دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

معرفت نفس

"جهنم نفس "(۳)

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
باید دوست و دشمن را شناخت و بدانیم که چه چیزی می تواند ابدیت مارا به خطر بیندازد؟

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

"جهنم نفس "(3)

باید خود را شناخت زیرا اگر خودمان را نشناسیم از شادیها فرار می کنیم و غصه دار هستیم و به چیزهایی که به ضرر ماست انس می گیریم. باید دوست و دشمن را شناخت و بدانیم که چه چیزی می تواند ابدیت مارا به خطر بیندازد؟

خداوند در قرآن می فرماید :"برخی از همسران شما دشمنان شما هستند." زیرا ممکن است ما را مابین خودشان و خدا قرار بدهند و ما مجبور باشیم بین آنان و خدا یکی را انتخاب نمائیم. لذا باید رابطه امان را به گونه ای با همسر و فرزندانمان تنظیم نمائیم که از ناحیه فرزندان و همسر نور بگیریم نه نار و آتش ...

به راستی همسر و فرزندانمان چه زمان ما را جهنمی می کنند؟ مادر و پدرمان چه زمان ما را اهل نار می کنند؟ حتی نماز و عبادات ما قادرند مارا نورانی  یا اهل نار نمایند. زیرا گاهی اوقات نماز خواندنمان ما را جهنمی می کنند. و خطرناک باشند حتی ممکن است برخی از زیارت رفتن هایمان ما را جهنمی سازند زیرا گاها ما عرضه نداریم پاک زیارت برویم و پاک نیز بازگردیم. گاهی انسان بی ظرفیت و آلوده است. حتی اگر از آب زلال و طاهری بنوشد آن آب را نیز آلوده می نماید. لذا در این حالت پزشک به چنین شخص بیمار و آلوده به ویروس دستور نخوردن می دهد و دارویی برای او تجویز می کند تا ابتدا آلودگیها را دفع نماید و معده او را شستشو می دهد بعد اجازه خوردن غذا به او می دهد.

...و حال آنکه برخی بحدی در وجودشان آلوده به ویروس گناه و معصیت شده اند آفتهایی که عاشقانه آن آفات را درست کرده اند به عبارتی گندآبها و مبله هایی در وجود خود درست کرده اند که حتی وقتی نور را دریافت می‌ کنند بلافاصله تبدیل به نار و آتش میگردد .درست مثل یک محیط آلوده که همه چیز را آلوده می نماید  حتی نور آفتاب هم وقتی بر مزبله می‌تابد بوی گند بلند می نماید  و اگر آب زلال و پاک را درون لجنزار بریزیم بوی بد و تعفن لجن بالا می آید .لذا ما مهمترین کار برایمان شناسایی لجن های درون ماست و آلودگی‌های درونمان را پاک نمائیم در غیر این صورت سالهای سال هم حتی اگر نور جذب نمائیم باز تبدیل به نار خواهد شد .

آری باید جهنم ها را شناخت .و باید  بدانم که دشمنان من چه کسانی هستند ؟گاهی اوقات یک عبادت دشمن انسان می گردد .

...و باید سعی کنیم در ارتباطاتتمان از اطرافیانمان از انجام عباداتمان نور بگیریم و این ارتباط و یا عبادت  باعث رشد و پیشرفت‌مان گردد.عبادت پاک و مطهر است ظرف درون من پاک و مطهر نیست. دعای توسل و زیارت عاشورا بسیار عالیست زیارت حرم زیبا و با فضیلت است. گاهی فرد لیاقتش را ندارد. ظرفیت خوب استفاده نمودن از این نعمت بزرگ را ندارد. یا به عنوان مثال گاها قصد خدمت در حسینیه ای دارد ولی اخلاص در این کار ندارد. لذا خدمت کردن او با غر زدن، نق زدن، تهمت و  ریاکاری خراب و فاسد می گردد. زیرا قصد او الهی نیست. لذا همین عمل ریاکارانه بلای جانش می گردد. زیرا دقیقا این همان حمله سمت راست شیطان به انسان است. بدین معنا که شیطان از طریق کمالات، عبادات  فرد او را به تباهی و نابودی می کشاند و انسان را به زانو در می آورد.

آری مهم این است که ما با شناخت خودمان بوی بهشت و جهنم را استشمام نمائیم. بدین معنا که قدرت استشمام پیدا کنیم .


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه سلام الله علیها خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۷
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه