سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

اخلاق و عرفان

"قالیچه جادویی "(۱)

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
گریه عاشق در این مسیر گریه ای دیگر است زیرا عاشقان با اشک هر پله و درجه بالا می روند و بهترین سرمایه در این مسیر همانا چشمان تر و اشک آلود او خواهد بود.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

"قالیچه جادویی "(1):

پروردگار شما فرموده است مرا بخوانید تا دعای شما را اجابت کنم و بپذیرم "و قال ربکم ادعونی استجب لکم "  

آری در دعای اهل دل باران فراز آخر است و گریه عاشق در این مسیر گریه ای دیگر است زیرا عاشقان با اشک هر پله و درجه بالا می روند و بهترین سرمایه در این مسیر همانا چشمان تر و اشک آلود او خواهد بود.

...و دعا در روایت وارد شده است که مغزعبادت است و به تعبیر رایج ما روح عبادت است. 

آری  خصوصیت دعا این است که ایمان را در دل پایدار و مستقر می نماید. ایمان دیگر قابل زوال نخواهد بود  زیرا ایمان در مواجه با حوادث عالم و حالات گوناگون انسان در معرض خطر و از بین رفتن است. و لذا خصوصیت بارز دعا این است که ایمان را در دل انسان مستقر و ثابت نگه می دارد و خطر زوال ایمان از بین خواهد رفت. 

..و دعا به معنای ارتباط با خداست و در این میان قهر با خالق بی  معنا خواهد بود. زیرا کسی که با خدا قهر می‌ کند یقینا معنای استجابت دعا را نمی‌ داند لذا به محض اینکه دعایش مستجاب نمی شود با خدا و خالق خویش قهر می کند. و این در حالیست که آقای پیامبران و اوصیا الهی حضرت محمد صلی الله و علیه و آله و سلم می فرمایند :"اگر آن چیزی که می خواستید به شما داده نشد چیز دیگری داده می شود " لذا با استجابت دست بنده پر می گردد اما با شرط و شروط .

...و یکی از شرایط استجابت دعا طبق فرمایش مولا علی علیه السلام این است که ابتدا حمد و ثنای الهی گوییم و اگر به دعاهای صحیفه توجه نماییم خواهیم دید که دعاهای صحیفه سجادیه تماما با حمد و ثنای الهی شروع شده است. به راستی چرا باید قبل از شروع کردن به دعا و درخواست از خالق حمد و ثنای الهی را به جای آوریم؟ زیرا بیان اوصاف الهی و حمد و ثنای الهی قبل از دعا به خداشناسی ما کمک خواهد نمود. زیرا هر چه خدا شناسی ما قوی تر و بیشتر گردد دعایمان زودتر مستجاب خواهد شد.

زیرا زمانی که مدح و ثنای الهی را می گوییم غرق در آن عظمت خواهیم شد. در حدیث از معصومین علیهم السلام وارد شده است که برخی از بندگان شروع به دعا کردن می نمایند و قبل از شروع دعا لب به حمد و مدح و ثنای الهی می گشایند و به حدی این دعا کردن برایشان شیرین و لذت بخش خواهد بود که حاجتش را از خالق فراموش می نمایند.

ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه سلام الله علیها خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۹/۱۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه