جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

سخنی با والدین در رفتار با فرزندان جوان
برگرفته از کتاب "شیوه های رفتار با جوانان از منظر ولایت"

سخنی با والدین در رفتار با فرزندان جوان

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
فرزندان شما انتظارهای بی جا و زیادی از شما ندارند، تنها چیزی که همه آنها به اتفاق از همه پدرها و مادران با هر عقیده و ایده و مرام و مسلکی می خواهند تکریم است. تکریم یعنی شخصیت دادن به جوانان، به حساب آوردن جوانان و رفتار نیک با آنها داشتن.

چگونگی رفتار پدر و مادرها با فرزندان جوان خود

یکی از دغدغه های مهم نوجوانان و جوانان در خانواده، رفتار نه چندان مناسب و منطقی پدر و مادرهاست که هر موقع در جمع جوانان و دانش آموزان به ویژه دختران قرار می گیرم از رفتار شما پدران و مادران گلایه و شکایت دارند، علت آن نشناختن این دوران حساس جوانی و نوجوانی است، فرزندان شما انتظارهای بی جا و زیادی از شما ندارند- تنها چیزی که همه آنها به اتفاق از همه پدرها و مادران با هر عقیده و ایده و مرام و مسلکی می خواهند تکریم است. تکریم یعنی شخصیت دادن به جوانان، به حساب آوردن جوانان و رفتار نیک با آنها داشتن.

توصیه ها:

1- والدین عزیز! هیچگاه فرزندان خود را با دیگران بخصوص فرزندان همسایه، هم کلاسی ها و دوستانش مقایسه نکنید، چه در امور درسی، شخصیتی، رفتاری، زیبائی و زشتی.

2- اگر قصد تذکر داشتید، تذکر و توصیه و نصیحت نباید تبدیل به سرزنش و ملامت مستمر گردد، مثلاً اگر می خواهید که سفارش درس خواندن بکنید، مدام نگوئید و یا اگر فرزند شما تجدید آورد، در طول تابستان به رخش نکشید.

3- در صدد تحقیر فرزندتان برنیائید، کاری که باعث تحقیر جوان شما می شود انجام ندهید.

4- بیش از توان از او نخواهید.

پدر و مادر عزیز! چرا به زور از فرزندت نمره بیست می خواهی، چرا به زور قبولی دانشگاه از او می خواهی. شاید جوان شما استعداد این خواسته های شما را نداشته باشد ولی استعداد هنر و حرفه دیگری داشته باشد چرا از روی چشم و هم چشمی از فرزندت می خواهی حتماً باید در دانشگاه قبول شوی، حتی در انجام امور منزل و کمک شما در حد توان باید از او انتظار داشته باشی.

5- در امر ازدواج مشاور خوبی برای جوان خود باشید.

پدر و مادر عزیز! بسیاری از فرزندان شما به ویژه دختران در این باره شکوه و گلایه دارند، همسر آینده خود را بگذارید خودش انتخاب کند و شما به عنوان یک مشاور خوب او را راهنمائی کنید نه اینکه بدون دلیل با خواسته او مخالفت کنید.

6- مواظب دوستان فرزند خود باشید.

والدین گرامی! مراقبت و مواظبت غیر از محدودیت است. سعی کنید برای فرزندان خود محدودیت ایجاد نکنید ولی مراقبت و مواظبت را فراموش نکنید. مثل بعضی از والدین فرزندان خود را به امید خدا رها نکنید، آن هم در این جامعه پر از فریب و نیرنگ و مارهای خوش خط و خال به دلیل کار زیاد، نداشتن وقت، نداشتن حوصله، نداشتن سواد و اطلاعات کافی. این کار به ضرر شما و فرزند شما تمام می شود.

7- به فرزندان خود اعتماد داشته باشید.

متأسفانه دیوار بی اعتمادی بین فرزندان و والدن رو به بلندی و ضخامت است، در حالیکه اعتماد دو طرفه است هم جوانان باید به والدین خود اعتماد داشته باشند و هم والدین باید خود را مورد اعتماد فرزندان قرار دهند. وگرنه این باعث می شود فاصله شما با فرزندان روز به روز زیادتر شود و در عوض به دیگران اعتماد کنند که اصلاً مورد تأیید ما نیستند.

8- سعی کنید در حد نیاز به فرزندان خود محبت ورزید.

پدران و مادران عزیز بالاترین نیاز جوان و نوجوان، محبت است اگر با محبت خارها گل و سرکه ها مُل می شود پس جوان شما با آنکه شما از اخلاق و رفتارش ناراضی هستید خوب می شود. حتما باید وقتی را به آنها اختصاص دهید و درد دل و حرف آنها را بشنوید. اگر شما به فرزند خود به ویژه دختران محبت نکنید دیگران به او محبت می کنند و او را بخود جلب می کنند.

9- حتی الامکان نامه ای محبت آمیز به فرزند جوان خود بنویسید.

ضمن تجلیل و تکریم فرزند خود تذکرات و توصیه های خود را مهربانانه مطرح کنید. متأسفانه بسیاری از والدین از این کار مهم غفلت می کنند ولی بدانید اکثر بزرگان چنین کاری را در حق فرزندان خود انجام دادند.

حضرت علی(ع) برای فرزندش نامه و توصیه نامه نوشت، حضرت امام(ره) به فرزندش نامه نوشت، شهید مطهری، شهید مدرس، شهید محلاتی برای دختران خود نامه نوشتند، بزرگانی چون چارلی چاپلین و دیگران ...چنین کار خوبی را انجام دادند.

10- والدین ضمن هم صحبت شدن با فرزند جوان خود با او مهربان باشید:

سعی کنید از بکار بردن الفاظ موهن و گفتار زشت در برخورد با جوانان پرهیز نمایید.

11- والدین باید همیشه در تفهیم مطالب و بیان مسائل به جوانان با دلیل و برهان وارد عمل شوند. اگر می خواهی دخترت باحجاب شود، قبل از اینکه حجاب را تحمیل کنی، آنرا تعریف کن.

12- والدین نبایستی با جوانان امروز خود مانند کودکان دیروز رفتار نمایند. یا انتظار دوران جوانی خودشان را از آنها داشته باشند که مثل آنها بپوشند، مثل آنها حرف بزنند، مثل آنها رفتار نمایند. پدران و مادران سعی نمایند خود را با خواسته های معقول و مشروع آنها تطبیق دهند.

13- والدین نباید درصدد تحمیل عقاید، افکار، آداب و رسوم، سلیقه و ذوق خود با جوان خود باشند. به ویژه امور مربوط به ظاهر، لباس، پوشش و ...اگر هم نظر خاصی دارید بنشینید با جوان خود صحبت کنید.

14- والدین با شناخت از روح و روان جوان، در درجه اول روی نکات مثبت جوان تأکید کنند و هیچ وقت نبایستی عیب های کوچک او را بزرگ جلوه دهند به ویژه در حضور جمع و اقوام و خویشان بلکه باید عیب پوشی کنند.

15- والدین باید در راهنمایی فرزندان خود با ملاطفت و مدارا عمل کنند و در رفتار مانند یک دوست و در گفتار مانند یک مشاور دانا باشند، با تندخویی، داد و فریاد و زور نمی شود مطلبی را بر او تحمیل کرد.

16- والدین باید در درجه اول خودشان واجد صفاتی از قبیل پرهیزکاری، اخلاق نیک باشند و سپس فرزندانشان را به داشتن آن صفات تشویق نمایند.

چون جوان دارای دلی پاک و ضمیری خالص است هر چه بدی در او نمایان شود ناشی از عملکرد بد والدین است.


منبع: کتاب "شیوه های رفتار با جوانان از منظر ولایت"، نوشته احمد طهماسبی

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۶/۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه