در ازدیاد نسل:

باورهای دینی، نقش مهمی در امر ازدواج  و ازدیاد نسل صالح در سبک زندگی اسلامی دارد.

نقش باورهای دینی در تولید نسل

سبک زندگی غربی، به دنبال ترویج کنترل جمعیت و تک‌‌فرزندی وعدم اشتیاق به ازدواج و تشکیل خانواده در کشورهای اسلامی است؛ موضوعی که با اهداف شوم استعماری در جهت تسلط بر منابع مادی و انسانی مسلمانان می باشد. از این رو کشوهای اسلامی، می بایست بنابرسفارش دین اسلام برای بقای نسل، ازدواج و ازدیاد جمعیت، برنامه ریزی کرده و جامعه اسلامی را به امر ازدواج وفرزندآوری توصیه کنند.

بقای نسل از مصالح ضروری اسلام است که شارع مقدس، نسبت به آن، اهتمام جدی داشته و بر اساس آن احکامی را جعل نموده است. خداوند برای بقای نسل، در وجود او نیروی شهوت قرار داده سپس ازدواج را برای او تشریع کرده است و برای حفظ نهاد خانواده، زنا و لواط را تحریم کرده و برای آن مجازات حد مقرر فرموده است. آیات و روایات زیادی به امر فرزندآوری و تولید نسل، ترغیب می‏ کند و دسته‌ای از آن ها با برجسته نمودن محاسن فرزند و توجه دادن به ابعاد و زوایای مختلف آن، تلویحاً میل به تولید نسل را در مخاطبان خود، برانگیخته است.

براین‌ اساس، اسلام ازدواج و تکثیر نسل را، امری پسندیده و تأیید شده دانسته، حتی در مواردی آن را واجب شمرده است. بلی، درست است که ازدواج عاملی برای حفظ انسان از گناه است ولی با کمی تأمل می ‏توان فهمید که فلسفه وجودی ازدواج، همان تولید و بقای نسل است که خداوند آن را در فطرت انسان‌ها نهاده است. شارع به‌ عنوان اصل اولی، ترغیب به فرزندآوری کرده و کثرت جمعیت، مطلوب اولی شارع می‌‏باشد و مستفاد از آیات و روایات به اهمیت تولید نسل و فرزندآوری دلالت دارد.

ازدیاد نسل در قرآن
از سویی در متون اسلامی، آیات و روایات زیادی به اهمیت و تولید نسل اشاره کرده و از سوی دیگر، فطرت انسان‌ها نیز با تشکیل خانواده و تولید نسل، همسو و همراه است. بنابراین قرآن کریم نسبت به فرزندآوری و تولید نسل توصیه نموده و می‏ فرماید: «نساؤُکُمْ حَرْثٌ لَکُمْ فَأْتُوا حَرْثَکُمْ أَنَّى شِئْتُمْ‏؛[1] همسران شما محل بذرافشانی شما هستند، بنابراین هر زمان بخواهید می‌ ‏توانید با آنها آمیزش نمایید».

آیت‌ الله مکارم شیرازی در تفسیر این آیه می‌ فرمایند: اینجا زنان تشبیه به مزرعه شده‌ ‏اند؛ در حقیقت قرآن می‏‌ خواهد ضرورت وجود زن را در اجتماع انسانی نشان دهد که زن وسیله اطفاء شهوت و هوسرانی مردان نیست، بلکه وسیله‏‌ ای است برای حفظ حیات نوع بشر.

سپس در ادامه آیه می‏‌ افزاید: با اعمال صالح و پرورش فرزندان صالح، آثار نیکى براى خود از پیش بفرستید «وَ قَدِّمُوا لِأَنْفُسِکُمْ‏» اشاره به اینکه هدف نهایى از آمیزش جنسى، لذت و کامجویى نیست، بلکه باید از این موضوع، براى ایجاد و پرورش فرزندان شایسته، استفاده کرده و آن را به‌ عنوان یک ذخیره معنوى براى فرداى قیامت از پیش بفرستید. منظور از عبارت «وَ قَدِّمُوا لِأَنْفُسِکُمْ» تأکید بر امر تولید نسل و فرزندآوری است که به تربیت فرزندان صالح و نسل شایسته انسانى منتهى شود.[2]

روایات انگیزشی درازدیاد نسل
1- حدیثی از پیامبر اسلام فرمود: «إِذَا مَاتَ ابنُ آدم انْقَطَعَ عَنْهُ عَمَلُهُ إِلَّا مِنْ ثَلَاثٍ: صَدَقَةٍ جَارِیَةٍ، أو عِلْمٍ یُنْتَفَعُ بِهِ، أَوْ وَلَدٍ صَالِحٍ یَدْعُو لَهُ؛[3] هنگامى که انسان می میرد، عمل اوقطع می شود مگر درسه جا: صدقه ای که جاری باشد، علمى که از آن سود مى‏‌ برند و فرزند صالحى که براى او دعا مى‏‌ کند.» دراین حدیث، فرزند صالح یکی از صدقات جاریه محسوب می‏‌ شود؛ و این، گویای اهمیت تولید نسل است.

2-پیامبر اکرم (صلی‌الله و علیه و اله) بر ازدیاد امت خویش، سفارش می ‏‌کرد و می‏‌ فرمود: «تَنَاکَحُوا تَنَاسَلُوا تَکْثُرُوا فَإِنِّی أُبَاهِی بِکُمُ الْأُمَمَ یَوْمَ الْقِیَامَةِ وَ لَوْ بِالسِّقْطِ؛[4] ازدواج کنید و تولید نسل کنید همانا من به زیادی شما در روز قیامت مباهات می ‏‌کنم».

3-روایاتی که در نهی از سقط جنین و حرمت آن، به جهت فقر مالی، در جلوگیری از تکثیر نسل، وارد شده است؛ از جمله این که، ابن مسعود از رسول اکرم (صلی‌الله و علیه و اله) پرسید: بزرگ‌ترین گناه کدام است؟ حضرت فرمودند: این که برای خدا شریک قرار دهی درحالی‌که او تو را خلق کرده است. ابن مسعود گفت در مرتبه بعدی؟

فرمود: «أن تَقتُلَ وَلَدَکَ مَخافَةَ أن یَطعَمَ مَعکَ؛[5 ] اینکه فرزندت ر‌ا بکشی از ترس اینکه با تو هم غذا بشود» این روایت، از سقط فرزند به بهانه فقر منع کرده است.

ازدیاد نسل در کلام بزرگان 
تأکید بزرگان برازدیاد نسل، در ادامه آیات و روایاتی است که در این زمینه وارد شده است. ازاین‌جهت است که بزرگان ما از جمله مقام معظم رهبری (دام‌ظله) از موافقان ازدیاد نسل در کشورمی باشند و می‌فرمایند: «من معتقد به کثرت جمعیتم هر اقدام و تدبیری که می‏‌خواهد برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام گیرد بعد از 150 میلیون انجام بگیرد».[6]

هم‌چنین، شهید مطهری (رحمة الله علیه) از طرف‌داران ازدیاد نسل در کشورهای اسلامی است. ایشان در این زمینه می‌ فرمایند: «کشورهای اسلامی هنوز به حدنصاب جمعیت نرسیده‌ اند، این یک نیرنگ استعماری است که غربیان به کار می‌‏ برند؛ آن جا که خودشان از نظر سرزمین خودشان عدد جمعیتشان کافی است ولی به‌ وسیله ایادی خود، در میان ما تبلیغ می‏‌ کنند و خیلی وحشت دارند از این که کشورهای اسلامی عددشان بالا برود.»[7]

از این‌ جهت است که سبک زندگی غربی، به دنبال ترویج کنترل جمعیت و تک‌فرزندی، عدم اشتیاق به ازدواج و تشکیل خانواده، در کشورهای اسلامی است که با اهداف شوم استعماری در جهت تسلط بر منابع مادی و انسانی مسلمانان طراحی شده است.

بنابراین، کشورهای اسلامی اگر از آموزه‌های دینی در امر ازدواج و تولید نسل غفلت کنند در آینده ممکن است با کمبود جمعیت که تهدیدی جدی برای کشورهای اسلامی است مواجه شوند. بنابراین بایستی کشورهای اسلامی بنا بر توصیه دین اسلام به امر ازدواج و فرزندآوری اهمیت داده و در این زمینه برنامه مدونی داشته باشند و از برنامه‌هایی که به مسأله ازدواج و فرزندآوری آسیب می‌ زند، دوری کنند و زمینه ازدواج و فرزندآوری را فراهم سازند و مشوق‌های مادی و معنوی در این زمینه ارائه کنند.


پیوندها:
[1] سوره بقره، آیه 223.
[2] تفسیر نمونه، ج2ص140 تا 141.
[3] جامع الاخبار (للشعیری)ص105.
[4] سفینه االبحار، ج3، ص509.
[5] مستدرک الوسائلومستنبط المسائل، ج14ص332.
[6] بیانات مقام معظم رهبری با کارگزاران نظام، 6/5/1390.
[7] خاتمیت در قرآن و حدیث، شهید مطهری،ص85.


منبع: اندیشه برتر

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه