جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

اخلاق و تربیت

"شان و منزلت خانواده آسمانی در طهارت روح "(۳)

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
تجلی الله "معصوم علیه السلام "استاد و راهنمای راه ما هستند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 

"شان و منزلت خانواده آسمانی در طهارت روح "(3):

در این مسیر پر فراز و نشیب اما شیرین "الله "تبارک و تعالی هدف ماست. تجلی الله "معصوم علیه السلام "استاد و راهنمای راه ما هستند.

آری جلوه و آینه کامل خدا را الگو و سرمشق خویش در زندگی فردی و اجتماعی قرار بدهم. تا مثل این بزرگواران گردیم و تمام آن کمالات را بدست خواهیم آورد. البته علما و اولیا الله و اساتید دنیایی و زمینی هم تا حدی می توانند الگوی ما باشند و منظور استادیوم که معصوم علیه السلام را به ما نشان بدهد و ما را به سمت و سوی سیره و روش معصوم علیه السلام راهنمایی نماید و الا در غیر این صورت آن استاد لیاقت و شایستگی الگو بودن را نخواهد داشت. لذا باید استاد دستان دلمان را در دستان پاک و نورانی معصوم علیه السلام بگذارد.

...و در این مسیر تضادها به ما کمک می کنند تا انسانی متخلق به اخلاق الهی و خلیفه الله به وجود بیاید. که این همان انسانیت و این انسان هر چقدر با انسان کامل که همانا معصوم علیه السلام است نزدیکتر شود داراتر و ثروتمندتر خوشبخت تر و بزرگتر خواهد بود.

آری در این تضادها باید قوا را شناخت.بدین معنا که ابتدا حریفهای خود را باید بشناسم. دشمنان خویش را شناسایی کنم دشمنی که قادر است یک شبه مرا به مسیر کفر بکشاند چه کسی است؟ کسی که می تواند ۷۰ سال عبادت مرا خراب نماید کدام دشمن است؟

امام صادق علیه السلام در این زمینه می فرمایند "به خدا قسم ۵۰ سال نماز می خوانی و خدا یک رکعتی را هم قبول نمی کند ."

...و حمیده همسر امام صادق علیه السلام نقل می کنند امام صادق علیه السلام در لحظات آخر عمر مبارکشان همه را دور خودشان جمع کردند سپس فرمودند "ما کسی که نماز را سبک بشمارد شفاعت نمی کنیم ".

آری امام اعلام خطر می نمایند. متاسفانه بعضی از افراد هستند که خیلی راحت برخورد می کنند یک عده تارک نماز هستند و یک عده هم که نماز می خوانند نماز را آخر وقت می خوانند. البته سبک شمردن نماز به اول وقت نخواندن نماز نیست برخی اول وقت نماز را می خوانند اما با سبک نمودن نماز همراه است. لذا بحث احترام به نماز بحث و مسئله‌ مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

...و باید نماز را با ادب و توام با کیفیت بجای آورد و نماز را به پا داشت و اینگونه نماز خواندن تلاش و مجاهدت را می‌ طلبد. برای رسیدن به محضر نماز باید تلاش مجدانه داشت تا بتوان از نماز نور گرفت نه نار و آتش و عذاب ...

آری باید نماز موجب نورانیت نمازگزار گردد .

...و اما دشمنان نماز عبارتند از :
جنبه طبیعی ما بدین معنا که دشمن ما طبیعت ماست. اینکه تمام علائق و دلبستگی های من وابسته به قالب من باشد اعم از مشکلات فردی 'خانوادگی 'مقام 'ریاست و ...

آری بزرگترین بدبختی انسان این است که طبیعی گردد. بدین معنا که آسمانی بودن خویش را فراموش نماید. مگر غیر از این است که ما مرغ باغ ملکوتیم و از عالم خاک نیستیم؟

...و متاسفانه برخی تا آخر عمر مشکلات قفس دارند. درگیر قالب و طبیعت هستند تا جایی که زمانی که به هدف دنیایی شان نمی رسند تا سالها دچار افسردگی خواهند شد. چنین افرادی اهداف و معشوقهای جاودانه خویش را فراموش کرده اند و به بازیچه های زودگذر دنیا وابسته شده اند.

ادامه دارد ...


تاریخ ارسال مطلب: ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۹/۱۹
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه