جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مطلب: ۱۱۸۵۳

گندم از گندم بروید جو ز جو
عالم قبر و احتضار

گندم از گندم بروید جو ز جو

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
بهشت و جهنم را از جای دیگر برای ما نمی آورند. ما با خود از اینجا می بریم و همین اعمال خوب یا بد ما مصالح بهشت و جهنم است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

گندم از گندم بروید جو ز جو:

این همان مطلبی است که بارها عرض شد که بهشت و جهنم را از جای دیگر برای ما نمی آورند. ما با خود از اینجا می بریم و همین اعمال خوب یا بد ما مصالح بهشت و جهنم است.

کیفرها و پاداش ها، عذاب ها و لذت های آخرتی در برزخ و قیامت یک فرق عمده با پاداش ها و کیفرهای دنیایی که انسان ها بین خودشان قرار می دهند دارند. در دنیا ما برای تنبیه یا تشویق، کیفرها و یا پاداش هایی قرار می دهیم. مثلا اگر کارمندی در محل کار منظم و خوش بخورد بود، سر سال فلان مبلغ به او پاداش، می دهند؛ پاداش مادی مثل سکه یا لوازم خانه، یا مرخصی تشویقی یا اصلا پاداش معنوی مثلا سفر زیارتی.

دست خود ماست. گاهی اصلا تناسبی هم بین عمل و آن پاداش نیست. مثلا دریک مسابقه ساده شرکت کننده جواب سؤال را می دهد و صد هزار تومان جایزه می گیرد.

اما پاداش ها و کیفرهای آخرتی الهی این طوری کیلویی و بی حساب نیست. خود عمل ما به خود ما بر می گردد. این یک رابطه واقعی و تکوینی است. اگر کسی نهال گردو کاشت، نباید توقع داشته باشد خربزه برداشت کند. «گندم از گندم بروید جو ز جو.» هر چه کاشتی همان را درو می کنی.

دیگر کسی نمی تواند انکار کند که خدایا، من نبودم. من این کار را نکردم؛ جون خود عملش در مقابلش حاضر است و می بیند.

فَمَن یَعمَل مِثقالَ ذَرَّةٍ خَیراً یَرَهُ وَ مَن یَعمَل مِثقالَ ذَرَّةٍ شَراً یَرَهُ؛ 1 پس هر کس به قدر ذره ای کار نیک کرده باشد، آن را خواهد دید، و هر کس به قدر ذره ای کار زشت مرتکب شده آن هم به کیفرش خواهد رسید.

دیگر کسی نمی تواند گله کند که خدایا، چرا من را اینقدر پاداش می دهی، من خیلی کار کردم، این کم است. یا گله کند که خدایا، چرا مرا عذاب می کنی، من که کاری نکردم.

وَ وَجَدُوا ما عَمِلوُا حاضِراً وَ لا یُظلِمُ رَبِّکَ أَحَداً؛ 2 و در آن کتاب همه اعمال خود را حاضر بینند و خدا به هیچ کس ستم نخواهد کرد.

البته حساب تفضل و لطف خدا به کنار، از حساب ما خارج است. ولی صحنه آخرت علی القاعده صحنه مواجهه با اعمال است.


پیوندها:

1-سوره زلزله، آیه 7 و 8

2-سوره کهف، آیه 49


منبع: کتاب سرنوشت انسان(احتضار و عالم قبر)، نوشته ی آقای مسعود عالی

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه